Kokios būna vestuvių metinės ir ką dovanoti jų proga?
Vestuvės – šventė, kurią visi žmonės tikisi švęsti tik vieną kartą gyvenime, galbūt todėl vestuvių metinės yra tokia svarbi proga mylimiesiems. Kiekvieni metai bendro gyvenimo mūsų kultūroje turi net atskirus pavadinimus. Iš pradžių – popierinės, o vėliau, bėgant metams ir stiprėjant žmonių tarpusavio ryšiui, metinių pavadinimai taip pat „tvirtėja“ (medinės, bronzinės ir t.t.). Vestuvių metinės neatsiejamos nuo dovanų vienas kitam, tad ką geriausia rinktis dovanoti tokiai progai ir kokie yra vestuvių metinių pavadinimai?
Popierinės vestuvės – pirmasis santuokos laiptelis
Pirmosios vestuvių metinės vadinamos popierinėmis dėl santuokos trapumo ir šviežumo. Tai turbūt vienos iš įsimintiniausių metinių per visą gyvenimą, nes jos žymi pirmuosius dvylika mėnesių, nugyventų kaip oficialiai šeimai. Dovanas pirmosioms metinėms galima skirstyti į labiau tradicines ir modernesnes.
Tradiciškai galima dovanoti meilės laišką, parašytą ant kokybiško laiškų popieriaus, atviruką ir viską, kas būtų susiję su popieriumi. Modernios dovanos apimtų pramogas kartu (pavyzdžiui, bilietai į teatrą, kelionė ir pan.) arba juvelyrikos dirbinius. Pirmųjų metinių spalva – geltona, todėl geriausia rinktis papuošalus iš aukso. Moteriai tai gali būti kaklo papuošalas, auskarai, vyrui tinka dovanoti laikrodį arba apyrankę.
Medvilnines metines suplėšyti daug sunkiau
Antrąsias vestuvių metines žyminti medžiaga – medvilnė. Ji reiškia, kad poros ryšys jau tvirtesnis, nenutrūks taip lengvai, kaip gali plyšti popierius. Kadangi medvilnė yra tuo pat metu yra ir minkšta, ir tvirta, ji simbolizuoja poros gebėjimą prisitaikyti prie vienas kito poreikių, lankstumą. Šių metinių spalva – raudona.
Puiki mintis antrųjų metinių proga – investuoti į meno kūrinį, nutapytą ant drobės. Pasimėgaukite kokybišku laiku dviese vaikščiodami po įvairias galerijas arba užsisakykite paveikslą pas mėgstamą menininką. Jeigu meno kūriniai jums ne prie širdies, juvelyrų gaminami dirbiniai yra puiki išeitis dovanai. Dėl raudonos antrųjų metinių spalvos, galite rinktis prabangius ir subtilius dirbinius iš granato. Nepamirškite, kad ne tik moterys mėgsta gauti papuošalus. Subtilūs ir ne per daug iššaukiantys papuošalai tinka ir vyrams.
Penktosios metinės – tvirtos kaip medis
Penktąsias metines, pusę kartu nugyvento dešimtmečio, ne veltui vadina medinėmis – senovėje medis simbolizuodavo jėgą ir išmintį. Penktaisiais metais pora tvirtai įleidžia šaknis į vienas kito gyvenimus ir jau yra išmokusi vieną iš svarbiausių santuokos pamokų – vienas kitam atleisti.
Jei su antrąja puse mėgstate antikvarinius daiktus, šioms metinėms puiki dovana yra prabangios, senovinės namų dekoro detalės ar kitokios smulkmenos iš medžio. Jei tyrinėti sendaikčių turgaus lobynus jums ne prie širdies, paieškokite papuošalų iš rožinio kvarco, nes būtent jis laikomas penktųjų metų brangakmeniu. Jis simbolizuoja draugystę ir meilę, o juk tvirtoje santuokoje partneriai vienas kitam yra ne tik mylimieji, bet ir geriausi draugai.
