Kėdainių rajone mokyklų nelanko beveik 200 vaikų

 Kėdainių rajone mokyklų nelanko beveik 200 vaikų

Visose krašto ugdymo įstaigose šiemet mokosi 116 moksleivių mažiau, nei pernai. Vaikų mažėjimo tendencija yra kasmetinė./BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Savivaldybė dar net nesusiskaičiavo, kiek rajono vaikų pradėjo šiuos naujus mokslo metus

Nors mokslas vaikams Lietuvoje privalomas, yra nemažai mokyklinio amžiaus vaikų, kurie mokyklas lanko tik teoriškai. Praėjusiais mokslo metais Kėdainių rajone tokių vaikų buvo beveik du šimtai. Kiek nelankančiųjų mokyklų bus šiemet, paaiškės jau artimiausiomis savaitėmis. Maža to, rugsėjo 1-ąją rajono savivaldybės Švietimo skyrius dar neturėjo tikslių duomenų, kiek vaikų rajono mokyklas lankys šiais metais. Preliminariais duomenimis, kurie buvo pateikti gegužės pabaigoje, Kėdainių rajono mokyklose šiemet turėtų mokytis 6 tūkst. 974 moksleiviai, ikimokyklinio ugdymo grupėse – apie 1 tūkst. 390.

Didžioji dali mokyklų nelankančių vaikų – užsienyje  

Oficialios statistikos portalo duomenimis, praėjusiais, 2022–2023 mokslo metais Kėdainių mokyklose nesimokė 183 mokyklinio amžiaus (6–17 m.) vaikai – 101 berniukas ir 82 mergaitės.

Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Vilmos Dobrovolskienės teigimu, remiantis iš Mokinių registro, mokyklų, seniūnijų, „Sodros“, Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos, Darbo biržos surinktais duomenimis, buvo nustatyta, kad didžioji dalis vaikų – 160 – rajono mokyklose nesimokė dėl to, jog yra išvykę į užsienį.

Pasidomėjus, kodėl šie vaikai vis tiek yra įtraukti į apskaitą, jei yra žinoma, kad jie yra išvykę, pašnekovė sakė: „Todėl, kad gyvenamoji vieta deklaruota Kėdainių rajono savivaldybėje“.

Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ką veikia mokyklos nebelankantys 16-mečiai, savivaldybei nerūpi

Kiti 14 asmenų nelankė mokyklos dėl to, jog jiems mokslas jau yra neprivalomas.

„Privalomasis švietimas – privalomas ir valstybės garantuojamas ugdymas yra iki 16 metų pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo programas. Vadinasi, „neprivalomas švietimas“ tampa nuo 16 metų“, – paaiškino Švietimo skyriaus vedėja ir atsakydama į klausimą, ką tuomet tie asmenys veikia, jei nelanko mokyklos, ji pridėjo: „Ką jie veikia, nežinome, nes tai yra jų ir jų tėvų (globėjų, rūpintojų) asmeninis reikalas“.

Dar septyni asmenys praėjusiais mokslo metais nelankė ugdymo įstaigų dėl gyvenamosios vietos pakeitimo. O likę du – dėl kitų neįvardijamų priežasčių.

Praėjusiais metais, kaip rodo Oficialios statistikos portalo duomenys, mokyklos Kėdainių rajone nelankė 183 vaikai.

Aut. past.

Iš viso mokyklos nelanko 15 tūkst. 753 vaikai Lietuvoje

Kaip rodo Oficialios statistikos portalas, per penkerius metus mokinių, nelankančių mokyklos, Kėdainių rajone sumažėjo. Tuo tarpu Lietuvos statistika byloja, kad didžiausia problema egzistavo didžiuosiuose šalies miestuose.

Pavyzdžiui, Vilniuje mokyklos praėjusiais mokslo metais nelankė 3 tūkst. 86 mokiniai, Kaune – 1 tūkst. 483, Klaipėdoje – 1 tūkst. 188.

Iš viso Lietuvoje praėjusiais mokslo metais mokyklos nelankė 15 tūkst. 753 vaikai.

Šiuo metu mūsų šalyje yra sudarytos galimybės savo vaikus ugdyti šeimoje. Tačiau į minėtą statistiką šie vaikai nepatenka.

Be to, Kėdainių rajone tėvų, pareiškusių norą ugdyti savo vaiką namuose, šiuo metu nėra.

Nors mokslas vaikams Lietuvoje privalomas, yra nemažai mokyklinio amžiaus vaikų, kurie mokyklas lanko tik teoriškai.

Aut. past.

