Krakėms – 600: šventė 6 dienas

 Krakėms – 600: šventė 6 dienas

Abejingų nepaliko Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis/ D. Kuprijanovo nuotr.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Krakės su trenksmu atšventė 600 metų jubiliejų. Šiame miestelyje šešias dienas vyko šventė, kuri pranoko tiek vietinių, tiek svečių lūkesčius. Suorganizuoti koncertai, spektakliai, parodos, sporto varžybos, žirgų pasirodymai ir daugybė kitų pramogų. Tiek krakiškiai, tiek miestelio svečiai iš tikrųjų pajuto, kas yra ta mažoji kultūros sostinė, kurios vardas šiemet suteiktas Krakėms.

Ypatingi metai

2021-ieji metai Krakėms ypatingi – šiemet sukanka 600 metų nuo pirmojo miestelio vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose. Be to, šiais metas Krakės tapo ir mažąja Lietuvos kultūros sostine 2021.

Liepos 1–6 dienomis Krakėse vyko didžioji miestelio šventė „Krakės 600-uoju laiko ratu”.

Šventė prasidėjo prisimenant miestelio istoriją ir čia gyvenusius žmones. Buvo pristatyta knyga apie Krakių istorijos tarpsnius.

„Šioje knygelėje mes tik pabandėme prisiliesti prie Krakių istorijos. Taip, tik prisiliesti, nes neįmanoma visos istorijos parašyti, nes ji turi atspindėti daugiau kaip 600 metų.

Į šitą knygelę sugulė įvairūs pranešimai iš konferencijos, kurią mes surengėme metų pradžioje. Šioje knygoje apžvelgiami visi svarbiausi Krakių raidos etapai, kuriuos apžvelgia septyni istorikai“, – kalbėjo Krakių kultūros centro direktorius Robertas Dubinka.

Krakėse atgaivinta parodomųjų žirgų varžybų tradicija / D. Kuprijanovo nuotr.

Duoklė sportui

Antrąją šventės dieną buvo atiduota duoklė sportui – vyko tradicinės seniūnijos jaunimo sporto varžybos ir nuotaikingos baidarių varžybos Krakių tvenkinyje.

„Sporto diena Krakėse buvo pilna atradimų. Mano žmonos Giedrės ir dukros Urtės duetas lėkė baidare tik 4 sekundėm lėčiau nei aš su sūnumi Adomu. Užėmėm 3 ir 4 vietas. Tai tapo mūsų šeimos atradimu – verta pamąstyti apie šio sporto kultivavimą rimčiau.

Pasirodo, ir girą galiu numesti pakankamai toli, iki antros vietos.

Na, su rankų lenkimu kiek sunkiau, čia jau bičiulis Mindaugas Kauklys rodė pavyzdį, kaip reikia tai daryti. Nors ir pačiam Mindaugui jo rankos stiprumas tapo staigmena, nes tai – ir jo pirmieji kartai, kurie buvo įvertinti Krakių aukso taure. Žodžiu, Krakėse buvo pilna įspūdžių, staigmenų ir gerų naujų pažinčių diena“, – apibendrino sporto dienoje su visa šeima dalyvavęs rajono mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis.

Šventiniai koncertai

Trečią ir ketvirtą dienomis visi buvo kviečiami į šventinius koncertus, kurių metu pasirodė daugybė įdomių ir dar nematytų atlikėjų: Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis, žydiškos muzikos ansamblis „Klezmer Klangen”, atlikėjas Virgis Stakėnas, grupės „Rondo”, „Intervalai”, „Nešpėtni bernai”, „Šviesiai Tamsūs”, orkestras „Sklepučini”, Krakių kultūros centro kolektyvai.

„Šiandien tikrai jaučiuosi lyg būdamas Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje. Krakiškiai parodė labai aukštą lygį, viso to jiems galėtų pavydėti ir tikroji mūsų sostinė – Vilnius.

Pastaraisiais metais Krakės labai stipriai pasikeitė: atnaujintas kultūros centras, aikštė, pastatytos skulptūros.

Noriu padėkoti krakiškiams, kurie itin nusipelnė savo kraštui. Noriu padėkoti menininkui Vytautui Ulevičiui, skulptoriui Juozui Meškuočiui, sporto treneriui Robertui Kaseliui“, – sveikindamas susirinkusiuosius kalbėjo rajono meras Valentinas Tamulis.

Gražiu šventės akcentu tapo įspūdingų gatvės lėlių – miestelio tapatumo simbolių pasirodymas / D. Kuprijanovo nuotr.

Žvejui atminti

Sekmadienį, prieš šv. Petro ir Povilo atlaidus vyko tradicinės žvejų varžybos „Nuo šešių iki mišių”, kurios šiemet buvo skirtos žvejui, menininkui, auksinių rankų meistrui ir Krakių šviesuoliui Edmundui Bukauskui atminti.

E. Bukauskas daugybę metų dalyvavo Krakių gyvenime, organizuodavo šias varžybas.

Tądien taip pat buvo atgaivinta parodomųjų žirgų varžybų tradicija Krakių hipodrome.

Skulptorius Vytautas Ulevičius pristatė Krakių 600-mečio proga sukurtą skulptūrą miestelio centre.

Naujoji V. Ulevičiaus skulptūra yra dovana žmonėms. Ji pastatyta už rėmėjų lėšas.

Skulptūrą pašventino Krakių Šv. Apaštalo ir evangelisto Mato parapijos klebonas kunigas Emilis Jotkus ir Kauno Kristaus prisikėlimo parapijos klebonas monsinjoras Vytautas Grigaravičius.

„Noriu visų gyventojų vardu nuoširdžiai padėkoti mūsų rėmėjams – Š. Šiušei, P. Stalioriui, E. Meškauskui, V. Beruliui.

Gerbiamieji, jūs esate pavyzdys, kaip reikia mylėti savo kraštą“, – kalbėjo vietos seniūnas Ernestas Barčas.

Skulptorius Vytautas Ulevičius pristatė Krakių 600-mečio proga sukurtą skulptūrą miestelio centre. Skulptūrą pašventino Krakių Šv. Apaštalo ir evangelisto Mato parapijos klebonas kunigas Emilis Jotkus ir Kauno Kristaus prisikėlimo parapijos klebonas monsinjoras Vytautas Grigaravičius / D. Kuprijanovo nuotr.

Jaunimo dienos

Penktą šventės dieną kultūros centro jaunimo teatro studija parodė ilgai lauktą premjerą „Spektaklio pabaiga“ ir surengė tikrą amerikietišką vakarėlį jaunimui. Gražiu šventės akcentu tapo įspūdingų gatvės lėlių – miestelio tapatumo simbolių pasirodymas.

Valstybės dieną miestelyje svečiavosi tarptautinis aktorių duetas – Adrian Schvarzstein ir Jūratė Širvytė-Rukštelė su nuotaikingu ir žiūrovus įtraukiančiu gatvės spektakliu „Arrived” („Atvykę”). Sugiedoję himną, miestelio gyventojai sėdo prie šventinio balto stalo, kur užbaigė šešių dienų švenčių maratoną.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video