Penkiolikti metai santuokoje – skaidrūs kaip krištolas
Prabėgus ankstesnėms metinėms (varinėms, bronzinėms, plieninėms…), penkioliktosios – krištolinės – sutuoktiniams primena apie santuokos trapumą ir tai, kad reikia ją saugoti. Krištolas yra prabangi, bet lengvai dūžtanti medžiaga. Jis taip pat simbolizuoja darbo ir pastangų, kurias įdėjo mylimieji į santuoką, rezultatą – aiškumą ir skaidrumą.
Žinoma, kad tradicinės dovanos šių metinių proga – prabangūs indai ir namų aksesuarai iš krištolo. Pavyzdžiui, krištolinės vazos ar dekoratyviniai dubenys. Jei norite išrinkti modernesnę dovaną ir krištolinius metus įamžinti papuošaluose – rinkitės auskarus, kaklo papuošalus iš kalnų krištolo arba aleksandrito moterims. Originali ir ilgaamžiška dovanos idėja vyrams – krištoliniai kaklaraiščių segtukai arba marškinių sąsagos.
Trisdešimtosios vestuvių metinės – nusagstytos perlais
Perlinės metinės žymi ilgą ir daug gyvenimiškų išbandymų patyrusią santuoką. Toks pasiekimas bet kurios poros santykiuose yra reikšmingas ir svarbus, ne veltui šias metines žymi perlai – vieni iš brangiausių pasaulio brangakmenių. Paslėpti giliai austrių kriauklėse, jie simbolizuoja vidinį grožį, išmintį, vientisumą ir visas geriausias žmogaus savybes.
Tiek metų kartu praleidusiems sutuoktiniams jie primena, kad tikrasis grožis slypi žmogaus viduje, ir kad vertingiausia santykiuose yra bendrai sukaupta patirtis. Šią progą verta paminėti net ir tiems, kurie ne itin mėgsta vienas kitam dovanoti dovanas. Visiškai tradicinis dovanos pasirinkimas – perlų vėrinys, auskarai arba apyrankė, turintys didelę išliekamąją vertę. Vyrui galite dovanoti marškinių sąsagas su perlais. Ši proga taip pat neatsiejama nuo lelijų, kurios simbolizuoja ramybę ir išmintį.
Deimantai – ilgaamžiškiausioms poroms
Ne taip jau ir dažnai, bet vis dėlto pasitaiko sutuoktinių, kurie švenčia deimantines vestuvių metines. Šešiasdešimties metų santuoka vadinama deimantine. Deimantai – brangūs ir ypatingai tvirti. Tokie, kaip tokią daugybę metų kartu nugyvenusi pora.
Žinoma, po tiek metų bendro gyvenimo kartu, matyt, nedaug dalykų jau gali nustebinti, tačiau bent simboliškai paminėti šią šventę ir apmąstyti savo santykius – itin svarbu. Gėlė, susijusi su šia proga, yra irisas (rainelė). Jis simbolizuoja tikėjimą, viltį, išmintį.
Nuo deimantų iki ąžuolo
Dar retesnė proga – aštuoniasdešimtosios vestuvių metinės, kurias simbolizuoja ąžuolas. Jis toks pats ilgaamžis kaip ir sutuoktinių meilė. Jo kamienas tvirtas ir stiprus, o šakos išsišakoja į visas puses, primindamos augančią ir didėjančią šeimą.
Žinoma, tokio amžiaus sutuoktiniai turbūt nebedovanos vienas kitam dovanų, tačiau jų atžaloms puiki idėja yra sukurti šeimos medį, kuris prasidėtų būtent nuo jų. Kita idėja – atnaujinti santuokos įžadus.
Daugybė santuokos metinių čia liko nepaminėta. Jeigu norite suprasti, ką reiškia šilkinės, sidabrinės ir kitos metinės, bei apie jas plačiau sužinoti, paskaitykite straipsnį „100 vestuvių metinių, jų reikšmės ir idėjos dovanoms“.