Kėdainių miestui – 649!

 Kėdainių miestui – 649!

Organizatorių nuotr.

Didieji šventės „bum“ – du solidūs 200 ir 60 metų jubiliejai ir 3 festivaliai, 3 dideli koncertai ir 2 parodos, 2 turgūs ir amatų kiemelis, 240 dainuojančių vaikų. „Radviliada“ šių metų gimtadienį praturtins Baltijos šalių atlikėjų pasirodymu. Šventės organizatoriai – Kėdainių rajono savivaldybė, Kėdainių kultūros centras, Kėdainių krašto muziejus ir Kėdainių sporto centras – parengė ir į vieną programą sujungė net 30 kultūrinių renginių bei tris sporto pramogų kupinas dienas. Didžiosios Rinkos aikštė, senamiesčio gatvės ir gatvelės bei kitos miesto erdvės bus pilnos veiksmo keturias dienas.

„Žinome, kaip žmonės yra pasiilgę kultūrinių renginių, mielų, jaukių akimirkų ir paprasto nuoširdaus džiaugsmo. Tegul visi suplanuoti renginiai, į kuriuos mūsų rajono įstaigų darbuotojai įdėjo daug širdies, jėgų ir darbo, išpildo Jūsų lūkesčius.

Kėdainių gimtadienis – kasmet vykstanti didžiausia mūsų miesto bendruomenės šventė. Jos tradicija nenutrūko net per pandemiją, todėl ir šį rudenį laukiame Jūsų visų, nepraradusių budrumo ir atsakingumo, susitikti miesto gimtadienio renginiuose“, – saugiai linksmintis ir švęsti kviečia Miesto šventės režisierė Asta Bartkuvienė.

Ketvirtadienis – Miesto šventės atidarymas

Svarbių datų paminėjimai startuos jau ketvirtadienį. Nuo 17 valandos M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus erdvėje vyks Kėdainių priešgaisrinės saugos sukakties minėjimas.

Įspūdingai 200 metų sukakčiai Kauno PGV Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ruošiasi labai atsakingai. Ir pats faktas išskirtinis, ir jį liudijantis istorinis dokumentas unikalus. Bus dėl ko nustebti ir į ką pasižiūrėti ne tik ketvirtadienį. Šeštadienį aikštelėje prieš Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastatą J. Basanavičiaus gatvėje organizuojamos linksmosios pramogos. Ugniagesiai gelbėtojai susipažinus su jų veikla, kvies praktiškai išmėginti savo jėgas patiems.

Penktadienį 18 valandą M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus erdvėje nacionalinės reikšmės dokumentinį paveldą sukūrusi Kėdainių kino studija „Mėgėjas“ minės ne mažiau reikšmingą – 60-ąjį savo jubiliejų. Kuo nustebins savo ištikimus gerbėjus jos įkūrėjai – gydytojas Vitolis Laumakys ir inžinierius Adolfas Morėnas. Ateikite ir pasveikinti, ir pažiūrėti. Nuo 11 iki 15 valandos toje pačioje Vaikų ir jaunimo skyriaus erdvėje kitą dieną suksis dokumentinių filmų retrospektyva ir bus demonstruojami vertingiausi eksponatai.

Didžiosios Rinkos aikštė, senamiesčio gatvės ir gatvelės bei kitos miesto erdvės bus pilnos veiksmo keturias dienas.

Aut. past.

Dvi dienos, pilnos renginių

Penktadienis ir šeštadienis nustebins renginių gausa. Miestelėnai ir svečiai pamatys net trijų skirtingų festivalių programas. Per dvi dienas įvyks 3 festivaliai – skambės baroko opera, išgirsime trijų  talentingų atlikėjų koncertus.

Penktadienį startuos miestietiškas kultūros istorijos festivalis „Radviliada“ ir mūsų tautiškumą saugantis folkloro festivalis „Į Vidurio Lietuvą susiėję“, kuris vyksta jau 5 kartą. Folkloro festivalio sumanytoja Regina Lukminienė sako, kad šis festivalis saugo mūsų tapatybę ir vertybiniu pagrindu ugdo jaunąjį žmogų, jaunąjį pilietį.

„Festivalis kaskart įneša ypatingos užburiančios gyvybės į miesto šventę, jis mus laiko prie visų šiuolaikinių menų ištakų ir subtiliai primena, kas mes ir kaip tauta, ir kaip valstybė esame“, – sako Regina Lukminienė.

Folkloro festivalio „Į Vidurio Lietuvą susiėję“ metu kėdainiečiai galės susipažinti su vienu didžiausiu Lietuvos regionu – Aukštaitija. Jos tarmių gyvybingumu, folkloro, šokių, tautinio kostiumo, tautodailės ypatumais ir kulinarinio paveldo išskirtinumu. Dalyviams vyks ir kūrybinės aukštaitiško daugiabalsio (sutartinių) dainavimo dirbtuvės, o Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo kieme nuo šeštadienio ryto įsikurs regiono amatininkai ir tautodailininkai.