Ministerija susigriebė

Tuo metu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) prieš pat mokslo metus susigriebė, kad pamokų nelankymas turi neigiamų pasekmių. 2018 metų Tarptautinis penkiolikmečių tyrimas (PISA) parodė, kad sisteminis pamokų praleidimas ir vėlavimas į pamokas mažina skaitymo gebėjimų, matematinio raštingumo, gamtamokslinio raštingumo rezultatus ir mokinių, sistemiškai praleidžiančių pamokas, pasiekimai atsilieka vienais, dvejais ar net trejais metais.

Skaičiuojama, kad vienas mokinys vidutiniškai praleidžia 10 proc. pamokų.

Todėl įsiklausiusi į mokyklų vadovų keliamą pamokų lankomumo problemą, ŠMSM parengė Mokinių, besimokančių pagal bendrojo ugdymo programas, mokyklos lankomumo užtikrinimo tvarką. Tokia visoms mokykloms bendra tvarka parengta pirmą kartą, ja vadovaudamosi mokyklos pasirengs savo tvarkas, tačiau išlaikys tvarkoje nustatytus bendrus principus.

Lankomumo aprašas apibrėžia, kiek mokymosi dienų (pamokų) gali pateisinti nepilnamečio mokinio tėvai arba pats pilnametis mokinys, nustato mokinių praleistų mokymosi dienų ar pamokų pateisinimo galimybes, informavimo apie neatvykimą į mokyklą būdus, mokyklos veiksmus užtikrinant punktualų ir reguliarų mokyklos lankymą.

Nauja yra tai, kad nuo šio rugsėjo tėvai galės pateisinti penkias mokymosi dienas per mėnesį, praleistas dėl ligos. Taip pat galės pateisinti ir daugiau pamokų, praleistų dėl objektyvių aplinkybių, pvz., dėl nepalankių oro sąlygų, įvykių, susijusių su eismo sutrikimais ar kt.

Iki šiol tėvai galėjo pateisinti visas vaiko praleistas pamokas.

Jei mokinys sirgs ilgiau negu 5 mokymosi dienas, tėvų pateisinimo nebepakaks – reikės kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Tėvams ar mokiniui pateikus pranešimą mokyklai apie apsilankymą pas gydytoją, pamokos bus pateisinamos mokykloje nustatyta tvarka.

Nustatyta, kad dėl svarbių asmeninių priežasčių gali būti pateisinama iki 3 mokymosi dienų per pusmetį, arba ne daugiau nei 2 mokymosi dienos per trimestrą.

Mokykla savo tvarkoje gali nusistatyti ir pateisinti ir daugiau mokymosi dienų, jei atsiranda objektyvios ir pagrįstos priežastys.

14 Komentarai

  • jei,kaip rašoma,kad,,šalyje sudarytos sąlygos vaikus ugdyti namuose“, bet paskui tėvams laužomos rankos ir atimti vaikai sugrūdami į kokias tai pastoges elgėbėtėšnykų erezijų mokymui?Nesiriša juk įstatymų ir potvarkių skelbiamos teorijos su gyvenimo praktika…

    • Maunu ant koto Vaidikę, kuri aja per partijas, kap per berkas.

  • Juk šitiek vaikų nesimoko…

    • Ir įvaikint pedofilams.

      • konservams parsidavus liber ir kibirvibir armonikieriams.

  • Kas čia per ligoniai komentuoja?

    • Geras daiktas TT tau tuščią smegeninę pravėdinti.

    • Čia etatiniai pašalpiniai RA komentatoriai, kurie savo vaikų mokytis neleidžia. Patys nesimokė, nieko nedirbo ir dabar neturi nieko, išskyrus didelį pavydą tiems, kurie mokėsi ir turi darbus. Uspaskio, Celofano partijų rinkėjai, laukia rinkimų, gal pavyks bambalių gauti už balsą. Dabar ir atidirbinėja, komentuoja tomis pačiomis užsakytomis nesamonėmis kasdieną.

      • ten nemokyti ,bet kažkodėl darantys mažiau gramatinių klaidų nei tu ,beskaitanti save didžiai išsimokiusia.

        • Tarpas dedamas po, o ne prieš kablelį 🤷‍♂️

  • Va iš tokių nesimokančių ir išauga ligoniai, kuriems visas pasaulis tai lgbt, sąmokslų teorijos ir nuolatinės kaltųjų (gink Dieve ne savęs) paieškos

    • Skaitytojų komentarai atspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonę, nes normali redakcija neleistų tokio šūdo rašinėti.

      • Respect Anonimas, bet gaila Kėdainių…

        • kartu su anonimu už suvaržymus,baudas ir tik konservantų pezalų siautėjimą?

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video