Kėdainių politikai nebenori turėti savo krašto garbės piliečių?

 Kėdainių politikai nebenori turėti savo krašto garbės piliečių?

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Jau trejus metus Kėdainiuose neberankami šio krašto garbės piliečiai. Neberenkami, nes vietos politikai nesugeba sudaryti komisijos, kuri nusipelniusiems kraštui žmonėms turėtų teisę suteikti garbės piliečio vardą. Tokio vardo suteikimo komisijos sudarymas tapo keistu politikų žaidimų įrankiu – iš pradžių komisijos nesugebėta sudaryti dėl lyčių lygybės klausimų, dabar neva dėl siekio šią komisiją depolitizuoti. Paskutiniame rajono tarybos posėdyje minėtoji komisija eilinį kartą nesudaryta nepaisant ir to, kad jau buvo gautas net Seimo kontrolierės raginimas padaryti tai nedelsiant. Politikams užsižaidus vertinant siūlomas kandidatūras į komisiją pagal principą „patinka-nepatinka“, meras, kaip dažnai ir nutinka panašiais atvejais, tiesiog pasiūlė išimti klausimą iš darbotvarkės. Ką gi, kraštiečiai, vis siūlantys naujiems kandidatams suteikti Kėdainių krašto garbės piliečio vardą, ilgai laukę galės dar palaukti…

Sumaištis dėl kandidatų

Tarybos posėdyje pristačius siūlomus kandidatus, kurie galėtų sudaryti komisiją ir spręsti, kuriems kraštiečiams galima būtų suteikti Kėdainių krašto garbės piliečio vardą, pirmoji pasisakymui pakėlusi ranką savo pasiūlymą bei nepasitenkinimą suskubo išreikšti Adelė Štelmokienė.

Į sudarytą komisijos kandidatų sąrašą ji pasiūlė įtraukti Oną Aukštikalnienę, tačiau neįvardijo, kokiai sričiai atstovauja jos siūloma kandidatė.

Nei meras, nei kiti tarybos nariai kandidatės pavardės nepatikslino ir nepataisė, tai gali būti, kad jie patys net nežinojo, kas buvo siūloma, nors didžiausia tikimybė, kad A. Štelmokienė veikiausiai kalbėjo ne apie vicemero Pauliaus Aukštikalnio žmoną, mamą ar kokią giminaitę, bet apie etnokultūrai atsidavusią kraštietę dr. Oną Auškalnienę.

Savo siūlymo motyvus politikė A. Štelmokienė paaiškino labai „argumentuotai“: „Toje komisijoje nėra man visi tinkantys kandidatai.“

Liberalas Saulius Grinkevičius savo frakcijos vardu pasiūlė į komisijos sudėtį įtraukti ilgametę Dailės mokyklos direktorę Vidą Burbulienę.

Rajono merui Valentinui Tamuliui jau daugiau nei prieš metus pateiktas siūlymas suteikti Kėdainių krašto garbės piliečio vardą žinomam kraštiečiui, šviesuoliui, vienam iš Sąjūdžio įkūrėjų Kėdainiuose bei 2020 metų Gabrielės
Petkevičaitės-Bitės medalio „Tarnaukime Lietuvai“ laureatui Ignui Meškauskui, tačiau į šį siūlymą visiškai nereaguojama.

Aptakiai kalbėdami politikai nuslydo į patinka − nepatinka, tinkamesnis – netinkamesnis, simpatijos – antipatijos: susidarė kebli situacija – komisiją turi sudaryti 9 nariai, o pasiūlius dar dvi minėtas pavardes, reikėjo nuspręsti, kurių kandidatų į komisiją neįtraukti.

Galiausiai siūlymo balsuoti atskirai už kiekvieną komisijos narį taryba nepalaikė, o meras Valentinas Tamulis, kaip dažnai ir nutinka užsitęsus diskusijoms, pasiūlė sprendimo priėmimą tiesiog atidėti.  

Kadangi buvo sulaukta Seimo kontrolierės raginimo Krašto garbės piliečio skyrimo komisiją sudaryti nedelsiant, kai kurie tarybos nariai merui priminė, kad klausimo sprendimo negalima vilkinti, tačiau šis atšovė: „Šitos komisijos darbas – susirinkti vieną kartą į metus, tai daugų daugiausia, kad išrinkti Kėdainių krašto garbės pilietį.“

„Išpūtėme burbulą iš nieko dėl tos komisijos“,  – trumpai reziumavo kolegų ginčais taryboje nusivylęs, bet į juos nesivėlęs vicemeras Paulius Aukštikalnis.

Politiniai postringavimai, regis, čia yra svarbesni ir reikšmingi nei kai kurių kraštiečių nuopelnai Kėdainių kraštui. O gal čia žmonės vertinami tik po mirties, kaip nutiko ir Nepriklausomybės akto signatarui Povilui Aksomaičiui?

Aut. past.

Nuslėpė, kad yra kandidatas?

