Kėdainiečius mokys konstruoti ir valdyti dronus

LINEŠA „AirTech“ metodinio centro padalinys įsikurs suremontuotose patalpose Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre (S. Dariaus ir S. Girėno g. 52)./Akvilės Kupčinskaitės nuotr./G. Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Jau šį rudenį krašto moksleiviai, o kiek vėliau ir suaugusieji turės galimybę išmokti dronų konstravimo ir valdymo paslapčių. Kėdainių rajono savivaldybė ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią mūsų rajone bus įsteigtas „AirTech“ padalinys, organizuosiantis bepiločių orlaivių mokymo programą.
Bent 300 vaikų
LINEŠA „AirTech“ metodinio centro padalinys įsikurs suremontuotose patalpose Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre (S. Dariaus ir S. Girėno g. 52). Čia nuo rugsėjo vyks „AirTech“ dronų būreliai 3–12 klasių mokiniams. Pradžioje planuojama į užsiėmimus pakviesti bent 300 jaunųjų kraštiečių.
Pamokos vyks kartą per savaitę. Vieno užsiėmimo trukmė – 1,5 val. Būrelis kainuos 40 Eur per mėnesį.

Savivaldybė skirs 16 000 Eur
Projektą finansuoja Krašto apsaugos ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, taip pat prisideda rajono savivaldybė.
„Dronai vis plačiau naudojami įvairiose srityse: nuo žemės ūkio iki karybos. O įvertinus šiandienos geopolitinę situaciją ir rūpinantis šalies saugumu, labai džiugina žinia, kad šie visiškai nauji bepiločių orlaivių mokymo užsiėmimai atsiras mūsų krašte, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis. – Šiuose būreliuose dėmesys sutelkiamas į naujausias technologijas, o tai vaikams ir jaunimui itin įdomu. Todėl tikimės, kad tokio centro atidarymas bus visapusiškai naudingas.
Mūsų savivaldybė yra viena iš pirmųjų – kartu su Vilniaus ir Tauragės, kur nuo rugsėjo pradės veikti tokios mokymo klasės. Suaugusieji taip pat jau klausia, ar ir jie čia turės galimybę mokytis naudotis dronais. Matome, kad mūsų krašto žmonėms to reikia, todėl tokias galimybes jiems stengsimės užtikrinti.“
Kėdainių rajono savivaldybei įvykdyti sutartyje numatytus savo finansinius įsipareigojimus atsieis iki 16 000 eurų.
„Mes įsipareigojome parūpinti patalpas, nupirkti baldus, užtikrinti informacinę sklaidą. Manome, jog tai santykinai nedideli pinigai“, – kalbėjo rajono meras V. Tamulis.
Pradžioje planuojama į užsiėmimus pakviesti bent 300 Kėdainių moksleivių. Būrelis kainuos 40 Eur per mėnesį. Tokie centrai turėtų dirbti septynias dienas per savaitę nuo 7 iki 23 val. Bent tokį tempą reikėtų palaikyti.
V. Jankauskas
Kėdainių privalumas
Pasak LINEŠA direktoriaus Valdo Jankausko, Kėdainiai – istoriškai Lietuvos vaikų aviacijai svarbus miestas, nes būtent čia buvo įkurtas ir iki šiol puoselėjamas pirmasis šalyje vaikų aviacijos aerodromas, kuriame kasmet organizuojamas B. Oškinio taurės vaikų sklandymo čempionatas. Tai tapo dideliu privalumu Kauno regione metodinio centro padalinį pirmiausia steigti būtent Kėdainiuose.
„Šiandien žengiame dar vieną naują žingsnį vystydami vaikų aviaciją. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti regiono mokiniams išmokti valdyti bei konstruoti dronus, – sakė V. Jankauskas. – Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis – svarbus impulsas „AirTech“ plėtrai, kuria siekiama suteikti vaikams galimybes pažinti šiuolaikines technologijas, lavinti inžinerinį mąstymą ir kūrybiškumą. Kartu su savivaldybe mes kursime aplinką, kurioje vaikai galės saugiai mokytis, eksperimentuoti ir tobulėti.“
LINEŠA įsipareigojo Kėdainiuose įkurti „AirTech“ metodinį centrą ir aprūpinti jį būtinomis mokymo priemonėmis, mokėti darbo užmokestį būrelių mokytojams, aprūpinti juos mokymo priemonėmis ir technika, kuri būtina mokymo programų kokybei užtikrinti.
