Kėdainiečiai vardiniams automobilių numeriams neišlaidauja

 Kėdainiečiai vardiniams automobilių numeriams neišlaidauja

Gatvėse galima išvysti ir štai tokius linksmus vardinius automobilio numerius./Kornelijos Balandytės nuotr.

Nepaisant to, kad vardiniai automobilių numeriai nemažai kainuoja, siekdami išreikšti save ar savo statusą, vairuotojai neretai renkasi ir vardinius numerius. O žmonių išradingumui bei humoro jausmui iš tiesų ribų nėra. Ne išimtis ir Kėdainių rajono gyventojai. Tiesa, mūsų rajone vairuotojų, kuriems būtų aktualūs vardiniai numeriai, „Regitros“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus atstovės spaudai Eglės Bačionytės teigimu, praėjusiais metais nebuvo daug. „Didžioji dalis vairuotojų renkasi eilės tvarka priskiriamus numerius, kurių kaina yra 7,20 eurai už numerio ženklų plokštelių komplektą, – komentavo „Regitros“ atstovė. – 2024 m. visoje Lietuvoje buvo išduoti 1086 vardiniai numerio ženklai. Kėdainiuose buvo rezervuota 10 vardinių numerio ženklų. Vardinio numerio ženklo kaina yra 2500 eurų. Kaina yra vienoda ir nepriklauso nuo pasirinkto užrašo.“ Kadangi vardiniai numeriai yra gana asmeniškas ir privatus dalykas, siekdama nepažeisti žmonių teisių, „Regitra“ išsamiau jų nekomentuoja.

 Vis daugiau vairuotojų savo automobilį nori paženklinti vardiniais numeriais

Kaip teigė E. Bačionytė „Regitroje“ daugiausiai išduodama eilės tvarka priskiriamų numerio ženklų, kai sistema automatiškai parenka kombinaciją, kuria bus ženklinama transporto priemonė. Tačiau norintys išskirtinumo, jau nuo 2001 metų turi galimybę savo automobilį paženklinti vardiniais numeriais. Pirmasis vardinis numerio ženklas Lietuvoje išduotas 2001 metų sausio mėnesį.

„Vardiniai numerio ženklai išsiskiria tuo, jog jų užrašą galima susikurti patiems. Automobiliams jis gali būti sudarytas nuo 1 iki 6 simbolių, iš kurių bent vienas turi būti skaičius. Simbolių eiliškumas nėra svarbus, o skaičiai gali būti naudojami vietoj raidžių. Pavyzdžiui, jei norima vardinio numerio su vardu LAURA, vietoj A raidės galima įrašyti 4 ir tuomet užrašas atrodytų taip – L4URA“, – pažymėjo pašnekovė.

Kėdainių rajone vairuotojų, kuriems būtų aktualūs vardiniai numeriai, „Regitros“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus atstovės spaudai Eglės Bačionytės teigimu, praėjusiais metais nebuvo daug – vos 10.

Užrašuose – nuo vardų iki įmonės pavadinimų

„Regitros“ atstovė aiškino, kad vardiniai ženklai tuo ir ypatingi, kad jie unikalūs – kiekvienas vis kitoks.

„Kaip tendenciją galima paminėti, kad populiarėja asmens inicialai ir skaitmuo. Neretai juose mėgstama matyti ir automobilio modelį ar markę. Taip pat vairuotojai renkasi žodžius, kurie asocijuojasi su pomėgiais, profesija“, – pasakojo E. Bačionytė.

Ji taip pat pažymėjo, jog vardiniai numeriai yra atrasti ir kaip unikali reklamos priemonė. Įmonės juos naudoja savo vardui garsinti. Pasirenkami tokie užrašai, kurie sutaptų su įmonės, paslaugos ar prekės pavadinimu.

