Kėdainiuose rasto paukščio rūšis – ant išnykimo ribos
Eglė KUKTIENĖ
Kėdainiuose rastas itin retas paukštis. Į Raudonąją knygą įtrauktas juodakaklis naras rastas Sirutiškyje. Tiesa, kol kas pasirūpinti sužeistu paukščiu pasišovė tik viena vietos organizacija „Gamtos parkas“, tuo tarpu kitos gyvūnų apsaugos organizacijos buvo nepasiekiamos.
Sužeistas
Sužeistą labai retą juodakaklį narą rado miškininkė Lina Čikotienė.
„Sirutiškyje tarp Nevėžio ir kasamo karjero radau paukštį, kuris yra ties išnykimo riba. Nei viena organizacija neatsiliepia, tačiau į pagalbą atėjo „Adomaitynės“ įkūrėjas Gytis Gaubys.
Bendraujame su juo, paukščiu reikia pasirūpinti ir pagloboti“, – sakė kraštietė.
Aplinkosaugininkams informacija buvo perduota bendruoju telefonu, visgi pagalbos tikimasi sulaukti tik kitą savaitę.
„Aplinkosaugai perduota, kad užfiksuotų juodakaklio naro radavietę, bet tikriausiai reikės laukti pirmadienio, kol bus sureaguota.
Paukštis pirmąją naktį liks „Adomaitynėje“, o rytoj tikriausiai pas veterinarus keliaus detalesnei apžiūrai“, – sakė L. Čikotienė.
Ji viliasi, kad įtraukus šios itin retos rūšies buveinę į Lietuvos saugomų rūšių sistemą, pavyktų išrūpinti ir apsaugos zoną, kurioje būtų draudžiama ekonominė veikla.
Kritiškai nykstantis
Juodakaklis naras priskiriamas kritiškai grėsmingos būklės taksonams (CR).
Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1981 metų.
Dydis 27-33 cm, svoris – 2000-3000 g.
Skiriamasis požymis – kaklo priekis juodas. Galva ir kaklo viršus pilki. Nugarinė pusė juoda, išmarginta didelėmis baltomis dėmėmis. Kaklo ir pagurklio šonuose išilginės juodai baltos juostelės. Kūno šonai juodi, o pilvinė pusė balta. Snapas pilkai juodas. Kojos žalsvai juodos. Žiemą nugarinė pusė juodai rusva. Apatinė pusė nuo gerklės balta.
Sistemoje nėra
Lietuvos saugomų rūšių informacinėje sistemoje Sirutiškis nefigūruoja, kaip galima juodakaklio naro buveinė.
Apie rastas į Lietuvos Raudonąją knygą įtrauktų floros ir faunos rūšių buveines reikia informuoti aplinkosaugininkus telefono numeriu +37052732995.
2 Komentarai
Tikiuosi ir ta moteris kuri surado toki reta pauksti gaus nors kazkokia premija uz toti itin reta pauksti.reikia tiketis kad paukstuku pasirupins ir jam bus viskas gerai. Lietuva gales didziuotis tokiu retu pauksciu. Aisku pirmiausiai jis bus uzdarytas specialiam narve bus maitinamas ir manau bus parodos atidarymai kad zmones galetu atvaziuoti paziureti toki i raudonaja knyga irasyta pauksti, ir manau tikrai atsiras zmoniu kurie paaukos pinigu to gyvuno maistui, ar pasiklause nupirks maisto koki jis turetu valgiti
Aha premija 😀 Lt greiciau gaus bauda, pvz uz tai kad isikiso i naturalu islikima ir is gamtos paeme.