Kiek šiemet brangs šventinis stalas?

 Kiek šiemet brangs šventinis stalas?

BNS Luko Balandžio nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Brangstant prekėms bei paslaugoms žmonės su nerimu žiūri į vis besikeičiančias kainas etiketėse ir skaičiuoja būsimas šventinio stalo išlaidas. Tačiau, regis, kainų kilimas dar negalutinis ir ne visi prekybininkai drįsta prognozuoti, kiek šiais metais galėtų brangti kalėdinis ar naujametinis stalas, juolab, kiek apskritai žmonės ryšis jam išleisti pinigų. O ir anksčiau prasidėjusi šventinė prekyba ne visuose prekybos centruose greitai įgavo pagreitį.

Ragina nedelsti

Pasak prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Vaidos Budrienės, skirtingai nei lapkričio šventėms, žmonės Kalėdoms iš anksto ruoštis neskuba.

„Vos prasidėjus kalėdinei prekybai, pirkėjai tikrai nepuolė įsigyti šventinių prekių. Tačiau mes patys raginame klientus apsipirkti anksčiau, nes šios šventės yra ypatingos ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl tiekimo grandinių sutrikimų pasaulyje.

Nors esame pakankamai apsirūpinę kalėdinėmis prekėmis, bet siekiant išvengti spūsčių, bereikalingų apribojimų, siūlome jas įsigyti nelaukiant paskutinės minutės, – kalbėjo prekybos tinklo atstovė. – Nors lietuviai yra visiškai paskutinės minutės pirkėjai, tačiau praėjusiais metais mes pastebėjome, kad šis įprotis buvo užmirštas ir apsiperkama likus trims ar keturioms savaitėms iki švenčių. Manome, jog panaši tendencija bus ir šiemet.“

Tuo metu prekybos tinklo „Rimi“ atstovė spaudai Gabrielė Šerėnienė užtikrino, jog kalėdinė prekyba vyksta pilnu tempu ir antrino V. Budrienei ragindama žmones šventėms apsipirkti iš anksto.

„Tradiciškai intensyvi kalėdinė prekyba prasideda pasibaigus Vėlinėms, tačiau visgi stebime ankstėjimo tendenciją, tad kalėdinius papuošimus parduotuvių lentynose jau galima buvo išvysti besibaigiant spaliui”, – sakė G. Šerėnienė.

BNS Vyganto Ovadnevo nuotr.

Švenčia puošniau

Kaip „Rinkos aikštei“ sakė Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė, spalio-lapkričio mėnesiais prekybos tinklo užsakymu buvo atliktas Lietuvos gyventojų pasiruošimo Kalėdoms tyrimas.

„Tyrimų bendrovė „NielsenIQ“ apklausė 1 232 asmenis nuo 18 iki 64 metų. Du trečdaliai žmonių teigė, kad šventinę nuotaiką namuose kurs dekoracijomis, o trečdalis prisipažino, jog klausysis kalėdinės muzikos.

Tik nedidelė dalis (9 proc.) atsakė, kad puošti namus pradeda lapkričio pabaigoje. Daugiau žmonių namus pasipuošia gruodžio pradžioje (28 proc.) ir gruodžio viduryje (35 proc.).

Tokios tendencijos atsispindi ir mūsų pardavimuose: kalėdinių dekoracijų pirkimas prasideda jau lapkritį, kai parduotuvių lentynose atsiranda šventėms skirtų prekių. Visgi didžiausias pikas būna gruodžio pradžioje“, – pažymėjo E. Dapkienė.

Kalėdiniam stalui apie trečdalis gyventojų išsivers su 51–100 eurų suma. Šeima švenčių stalui vidutiniškai ketina skirti maždaug 87 eurus.

Aut. past.

