Kėdainių gydymo įstaigos susijungė į Sveikatos centrą, bet ar bus iš to realios naudos – neaišku

 Kėdainių gydymo įstaigos susijungė į Sveikatos centrą, bet ar bus iš to realios naudos – neaišku

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Visos Kėdainių rajone veikiančios sveikatos priežiūros įstaigos susijungė į vieną Sveikatos centrą. Iš esmės tai nėra jokia nauja sveikatos priežiūros įstaiga – tiek Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC), tiek Kėdainių ligoninė, tiek ir privačios gydymo įstaigos realiai dirbs atskirai, taip, kaip dirbo iki šiol, tačiau formaliai jos jau yra apjungtos į vieną Sveikatos centrą. Toks formalumas – naujas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reikalavimas rajonams, norintiems gauti europinių pinigų.

Ministerijos sumanymą įgyvendina dauguma savivaldybių

Tokie sveikatos centrai, apjungiantys ir valstybines, ir privačias gydymo įstaigas, kuriami daugumoje rajonų. Tai esą daroma tam, kad įstaigos tarpusavyje bendradarbiautų, kad galėtų palengvinti paciento kelią sveikatos sistemoje, o savivaldybės įgytų instrumentą, su kurio pagalba galėtų koordinuoti savo teritorijoje esančias sveikatos priežiūros įstaigas, savivaldybės gyventojams užtikrinant bazinį sveikatos priežiūros paslaugų paketą.

Prie tokio projekto prisijungė 59 iš 60 savivaldybių, o tai viršijo SAM lūkesčius. Tiesa, ne visi rajonai sako matantys kažkokį skirtumą ar padidėjusį patogumą gyventojams pradėjus veikti tokiems centrams, tačiau viliasi, kad taip pavyks pritraukti daugiau Europos Sąjungos finansavimo.

„Pasakysiu atvirai – kol kas nematome didelės naudos iš Sveikatos centro steigimo, gal pokyčių bus regione, bet mieste kol kas nematome to. Kuriame centrą, kad mus pasiektų Europos Sąjungos lėšos“, – apie pokyčius sakė Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

Į Kėdainių sveikatos centrą susijungė VšĮ Kėdainių ligoninė, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, UAB Kėdainių šeimos klinika, UAB „Diaverum klinikos“. Vėliau apie prisijungimą paskelbė ir klinika „Armedika“ bei optika „Opticline“.

Aut. past.

Kvietimus siuntė visiems

Tuo tarpu Kėdainiai dar vasarą kvietimą jungtis į Sveikatos centrą išsiuntė visoms privačioms mūsų krašte veikiančioms sveikatos priežiūros įstaigoms, tačiau lapkričio 9 dieną pasirašant sutartį, dvi iš jų parašo dar nebuvo padėjusios.

Į Kėdainių sveikatos centrą susijungė VšĮ Kėdainių ligoninė, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, UAB Kėdainių šeimos klinika, UAB „Diaverum klinikos“. Vėliau apie prisijungimą paskelbė ir klinika „Armedika“ bei optika „Opticline“.

Sveikatos centro paslaugų teikimą koordinuos Kėdainių PSPC.

Kėdainiai turi didelę problemą dėl to, kad didelė dalis pacientų paslaugų ieško Kaune. Pacientai sako, kad dažnai nenori eiti pas tuos pačius, gerai pažįstamus gydytojus, todėl vien dėl to mieliau renkasi kitą miestą.

„Armedikos“ vadovas A. Tarabilda

Dėl Sveikatos centro buvo ir yra daug neaiškumų

„Armedikos“ vadovas Aras Tarabilda sakė, kad prisijungti prie Sveikatos centro galima iki kovo ir dalis privačių įstaigų to dabar daryti neskuba, mat vis dar daug kas yra neaišku.

„Pradžioje mes turėjome apginti savo interesus, todėl iš karto nepasirašėme. Tačiau galiausiai susitikome su savivaldybės meru, gydytoja, viską apkalbėjome, susitarėme, kaip viskas vyks, kad nepažeistume nei savivaldybės interesų, nei mūsų interesai nebūtų sutrypti, ir galiausiai apsisprendėme jungtis“, – sakė „Armedikos“ vadovas.

Pasak jo, SAM projektas nebuvo labai aiškus.