„Pastebima tendencija, kad itin populiarėja užrašai anglų kalba. Galbūt taip yra dėl to, jog tam tikri žodžiai lietuvių kalboje yra gerokai ilgesni nei anglų kalboje, – svarstė pašnekovė. – Vardiniuose numeriuose ieškoma ir gražių vizualinių sprendimų, pavyzdžiui, I raidė naudojama tarsi simbolių įrėminimui – I999I. Pastebimas ir klientų kūrybiškumas, kai yra atrandamos pačios įvairiausios kombinacijos. Pavyzdžiui: skaitmuo „2“ naudojamas kaip skiemuo „DU“, „U“ kaip angliškas žodis „YOU“ („Tu“) ir pan.“

„Pavyzdžiui, užrašas STOL3N, kuris iš anglų kalbos išvertus reiškia „vogta (-as)“, laikytinas netinkamu, nes tai nusikalstamą, neigiamą prasmę turintis žodis. Beje, praktikoje yra buvę atvejų, kai atsižvelgiant į visuomenės nepasitenkinimą, asmenys geranoriškai sutiko pasikeisti anksčiau išduotą vardinio numerio užrašą į naują derinį.

E. Bačionytė

Keliami reikalavimai vardinio numerio užrašui – norimas užrašas turi būti korektiškas

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad transporto priemonei numerio ženklai yra išduodami identifikacijos tikslais ir jie yra matomi viešai visiems eismo dalyviams. Tad kokį vardinio numerio užrašą pasirinkti didžiąja dalimi priklauso nuo asmens norų, bet jis turi būti korektiškas ir atitikti specialius reikalavimus.

„Kaip numato taisyklės, numerio užrašuose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai ir neigiamas asociacijas keliantys žodžiai. Taip pat keiksmažodžiai ir sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes. Užrašas negali sutapti ir su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis“, – keliamus reikalavimus vardiniams numeriams vardijo E. Bačionytė.

Anot jos, vardinio numerio užrašo priimtinumas vertinamas kompleksiškai, t. y. analizuojama, ar jis nežeis kitų eismo dalyvių, neprieštaraus saugaus eismo principams ir pan.

„Kadangi pasitaiko atvejų, kai norimas rezervuoti vardinis numerio ženklas sukelia tam tikrų abejonių dėl savo reikšmės ar keliamų asociacijų, juos visuomet tikriname, – pasakojo „Regitros“ atstovė. – Vardinių numerių užrašų tinkamumo įvertinimui pasitelkiamos ir viešos paieškos bei kalbų vertimo svetainės. Tokiu būdu tikrinama, ar numerio derinyje nėra nuostatoms prieštaraujančių lietuvių ar užsienio kalbos žodžių atitikmenų.“

Vis tik E. Bačionytė pažymėjo, jog pasitaiko atvejų, kai yra nepatvirtinamas prašomas vardinio numerio užrašas. Pavyzdžiui, nurodoma daugiau simbolių nei leidžiama arba pasirinktas užrašas prieštarauja teisės aktams: „Pavyzdžiui, užrašas STOL3N, kuris iš anglų kalbos išvertus reiškia „vogta (-as)“, laikytinas netinkamu, nes tai nusikalstamą, neigiamą prasmę turintis žodis. Beje, praktikoje yra buvę atvejų, kai atsižvelgiant į visuomenės nepasitenkinimą, asmenys geranoriškai sutiko pasikeisti anksčiau išduotą vardinio numerio užrašą į naują derinį“.

Transporto priemonei numerio ženklai yra išduodami identifikacijos tikslais ir jie yra matomi viešai visiems eismo dalyviams. Tad kokį vardinio numerio užrašą pasirinkti didžiąja dalimi priklauso nuo asmens norų, bet jis turi būti korektiškas ir atitikti specialius reikalavimus.

Aut. past.

Numerio ženklų įsigijimo tvarka – galima užsisakyti tiesiog internetu

Jei vis dar yra svarstančių dėl vardinių numerių, o apsisprendus kilo noras juos užsisakyti, „Regitros“ atstovė atkreipė dėmesį, jog pirmiausia vairuotojai turi pateikti prašymą su pageidaujama skaičių ir raidžių kombinacija. Tai, anot jos, galima padaryti tiesiog internetu: „Jei pasirinktas užrašas neprieštarauja taisyklių reikalavimams, jis yra patvirtinamas. Tuomet apmokėjimui yra skiriamos 3 darbo dienos, o jį gavus, ženklai pagaminami per 15 darbo dienų“.

E. Bačionytė atkreipė dėmesį, jog klientų patogumui registracijos liudijimas ir vardiniai numerio ženklai gali būti pristatyti tiesiai į namus ar artimiausią siuntų savitarnos terminalą. Taip pat juos galima atsiimti ir padalinyje, į kurį vizitą galima registruotis iš anksto, tam, kad būtumėte aptarnauti Jums patogiu laiku.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content