Aukštaitijos regiono folkloro ansamblių sveikinimai miestiečiams šeštadienį aidės nuo prieplaukos. Būtinai būkite ten, juk Aukštaitija kultūriškai pats daugiasluoksniškiausias etnografinis regionas, kurio gyventojai, o ir jų papročiai tokie įvairiaspalviai.

Be šeimininkų, Kėdainių kultūros centro folkloro ansamblio „Jorija“, festivalyje dalyvaujantys dar penki ansambliai iš Aukštaitijos regiono (Rokiškio „Saulala“, Zarasų „Seluona“, Ukmergės „Pyniava“, Jonavos „Laduta“ ir Kupiškio  „Kupkėmis“) pristatys savo kraštų tradicijas. Visi folkloro ansambliai pasirodys pagrindiniame koncerte – Knypavos Rinkos aikštėje – šeštadienį nuo 15 valandos.

Šiemet programoje ir Kupiškio kultūros centro folkloro ansamblio „Kupkėmis“ etnografinis spektaklis „Vesėlios anoj šaly“, o vėliau vakare festivalio dalyviai rengia dūzges, kur bus dar daugiau dainų ir linksmybių. Tad nepraeikite pro šalį. Aukštaičiai moka linksmintis ir linksminti.

Šeštadienį į programą įsilies trečias festivalis – „Skambantys perliukai“. Jis jau penktą kartą į Kėdainius sukviečia mažuosius dainorėlius iš visos Lietuvos. Vaikų balsai skambės nuo 15.30 val. Didžiosios Rinkos aikštėje. Atvyksta 30 kolektyvų, 15 solistų ir 2 duetai iš Kauno, Utenos, Vilkaviškio, Šiaulių, Vilniaus, Tauragės, Kaišiadorių, Marijampolės, Panevėžio ir Kėdainių miestų.

„Radviliada“ šių metų gimtadienį praturtins Baltijos šalių atlikėjų pasirodymu.

Aut. past.

Duoklė didikams Radvilams ir miesto istorijai

„Radviliada“, įtvirtindama žinias apie miesto praeitį, į miestelėnų protus beldžiasi šeštąjį kartą. Intelektualioji jos programa penktadienį, kaip ir prieš metus, prasidės trijų iškilių profesorių Raimondos Ragauskienės, Aivo Ragausko bei Deimanto Karvelio pokalbiu-diskusija apie kunigaikščius Radvilas.

Kėdainiai istoriškai priklausė visoms trims iškiliausios LDK didikų Radvilų giminės šakoms. Šį kartą bus kalba apie Kėdainius kaip apie  kunigaikščių Radvilų katalikiškosios Nesvyžiaus–Olykos šakos valdas. Diskusijos lyderiai kremta Radvilų giminės paslaptis ir jas atskleidžia mūsų krašto istorija besidominčiai visuomenei.  Dalyvaudami renginyje tampame vis daugiau žinantys apie savo miesto praeitį. 

Atidarymo metu bus iškilmingai įteiktas vienas iš svarbiausių rajono apdovanojimų – jau ketvirtoji Č. Milošo premija. Kol kas dar paslaptis, kas yra nusipelnęs Nobelio premijos laureato atminimui ir vertas premijos, bet tai paaiškės pačios šventės metu.

Miesto šventės ir „Radviliados“ atidarymo proga Evangelikų reformatų bažnyčioje –„Dramma da capo“ („Drama nuo pradžių“). Tai teatralizuotas XVIII amžiaus itališkų arijų dacapo koncertas. XVIII a. baroko opera sukūrė dainininkų-žvaigždžių fenomeną, kuriuo žavimasi nuo jų šlovės eros iki šiandien. Šios idėjos autorė ir solistė (sopranas) Rūta Vosyliūtė. Atlikėja ne vienerius metus gilinosi į arijos dacapo formas ir pademonstruos teatrališkus baroko efektus.

Spektaklį režisavo argentiniečių kilmės ispanų aktorius, komikas, klounas, cirko ir teatro režisierius Adrián Schvarzstein, o jo choreografė –  Jūratė Širvytė-Rukštelė. Šis menininkų duetas jau žinomas kėdainiečiams iš unikalių ir įsimintinų gatvės teatro spektaklių Kėdainiuose ir Krakėse. Dalyvauti operoje iš kaimyninės Latvijos atvyksta baroko orkestras „Collegium musicum Riga“ (dirigentas ir meno  vadovas Māris Kupčs).