„Tai nėra toks kasdienis dalykas, neaiškumų buvo ir vis dar yra labai daug. Kaip vyks administravimas? Mažeikiai, kiek žinau, tarybos sprendimu sukūrė sutarties punktus, Kaune pasirinkta ir struktūrinio, ir funkcinio bendradarbiavimo sutartis, nes jie nusprendė jungti kai kurias įstaigas su PSPC. Rajonų centrai, kurie neturi privačių klinikų, sujungė ligonines su PSPC. Na, neaiškumų tikrai daug, viskas nauja“, – sakė A. Tarabilda.

Lietuvoje jau įprasta, kad visi pokyčiai čia daromi tik dėl europinių pinigų įsisavinimo, o ar tai atneš nors kokią naudą žmogui, matysime tik vėliau, bet praktika rodo, kad dažniausiai reformos vyksta ne dėl žmogaus.

Aut. past.

Neaišku net kas bus, jei pasinaudos galimybe pasitraukti

A. Tarabildos teigimu, daug kas išsispręs tik veiklos eigoje, nes kol kas neaišku ir kokios problemos ar nesutarimai gali kilti.

Iš naujojo Sveikatos centro įstaigos galės pasitraukti, tačiau iki šiol taip ir neaišku, kas bus, jei bus gautos investicijos – kiek, kaip ir kada jas reikės grąžinti.

Maža to, „Armedika“ sako, kad jų klinikoje fiksuojamas prisirašiusiųjų pacientų skaičiaus augimas, kai tuo tarpu kitose įstaigose pacientų tik mažėja.

„Sveikatos apsaugos ministerijai reikės šių rodiklių – koks poveikis bus gavus finansavimą. Tai tik pas mus yra pacientų augimas, kitur yra mažėjimas, o kaip jie sustabdys tą pacientų mažėjimą ir pavers jį augimu – klausimas“, – sako „Armedikos“ vadovas.

Jis pridūrė, kad Kėdainiai turi didelę problemą dėl to, kad didelė dalis pacientų paslaugų ieško Kaune. Pacientai sako, kad dažnai nenori eiti pas tuos pačius, gerai pažįstamus gydytojus, todėl vien dėl to mieliau renkasi kitą miestą. Tačiau privačios klinikos savininkas neslepia, kad eilės pas medikus, dirbančius jų klinikoje, taip pat nemažos.

Reformos tik dėl reformų?

Taigi Kėdainiuose visos gydymo įstaigos susijungė į Sveikatos centrą, o kas iš to pacientams – dar nežinia.

Lietuvoje jau įprasta, kad visi pokyčiai čia daromi tik dėl europinių pinigų įsisavinimo, o ar tai atneš nors kokią naudą žmogui, matysime tik vėliau, bet praktika rodo, kad dažniausiai reformos vyksta ne dėl žmogaus.

Panašu, kad reformos neretai vykdomos tik vardan pačių reformų, kad vėliau ir vėl galima būtų vykdyti naujas reformas ir vėl įsisavinti naujus pinigus. 

5 Komentarai

  • Profesorius Augustinavičius apibūdini šią buldozeriu prastumtą reformą taip:tai valdiškų ligoninių naukinimas, bus tik privačios klinikos ir valdišku gediatrijos skyriai. Pirmiausia panaikins vaikų, chirurgijos sk. Ši refoema buvo prievartinė, Kretingos sav. buvo pirmoji pasirašiusi sutartį, tačiau po poros men. taryba atšaukė, pasidomėkite kas nutiko?Pwr laidą profesorius paminejo Kedainių greitųjų pagalbų reformą, buvo žadama vairuotojams pakelti atlyginimus, deja tai nejvyko, tik vietoj 5 ekupažų paliko 4, tai vadinasi geresnis aptarnavimas.

  • Paimkite interviu iš profesoriaus Augustinavičiaus, kuris dirba darbo ginčų komisijoje socialines ir darbo ministerijoje, pasakys visą teisybę apie reformą ir nerekes abejoti, Žmones turi žinori kas laukiama, ką dulkys sugalvojo.

  • Man atrodo, kad jungtuvės įvyko tik popieriuje, nes sekančią dieną po sukūrimo tikrinau keliais kanalais, tai net išankstinės registracijos sistemoje laikų pas tam tikrus gydytojus (neurologas, kardiologas) nepadaugėjo ir jokio prieinamumo geresnio negavau, nors buvo žadėta, kad būtent prieinamumas didės, o eilės mažės.

  • Dabar ir privačios galės lengviau europinius įsisavint. Tik linksmiausia dalis dar laukia- peštynės tarp visų susijungusių dėl europinių lėšų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video