Kėdainiams migrantų antplūdis negresia

 Kėdainiams migrantų antplūdis negresia

Kėdainių areštinė, kurioje būtų apgyvendinami migrantai/ Aldo Surkevičiaus nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ 

Kėdainiams migrantų antplūdis negresia. Ekstremalios situacijos sąlygomis Vidaus reikalų ministerija parengė planą, pagal kurį artėjant šaltajam sezonui iš laikino apgyvendinimo vietų migrantai bus perkelti į tam specialiai ruošiamas tinkamas gyventi vietas. Lietuvoje numatyta įrengti šešias. Kėdainiuose tokio punkto bent jau kol kas įrengti neplanuojama.   

Kur dabar gyvena migrantai?

Šiuo metu Valstybė spręsdama vasarą prasidėjusią migrantų problemą jau yra antrame etape kai taikoma apgręžimo politika ir per parą vos po vieną kitą naują migrantą patenka į Lietuvą. Nelegaliai į Lietuvą per Baltarusijos sieną patekę migrantai  yra apgyvendinti laikinose arba nuolatinėse apgyvendinimo vietose. 

Daugiausia migrantų laikinai priglaudęs miestelis yra Rūdninkai. Ten dabar gyvena per 800 migrantų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos padaliniuose − Užsieniečių registracijos centre, Pasieniečių mokykloje bei jos konteinerinių namelių stovykloje ir užkardose gyvena daugiau nei 2 000 migrantų. 

Dar per  700 asmenų šiuo metu gyvena savivaldybių  suteiktose patalpose Lazdijų,  Ignalinos, Šalčininkų, Varėnos, Alytaus rajonuose ir pačiame Alytaus mieste. Dar 300 gyvena Ruklos pabėgėlių priėmimo centre  ir vos 20 Jiezno paramos šeimai centre.  

16 pasienio užkardų bei 9 savivaldybių laikinai skirtose patalpose įkurdintų migrantų jau rudenį tose vietose nebeliks.  

Žiemą persikels į šiltas vietas 

Nelegalūs migrantai Druskininkų užkardoje/ Luko Balandžio nuotr.

Skaičiuojama, kad pusė visų migrantų – apie 2000 yra iš labiausiai socialiai pažeidžiamos grupės. Tai asmenys ir šeimos su mažais vaikais, besilaukiančios moterys, net jokio žmogaus  nelydimi nepilnamečiai, žmonės su negaliomis. Todėl pagalba jiems ir šilti namai – būtini. 

Iki rudens migrantus planuojama perkelti į baigiamas įrengti stovyklavietes su šildomomis patalpomis bei visa reikalinga infrastruktūra Medininkuose ir Rukloje bei į nakvynės namus Naujininkuose, Vilniuje ir VSAT Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje. 

Be to, priimtas sprendimas migrantų stovyklavietei pritaikyti uždaromus Kybartų pataisos namus. Moduliniai nameliai palapines pakeis ir Rūdninkų stovyklavietėje, kur šiuo metu jau gyvena daugiau nei 800 žmonių. 

Migrantams trūksta šiltų drabužių, batų, apklotų ir pagalvių, tačiau šiuo metu Labdaros ir paramos organizacija Caritas net prašo laikinai nebevežti daiktų, nes žmogiškumą ir atjautą parodė daug lietuvių. Norintys padėti bėdoje, tiesiog užtvindė organizacijos patalpas ir kol kas nėra vietos daiktams sukrauti. 

Kiek yra migrantų? 

Kaip informuoja Vidaus reikalų ministerija, migrantų skaičius visose vietose nuolat kinta. Iš viso Lietuvoje nuo vasaros aptikti 4 148 migrantai. Pagal lytį − 71 procentas − vyrai. 26 procentai iš visų migrantų yra nepilnamečiai asmenys.  

Daugiausiai migrantų yra iš Irako – 2805, per 200 migrantų yra iš Kongo, virš 100 iš Kamerūno ir Sirijos/ Juliaus Kalinsko nuotr.

Neramumai pasienyje prasidėjo jau birželio mėnesį, tačiau gausiausias migrantų antplūdis buvo šių metų liepos 3 dieną kai buvo aptikti 169 migrantai ir liepos 4 kai užfiksuoti 163 nelegalūs migrantai.  

Daugiausiai migrantų yra iš Irako – 2805, per 200 migrantų yra iš Kongo, virš 100 iš Kamerūno ir Sirijos. Iš kitų šalių (Rusijos, Irano, Afganistano, Baltarusijos Gvinėjos, Šri lankos, Indijos ir Nigerijos, Togo, Turkijos, Dramblio Kaulo Kranto, Pakistano)  yra po keliasdešimt migrantų. Vos iki 20-ies iš Kongo demokratinės respublikos, Somalio ir Malio, Gambijos, Tadžikistano ir  Senegalo. Iš viso migrantai yra iš 23 šalių. 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video