Tiesa, diskusijos eigoje net kelis kartus buvo akcentuojama, kad iki šiol esą net nebuvo poreikio, kad rinktųsi ir ką nors spręstų Kėdainių krašto garbės piliečio vardo suteikimo komisija – esą niekas jokiems kraštiečiams nesiūlė suteikti šio garbingiausio rajono titulo, tačiau tam netruko paprieštarauti Saulius Sinickis, kuris sakė žinąs, kad Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kėdainių skyrius jau prieš metus yra pateikęs prašymą dėl kandidato į krašto garbės piliečius. 

„Nuo kada tas prašymas, apie kurį kalbu, yra paduotas?“ – neapsikentęs klausė S. Sinickis.

Meras tiesaus atsakymo į klausimą nepateikė.

„Jeigu atvirai, tai ten tas raštas toks parašytas, kad na negaliu aš jo pasiūlyti nei kaip siūlymo, nei kaip teikimo“, − teisinosi meras.

Pasiūlė dar prieš 3 metus

Galiausiai paaiškėjo, kad jau daugiau kaip prieš metus Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kėdainių skyrius valdybos sprendimu yra pateikęs rajono merui siūlymą suteikti Kėdainių krašto garbės piliečio vardą žinomam kraštiečiui, šviesuoliui, vienam iš Sąjūdžio įkūrėjų Kėdainiuose bei 2020 metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalio „Tarnaukime Lietuvai“ laureatui Ignui Meškauskui.

Rajono tarybos posėdžių salė vis dar tuščia. Nuotoliu posėdžiaujantys politikai neapsisprendė, kas turi rinkti Kėdainių karšto garbės piliečius./ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Prašymas paduotas merui į rankas asmeniškai, o rajono savivaldybės administracijoje analogiškas prašymas, kurį pateikė „Carito“ organizacija prie Šv. Jurgio bažnyčios, savivaldybės administracijoje įregistruotas dar 2019 metais gruodžio 17 dieną.

Gavo nurodymą iš Seimo kontrolierės

Kadangi klausimas dėl Kėdainių krašto garbės piliečio vardo suteikimo I. Meškauskui politikų kabinetuose yra užstrigęs nuo 2019 metų, tokios situacijos neapsikentęs Ignas Meškauskas
pats kreipėsi į „Lietuvos Respublikos Ministrų tarybą“ (bent jau taip buvo parašyta I. Meškausko
rašte).

Vyriausybės kanceliarija išnagrinėjo skundą ir persiuntė jį Seimo kontrolieriui.

Seimo kontrolierė Milda Vainiūtė, kaip jau minėta, dar lapkričio mėnesį raštu kreipėsi į Kėdainių savivaldybę su nurodymu spręsti šį klausimą artimiausiame rajono tarybos posėdyje, tačiau panašu, kad net šios institucijos raginimai klausimo sprendimą užvilkinusių politikų taip ir neišjudino.

Politiniai postringavimai, regis, čia yra svarbesni ir reikšmingi, nei kai kurių kraštiečių nuopelnai Kėdainių kraštui. O gal čia žmonės vertinami tik po mirties, kaip nutiko ir Nepriklausomybės akto signatarui Povilui Aksomaičiui?

Arba štai kitas kraštietis Nepriklausomybės akto signataras Kęstutis Rimkus rajone iš viso nebuvo įvertintas.

8 Komentarai

  • Bet Adelė visai nusikalba, net pavardžių nežino, laikas į penciją močiutei…

  • Vorune – tu verta krasto premijos. px, kad pas tave 0 kulturos ir 0 proto. svarbu ispirdolinta ir visada varysi ant savo buvusio sefo😀.

  • Baik“Pauliau“ taip kalbėt. Laikraštis kaltas , kad štelmokienė nusišneka.

  • O, jau rikiuojasi politikierių komentarai. Bet ar jie sveiki? Ir kaip mes tokius išrenkam?

  • Bet ir sekasi Pauliui: tėvai nuostabūs ir išsilavinę, uošvienė protinga, žmoną graži ir protinga, o vaikai tai apskritai super. Pavydėkit, pletkinkint, meluokit. Ligoniam tai būtina. Pailaikau Paulių. Tu superinis

    • Aplinkiniai tikrai, kaip rašai neblogi, bet Pauliui dievulis pagaikėjo, kad reikėjo net Lifosoje dirbri.

  • Jorūne tu Jorūne, neva, žurnaliste, pamiršai parašyti, kodėl komisijos narius reikia keisti? Gal priminti, kad į komisijos nares besiveržusi Naujokienė turėjo sprukti iš jos, nes tiek prisidirbo, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino ją pažeidus įstatymą ir tai, kad ji neteisėtai bandė įtakoti kitos tarybos narės balsavimą. Bet apie tai straipsnyje – nei žodžio. O kodėl?O todėl, kad duonč valgai iš Blažytės ir Naujokienės. Tu, “specialiste”, darbo kito negali susirasti, nei tarnauti koncernui ir tave kažkada taip žeminusiai poniai Naujokienei? Visai savigarbos neturi. Esi totalus nulis.

  • o man pochui kedainiu skystablaudziai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video