Kėdainių krašto kredito unijos vadovas: nenuvertinkite savo santaupų

 Kėdainių krašto kredito unijos vadovas: nenuvertinkite savo santaupų

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Su Kėdainių krašto kredito unijos vadovu Egidijumi Žaltausku kalbamės apie pinigus ir santaupas, kurie nenuvertėja, bet ir kompensuoja augančią infliaciją. Finansininkas nešykšti patarimų, kaip elgtis su pinigais ir juos efektyviau skaičiuoti gaunant naudos sau. Kėdainių krašto kredito unijos vadovas šiame laikotarpyje įžvelgia kelis gerus dalykus ir dvi pamokas žmonėms. Abu susiję su taupymu. 

Priverstinai geras laikas taupymui

Sutikite, kad jeigu per pandemiją neužklupo didelė bėda, sutaupyti nors šiek tiek vis dėlto pavyko. Nuotolinis darbas, kiti ribojimai, uždarumas, mažiau kelionių, kai kurių paslaugų atsisakymas, mažesnės išlaidos kurui, svečiams ir pramogoms neabejotinai nuskurdino mūsų gyvenimą, tačiau, pinigų žmonių sąskaitose šiuo laikotarpiu daugėja.

Tą patvirtina ir skaičiai per metus, t.y. nuo 2020 m. liepos mėn. gyventojų indėliai bankuose padidėjo 3,5 milijardais eurų ir tai yra gera žinia.

Bloga žinia, kad tuos pinigus „graužia“ didėjanti infliacija, kitaip tariant, dėl infliacijos laikui bėgant sumažėja pinigų vertė.

„Dauguma bankų už juose laikomus pinigus praktiškai nieko nemoka, bet negana to, dar už tuos sąskaitoje turimus pinigus Jūs sumokate bankui mokėdami įvairius aptarnavimo mokesčius: paslaugų krepšeliai, sąskaitos aptarnavimo mokesčiai ir pan.“, − primena E. Žaltauskas.

Vienas iš taupymo būdų – laikyti pinigus Kredito unijoje. Kodėl šioje įstaigoje? Nes tik ji  šiandien gali pasiūlyti palūkanas už taupymo indėlį, o tai reiškia, kad Jūsų pinigai nenuvertės.

Dabar žmogui svarbiausia teisingai pasirinkti, kur tuos pinigus toliau laikyti, kad jie nenuvertėtų? Gera išeitis, kurią siūlo Kėdainių krašto unijos vadovas – indėlis kredito unijoje. Šiuo metu Kėdainių krašto kredito unijoje mokamos  iki 2,0 procento metinės palūkanos už indėlius. Vadovas skaičiuoja paprastai:

„Pavyzdžiui, padėtas indėlis Kėdainių krašto kredito unijoje 10 000 eurų Jums per metus atneštų iki  200 eurų pajamų vien už palūkanas, o jei dar įvertintume tai, kad jie niekaip nebūtų apmokestinti sąskaitų aptarnavimo mokesčiais, tai simboliškai pridėję tai, ko neišleidome jau gauname per 220 eurų pajamų. Pagalvokite, ką už tai galėtumėte įsigyti: savaitgalį Druskininkuose, knygų, o gal suknelę? O gal bilietus į kelis koncertus?

Pas mus nemokate nei už sąskaitos tvarkymą, nėra jokių paslaugų krepšelių. Tuo mes stipriai pranašesni už bankus: ne tik saugome Jūsų pinigus, už kuriuos sumokame palūkanas, bet ir iš dalies kompensuojame nuvertėjimą“, − sako unijos vadovas E. Žaltauskas. 

Kodėl verta taupyti Kėdainių krašto unijoje?

– Mokamos rinkoje didžiausios – 1,6 proc. palūkanos

– Indėlis apdraustas Indėlių ir investicijų draudimu.

– Saugiau nei namuose

– Jautiesi bendruomeniškas

Lankstus pasiūlymas su konkrečia nauda 

Jeigu nesate tikri, ar artimiausiu metu Jums neprireiks dalies santaupų, siūlomas taupymo indėlis. Šio produkto privalumas – kad Jūs bet kada galite išsiimti iki 50 proc. taupomojo indėlio sumos kartą per mėnesį, nenutraukdami indėlio sutarties ir neprarasdami palūkanų skaičiavimo, kurios siekia net iki 1,6 procentų.

Šio produkto privalumas, palūkanos yra kaupiamos kiekvieną dieną nuo taupymo sąskaitos likučio ir kiekvieną paskutinę mėnesio dieną pridedamos prie indėlio sumos, tad kitą mėnesį palūkanos skaičiuojamos jau nuo didesnės sumos.

Taupomasis indėlis gali būti bet kada papildytas grynaisiais pinigais arba bankiniu pavedimu.

„Dabar, šiuo nestabiliu laikotarpiu, kai nežinai, kas gali nutikti rytoj, sukaupta pinigų suma žmogui garantuoja saugumą.

E. Žaltauskas

Ar žinojote?

Kredito unijoje visi indėliai iki 100 tūkstančių eurų sumos yra apdrausti Valstybės įmonės Indėlių ir investicijų draudimas, tai reiškia, kad tokią sumą su priskaičiuotomis palūkanomis atgausite visada.

Rekomenduoja taupyti

Antroji pamoka tiems, kurie pandemijos laikotarpiu nukentėjo skaudžiau, bet iki tol „gyveno su lyg šia diena“. Žmonės, kurie neteko darbo arba turėjo didelių išlaidų dėl savo ar artimųjų ligos ir kitų priežasčių, puikiai suprato, kad pataupyti išmintinga.