V. Budrienė pastebėjo, jog pasikeitė ne tik pirkėjų apsipirkimo laikas, bet ir šventinių prekių pasirinkimas.

„Žmonės per pandemiją šventes švenčia daug puošniau. Tai kompensacija to, kad galbūt nepavyks susitikti su artimaisiais, giminėmis, todėl norisi pasidaryti gražią šventę sau namuose, juos išpuošti, – kalbėjo prekybos tinklo atstovė. – Lyginant su praėjusiais metais, kalėdinis apsipirkimo krepšelis anksčiau buvo didesnis. Tačiau reikėtų vertinti tą tendenciją, kad apskritai pandeminiu laikotarpiu žmonės į parduotuves eina rečiau, bet perka daugiau.

Antras dalykas – pernai žmonės išleido daugiau. Taip buvo dėl to, kad per Kalėdas negalima buvo nei išvažiuoti, nei pas kažką nueiti, tai tiesiog buvo didelė šventė namuose. Manome, jog panašiai gali būti ir šiais metais.“

Anot G. Šerėnienės, šventinio stalo patiekalų kaina labai priklauso nuo to, kas jį sudaro, kokius pamėgtus produktus pirkėjai įsigyja ir kokiais kiekiais.

„Todėl tokių apibendrinimų negalėtume daryti. Gyvename laikais, kai prognozuoti vartotojų elgesį labai sunku, jis gerokai priklauso nuo pandemijos situacijos.

Vasarą stebėjome, kad vartotojai sugrįžo į mažesnių ir dažnesnių apsipirkimų ritmą, tačiau šaltuoju sezonu vėl matosi apsipirkimų suretėjimas.

Kalbant apie pirkėjų išlaidas nenorėtume suskubti jų prognozuoti, juk gyvename iššūkių kupinais metais, kiek žmonės norės išleisti savo lėšų šventiniu metu, o kiek taupyti ateičiai – parodys laikas“, – pažymėjo atstovė spaudai.

Vidutinis Kalėdų senelio biudžetas šiemet sieks apie 107 eurus.

Aut. past.

Brangimas yra ar ne?

Tuo tarpu E. Dapkienė teigia, jog jau dabar matydami prekių pasiūlymus pirkėjai gali lengvai suskaičiuoti, kad Kalėdos šiemet neturėtų būti brangesnės.

„Svarstydami, kiek pinigų šiemet skirs kalėdiniam stalui, apie trečdalis apklaustųjų nurodė, kad išsivers su 51–100 eurų suma.

Visi atsakymai leido apskaičiuoti, kad šeima švenčių stalui vidutiniškai ketina skirti maždaug 87 eurus.

Net 7 iš 10 žmonių nurodė, kad vaišėms skirtas biudžetas bus toks pat, kaip ir pernai, – skaičiavo Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė. – Tyrimo duomenimis, vidutinis Kalėdų senelio biudžetas šiemet sieks apie 107 eurus.

Populiariausios dovanos bus valgomos: saldumynai, kava, sūris, gėrimai.

Antras pagal populiarumą pasirinkimas – kosmetika ir kūno priežiūros priemonės, o trečias – vaikiški žaislai.

Du trečdaliai apklaustųjų nurodo, kad dovanoms skirs tokią pat sumą kaip ir prieš metus.“

Vis dėlto skirtingai nei prekybininkai portalo, kuriame stebimi ir analizuojami kainų pokyčiai, Pricer.lt atstovas Petras Čepkauskas, remdamasis konkrečių prekių kainomis pastebi, jog brangimas iš tiesų yra. Tačiau, kiek tiksliai, anot jo, galutinai aišku bus gruodžio mėnesį.

„Bendrai brangimas bus ne mažesnis nei 10 procentų. Kas konkrečiai brangsta, o kas visgi pinga – siūlau pasižiūrėti mūsų stebimas prekes lentelėje, – ragino P. Čepkauskas. – Kiek brangs būtent kalėdinės prekės, dar yra sunku pasakyti, nes dar nesimato, kokia situacija bus per šventes. Lygiai taip pat neaišku ir kiek pirkėjai planuoja išleisti, nes mes tokių apklausų neatliekame.“

Palyginkite, kaip keitėsi kainos (Pricer.lt duomenys)

1 Komentaras

  • Kad prekės nebrangus,kiek pameni prekybininkai žadėjo nuo euro įvedimo.Rezultatai“nalico“.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video