Be šio didžiojo penktadienio renginio Evangelikų reformatų bažnyčioje, vyks dar penki „Radviliados“ koncertai.

Šeštadienį  11, 12, 13:30 ir 14:30 valandomis pamatysite ir išgirsite visų trijų Baltijos šalių atstovų pasirodymus. Baroko muzikos subtilybėmis ir pašlovinimais Radviloms rungsis Kėdainių, Biržų ir Raudondvario muzikos mokyklų auklėtiniai, Vilniaus miesto ansamblis ARCADIA CONSORT, baroko ansamblis ARS REVALIA iš Talino ir senosios muzikos ansamblis  FABELLA ENSEMBLE iš Rygos.

Du muzikiniai vakarai Didžiosios Rinkos aikštėje

Nepraleiskite penktadienio vakaro Didžiosios Rinkos aikštėje folkloro festivalio programoje „Į Vidurio Lietuvą susiėję“  folkloro grupės „Atalyjaׅ“ pasirodymo. Tai  savo skambesiu labai unikali postfolkloro grupė, kuri kūryboje jungia archajiškąjį lietuvių folklorą su šiuolaikine muzika ir roko, džiazo, indų muzikos elementais. Trankiai stipri liaudies muzika – taip galima apibūdinti jums pristatomą koncertą.

Šeštadienio vakarą jus džiugins net du skirtingi koncertai Didžiosios Rinkos aikštėje. Viename – neseniai aukso žiedus sumainiusi pora ir pripažinti talentai: dainininkė, grupės „69 danguje“ narė, šokėja ir laidų vedėja Karina Krysko ir roko muzikos atlikėjas, Česlovo Gabalio ir Povilo Meškėlos mokinys, Lietuvos atstovas „Eurovizijoje’2008“ Jeronimas Milius kėdainiškiams paruošė specialią programą. Scenoje vyks įspūdingas dueto koncertas su gyvo garso grupe ir vakaro šou programa.

Po Karinos ir Jeronimo pasirodymo scenoje švytės nenugalima, nepakeičiama ir neišsisemianti hiphopo muzikos grupė „G&G Sindikatas“.

Prigijusios tradicijos

Miesto šventės organizatoriai laikosi svarbių tradicijų ir nekeičia jų jau daugiau negu vieną dešimtmetį.

Šeštadienį nuo ankstyvo ryto Senosios Rinkos aikštėje, Paeismilgio, Č. Milošo, Kranto, Didžiojoje gatvėse tradiciškai gausiai rikiuosis prekybininkų stalai, nes šventė be mugės jau neįsivaizduojama. Iki vėlyvo vakaro čia bursis ir jūsų lauks amatininkai, tautodailininkai, kepėjai, ūkininkai, unikalių prekių ženklų kūrėjai su savo produktais, gaminiais, dirbiniais, kulinariniu paveldu bei kitomis gėrybėmis. Dailės mokykla organizuos blusų turgelį, o Kėdainių moterų LIONS klubas už auką rajono žmonių bėdoms ir nelaimėms dovanos rankų darbo keramines gėlytes namų interjerui papuošti.

Nepamirškite savo svečių pakviesti į Janinos Monkutės-Marks muziejų-galeriją, kur vyks   muziejaus įkūrėjos ir mūsų krašto garbės pilietės Janinos Monkutės-Marks darbų paroda „Dovana Tėviškei“. Parodoje eksponuojami ir pačios Janinos Monkutės-Marks, ir vėliau muziejaus iniciatyva surengtų parodų autorių –  viso pasaulio menininkų –  muziejui dovanoti  darbai.

Be to, tą pačią dieną, M. Daukšos viešosios bibliotekos II aukšto parodų erdvėje atsidarys irgi tradicinė kasmetinė Kėdainių krašto dailės draugijos  narių tapybos ir kitų  autorių darbų paroda „Skiriu Kėdainiams“.

Šeštadienio vakarą jus džiugins net du skirtingi koncertai Didžiosios Rinkos aikštėje.

Aut. past.

Metalo žirgai ir ekskursijos po miestą

Nuo Atgimimo ąžuolyno iki Vilainių per J. Basanavičiaus gatvę plačia kolona ant savo metalinių žirgų šeštadienį skries baikeriai. Taip jau ne vienerius metus gausiai  ir garsiai ratus apie miestą sukdami savo sveikinimą jam skiria Kėdainių baikerių klubas „BornAgain MCC“ kartu su kitų miestų baikerių klubais. Vėliau jie visi susitiks ir stabtels Didžiosios Rinkos aikštėje, kad būtų galima apžiūrėti jų motociklus.

