Kėdainių gimnazistai domėjosi korupcijos reiškiniu
Šiandien Kėdainių Šviesiojoje ir „Atžalyno“ gimnazijose bei „Ryto“ progimnazijoje organizuoti susitikimai su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininke Daina Paštuoliene. Mokiniai buvo supažindinti su korupcijos reiškiniu bei daroma žala valstybei, aptartos galimybės jam pasipriešinti, aiškintasi, koks moksleivių bei jaunimo vaidmuo kovoje su korupcija ir ką šioje srityje veikia STT pareigūnai.
Diskusijų metu gimnazistus domino konkrečios gyvenimiškos situacijos, su kuriomis susiduria jų tėvai, seneliai, o taip pat jie patys. Ypač aktualios pasirodė situacijos susijusios su gydymo įstaigų veikla. Aktyviai buvo sprendžiama dilema – papildomas atlygis gydytojui – kyšis ar dovana? Dažnai klaidingai manoma, jog „dovana“ yra po valstybės tarnautojo veiksmo atlikimo, o kyšis – prieš veiksmo atlikimą. Akcentuotina, jog abu atvejai, tiek atlygis prieš gydymą, tiek po jo, įstatymų yra traktuojami kaip kyšis.
Nemenką sąmyšį mokiniams sukėlė užduotas klausimas apie nusirašinėjimą, paruoštukų („špargalkių“) naudojimą, už atlygį davimą nusirašyti draugui. „Transparency International“ atliktas Lietuvos jaunimo sąžiningumo tyrimas parodė, kad nesąžiningas elgesys mokyklose bei universitetuose yra sutinkamas gana dažnai. Blogiausia, kad tokį elgesį pateisina didžioji dalis jaunimo, o svarbiausia, jie nenori nieko keisti. Šis požiūris yra ydingas ir į tai mokytojai ir dėstytojai turėtų kreipti didesnį dėmesį.
Siekiant ugdyti mokinių antikorupcines nuostatas STT kasmet rengia eilę antikorupcinių akcijų, susitikimų, konkursų. STT visada aktyviai prisideda prie Savivaldybių Švietimo ir ugdymo skyrių vykdomų antikorupcinių iniciatyvų, bendradarbiauja su įvairiomis jaunimo organizacijomis, kartu rengia debatus, paskaitas bei diskusijas su studentais.
Antikorupcinis visuomenės švietimas yra viena iš STT veiklos sričių ir jis yra nukreiptas ne tik į valstybės tarnautojus bei verslo atstovus bet ir į akademinį jaunimą bei moksleivius. Mokiniai nuo mažens yra sąžiningi, aktyvūs ir kritiškai mąstantys visuomenės dalyviai, todėl laiku ir tinkamai suteiktos žinios, suformuotos teisingos nuostatos korupcijos atžvilgiu, mūsų visuomenę ateityje gali stipriai pakeisti.