Papildoma saugiai padėta pinigų suma yra geras ramstis bet kokioje bėdoje. Na, o jei gerai pagalvoji, kasdien po truputį atsidėti – nėra taip jau ir sunku. Klausimas kiek būtų protinga neišleisti?

Ekonomistai vieningai sutaria ir rekomenduoja žmogui sukaupti ir turėti nuo 3 iki 6 savo vidutinių vieno mėnesio pajamų. O tam reiktų skirti apie 10 procentų savo pajamų kas mėnesį. Kitaip tariant, jeigu uždirbate apie 800 eurų atskaičius mokesčius, tai 80 eurų reiktų, kad nukeliautų į kiaulę taupyklę…

Tačiau kaupti namuose jau nebūtų taip išmintinga. Tai ir nesaugu, ir neekonomiška dėl tos pačios priežasties. Už pasidėtą sumą unijoje galima gauti palūkanas, kas vėl gi apsaugo Jūsų pinigus nuo nuvertėjimo.

„Tokią finansinę pagalvę turėti ir protinga, ir būtina. Ji ir asmeniui, ir šeimai suteikia saugumo jausmą. O ekstremalioje situacijoje apsaugo nuo kardinalių nepamatuotų sprendimų. Žmogus turi laiko pagalvoti, kaip geriau pertvarkyti savo situaciją, ištikus pokyčiams“, − sako E. Žaltauskas.

Kai turi laiko ir pinigų, turi galimybę neskubėdamas pasirinkti geresnį darbą. Žmogus tada nėra įspraustas į rėmus.

„Pandemija gera proga daugeliui net neplanavus to daryti, sutaupyti didesnę sumą pinigų.

E. Žaltauskas

Dauguma taupo, tik kaip?

Neišmintinga netaupyti, o tam, kad taupytum išmintingai, reikia žinių. Remiantis įvairiomis apklausomis reguliariai taupo mažiau nei pusė šalies gyventojų (apie 42 proc.). Kiti gi renkasi labai įvairius būdus.

Kodėl blogai laikyti pinigus kojinėje? Atsakymas yra labai paprastas, todėl, kad pinigai nuvertėja, be to, vagys, sukčiai ar pelės gali įsisukti.

„Mūsų tikslas – ne tik pasaugoti Jūsų pinigus, bet ir formuoti žmonių įgūdžius, kaip teisingiau pasielgti su pinigais. Vienu atveju geriau skolintis, kitu – taupyti. Kai į mus kreipiasi, mes patariame žmogui, kaip konkrečiu atveju geriau elgtis“, − sako Kėdainių krašto kredito unijos vadovas.

Kaip sutaupyti? Dviračio čia neišrasime, teks dalį pajamų atidėti. Ką gi pataria Kėdainių krašto kredito unijos vadovas E. Žaltauskas?  

Ar žinojote?

Kredito unijoje visi žmonių indėliai iki 100 tūkstančių eurų sumos yra apdrausti Valstybės įmonės Indėlių ir investicijų draudimo, tai reiškia, kad tokią sumą su priskaičiuotomis palūkanomis atgausite visada.

Pirmiausia reikia susiskaičiuoti, kiek mėnesiui ar metams kainuoja finansinės paslaugos Jūsų kredito įstaigoje, kur laikote pinigus ir tvarkote finansinius reikalus. Taupymas prasideda nuo paprastų dalykų, pradžiai reikia pasirinkti tokį finansinį partnerį, kuriam ne Jūs mokėsite už paslaugas, bet Jums sumokės už naudojimąsi Jūsų pinigais.

„Taupyti galima dalį laisvų pajamų atidedant į taupymo sąskaitą, tačiau jeigu jų neturite, tai pamėginkite atsisakyti kokio nors vieno įpročio, geriausia, žinoma, žalingo. Pavyzdžiui, per savaitę suvalgykite vienu šokoladuku mažiau. Paskaičiuokite, kiek išleidžiate cigaretėms, kavai? Gal pavyks bent dalies jų atsisakyti: ir sutaupytumėte, ir sveikata pagerėtų“, − pataria E. Žaltauskas. 

Peržiūrėkite, kokių išlaidų tikrai galite atsisakyti. Arba paskirkite sau premiją – tam tikrą sumą pinigų už kiekvieną savo pasiekimą atidėkite taupymui arba įmeskite į taupyklę po 2 eurus už išsprūdusį keiksmažodį.

„Aš pats išmėginu įvairius būdus. Būdamas dar septynerių pradėjau taupyti. Tuomet į maišelį mesdavau tik po metalinį rublį, kurį gaudavau iš artimųjų. Dabar, jau prie euro, kasdien į taupyklę įdėdavau po vieną du eurus. Metų gale susidaro nemenka suma“, − savo patirtimi dalijasi finansininkas.

Unijos vadovas sako, kad dar pakankamai mažai lietuvių taupo taupomuosiuose indėliuose, nes ne visi susimąsto, kokią saugiai maksimalią naudą galėtų gauti iš turimų pinigų.

Dauguma linkę kaupti einamojoje sąskaitoje už dyką. Gajus ir grynųjų pinigų kaupimas namuose. Dėl tos priežasties vien kėdainiečiai kasmet praranda galimybę užsidirbti.

E. Žaltauskas paskaičiavo, kad 2020 metais jo vadovaujama unija sumokėjo apie 80 000 eurų palūkanų skolindamasi pinigus apyvartai iš centrinės unijos, kai tuo tarpu galėjo sumokėti  kėdainiškiams už indėlius, pinigai būtų neiškeliavę svetur, o liktų Kėdainiuose.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video