Ugdymo procese bus naudojami dronai nuo pačių mažiausių iki Krašto apsaugos ministerijos skirtų pakankamai didelių, sudėtingų.
V. Jankauskas
Dronai – ne tik kare
LINEŠA direktorius V. Jankauskas pabrėžė, jog per artimiausią dešimtmetį dronai taps neatsiejama kasdienybės dalimi.
„Šios technologijos nėra skirtos tik karo atveju. Jos plačiai pritaikomos žemės ūkyje, dronai vežios maistą, siuntas, bus naudingi daugybėje kitų sričių. Sieksime, kad bepiločių orlaivių mokymo užsiėmimai būtų integruoti į bendrojo ugdymo programas, – akcentavo pašnekovas. – Kėdainiuose veiksiančio „AirTech“ metodinio centro būreliuose vaikai išmoks konstruoti, valdyti dronus, susipažins su aerodinaminėmis savybėmis. Ugdymo procese bus naudojami dronai nuo pačių mažiausių iki Krašto apsaugos ministerijos skirtų gana didelių, sudėtingų.“
Su kraštiečiais dirbs aukščiausios kvalifikacijos specialistai, įgiję pačias naujausias žinias.
„Šiandien turime atsirinkę šešis instruktorius. Juos apmokė mūsų partnerė – privati kompanija, gaminanti dronus ir juos tiekianti karinei pramonei“, – pabrėžė į Kėdainius sutarties pasirašyti atvykęs V. Jankauskas.
Pakvies ir suaugusiuosius
LINEŠA direktorius patikino, jog artimiausiu metu į užsiėmimus „AirTech“ metodinio centro padalinyje Kėdainiuose bus pakviesti ir suaugusieji.
„Krašto apsaugos ministerija dotuoja pakankamai didelę dalį įrangos, kuri yra sudėtingesnė ir susijusi su karine pramone. Ministerijos tikslas – į centruose vyksiančius užsiėmimus pritraukti ir suaugusiuosius, nes geopolitinė situacija rodo, jog turime būti pasiruošę aktyviam pasipriešinimui, jei to prireiktų.
Vaikai bus mokomi po pietų, o rytais, savaitgaliais galėtų vykti užsiėmimai suaugusiems. Tokie centrai turėtų dirbti septynias dienas per savaitę nuo 7 iki 23 val. Bent tokį tempą reikėtų palaikyti. Žinoma, vaikų ir suaugusiųjų mokymo programos skirsis. Taigi galimybės didelės“, – pažymėjo V. Jankauskas.
Registracija jau prasidėjo!
Šį rugsėjį startuosiantys Kėdainiuose, Vilniuje bei Tauragėje, LINEŠA „AirTech“ dronų valdymo ir konstravimo būreliai per artimiausius ketverius metus turėtų atsirasti iš viso bent 9-iuose šalies regionuose.
Registracija į užsiėmimus Kėdainiuose jau prasidėjo. Užsiregistruoti galite čia – www.linesa.lt
Papildoma informacija teikiama tel. +370 601 09 276 arba el. paštu jolita.visockaite@linesa.lt.
3 Komentarai
Sveikintina iniciatyva. Tik ar ne geriau būtų dislokaciją pasirinkti buvusiame Kalbų kolegijos pastate, kur dar ir sraigtasparnis Mi-2 , kaip taikinys galėtų pasitarnauti. Tuo pačiu Aerodromo platybės bandymų treniruotėms navigacijos.
jeigu vaikus jau ruošit karui, tai kodėl iš vaikų dar bus plėšiami pinigai už mokymus?
Kai kaimyninej šalyje gyvena neprognozuojami puslaukiniai maskaliai , butina ruoštis ivairuom krizem . Turim tapti kaip Suomija ar Izraelis- stiprus ir apsiginklavę