Tradicija tampa jau  kelerius metus iš eilės vykstančios  nemokamos pažintinės ekskursijos po Radvilų miestą. Šeštadienį 10, 13 valandomis ateikite prie Kėdainių krašto muziejaus ir su jo gidais pasivaikščiokite po miestą.

Ir dar viena nauja pramoga, kuri gal irgi taps tradicija –  nemokami edukaciniai plaukimai Nevėžio upe su mūsų pamilta vytine „Vėtra“. Plaukimai bus tik trys –  12, 13:30 ir 15 valandomis. Tad suskubkite registruotis.

Sekmadienį Kėdainių miesto bažnyčiose bei Viešpaties Atsimainymo cerkvėje 12 val. bus tradiciškai aukojamos Šv. Mišios už Kėdainių miestą ir jo žmones.

Sportininkams – dviejų dienų festivalis ir respublikinis renginys

Miesto šventės metu organizuojami sporto ir sveikatingumo renginiai, nors taip ir nevadinami, bet tampa jau vos ne atskiru sporto festivaliu. Ir šiemet dvi dienos – ketvirtadienis ir šeštadienis – skiriamos sportininkams ir sporto mėgėjams: dviračių žygis, bėgimas, šiaurietiškas ėjimas, linksmieji žaidimai, pliažo tinklinis ir krepšinis, o sekmadienį dar vyks ir respublikinis renginys. Visos rungtys gali vykti bet kokiu oru, bet pirmąjį rudens savaitgalį orų prognozių svetainė „Gismeteo“ bent kol kas abi šias dienas prognozuoja gerą orą.  

Nuo 19 valandos vakaro ketvirtadienį Didžiosios Rinkos aikštėje prasidėsiantis dviratininkų žygis vakarėjančio miesto gatvėmis šiemet ilgėja dar vienu metru. Miestui švenčiant 649 gimtadienį dviratininkams teks įveikti 12 km 649 metrų distanciją ir galima bus garsiai sušukti „Kėdainiams triskart valio“! Tą patį vakarą nuo 21 valandos startuos  6 km 649 metrų vakarinis bėgimas ir 3 km 245 metrų šiaurietiškas ėjimas. Nuo 19:30 valandos Didžiosios Rinkos aikštėje ir vaikai bėgs simbolinius 649 metrus.

Šios pramogos tapo labai mėgstamos. 2019 metais vienu ypu šoktelėjęs dalyvių skaičius išaugo net kelis kartus ir net pernai per pandemiją norinčių rungtyniauti dviračiais beveik nesumažėjo. Drąsiai dalyvaukite ir šiemet: gerinkite ne tik dalyvių skaičių, bet ir savo asmeninius rekordus.

Šiais metais pirmą kartą dviračių žygį organizuos Kėdainių sporto centras ir jau įgudę ne tik rajoninių, bet ir respublikinių renginių talkininkai – dviračių sporto klubas „Veloratai“. Tai dar ne viskas dviračių mėgėjams. Šalia Kėdainių arenos sekmadienį nuo ryto pirmą kartą mūsų rajone vyks V baigiamasis Lietuvos kalnų dviračių maratono’ 21 Kėdainių etapas.

Na, o šeštadienį nuo 11 valandos ryto jau būkite pasiruošę dalyvauti tikroje sporto renginių fiestoje. Miestelėnų pamėgtoje multifunkcinėje sporto ir pramogų erdvėje Skongalio gatvės gale, šalia Nevėžio upės užtvankos bus surengta nuotaikingų sportinių žaidimų zona vaikams ir šeimoms. Sporto centro treneriai ruošia estafetes ir pramogas. Ji veiks iki 16 valandos.

Kėdainių kultūros centras kaip ir kasmet pasirūpino mažųjų atrakcijomis. Toje pačioje sportinių  veiklų erdvėje vaikams iki 17 valandos veiks vaikų kiemelis su batutų parku.

Pliažo tinklinio aikštelėse šalia miesto stadiono atsarginių futbolo aikščių 11 valandą ryto prasidės ir  mėgėjų pliažo tinklinio turnyras, o Kėdainių arenoje tuo pačiu metu – 3×3 vaikų ir suaugusiųjų krepšinio turnyras. Tai tiek sporto renginių aktyvaus laisvalaikio mėgėjams, kuriuos rengia Kėdainių sporto centras.

Ar pasiruošę tiek švęsti? Apeiti visas pramogas skirtingose vietose, pamatyti ir išgirsti visus koncertus? Šis gimtadienis vyksta prieš didįjį miesto jubiliejų – 650-ąjį Kėdainių paminėjimą kitais metais – tad pasitreniruokime.

Kėdainių miesto šventės 649 programa

1 Komentaras

  • Nepasakyčiau kad cia super.vistiek Biržuose geresnia sentencija buvo

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video