Kėdainiai ateityje pasmerkti išnykimui

 Kėdainiai ateityje pasmerkti išnykimui

Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės “ archyvo nuotr.

Gimimų ir mirčių statistika byloja, kad Kėdainių rajonas ateityje yra pasmerktas išnykti. Pastaruosius penkerius metus mirčių skaičius šiame rajone yra net daugiau kaip du kartus didesnis nei gimimų. Be to, gimimų statistiką čia gerokai išpučia užsienyje gimę, bet Kėdainiuose užregistruoti kūdikiai, kurių nemaža dalis greičiausiai čia niekada net nesugrįš. O jei neskaičiuotume užsienyje gimusių vaikų, situacija atrodytų dar labiau apgailėtina.

Dalis Kėdainių rajone gimusių vaikų čia yra tik popieriuje

Ir nors Lietuvos gyventojų skaičius pastaruosius penkerius metus yra gana stabilus, teigiama, kad jis siekia maždaug 2,8 mln., tačiau Kėdainių rajone gyventojų skaičius sparčiai traukiasi.

Štai praėjusiais metais Kėdainių rajone mirė 709 žmonės, o gimė tik 242 kūdikiai.

Gimimų statistiką šiek tiek pagerina ir išpučia užsienyje kėdainiečių pagimdyti dar 47 mažyliai, tad statistika rodo, kad 2023-iaisiais Kėdainiuose esą gimė 289 kūdikiai.

Matant, kaip Kėdainiuose gimusių vaikų skaičius neatitinka realių statistinių skaičių, galima daryti prielaidą, kad panaši situacija gali būti ir kituose rajonuose, tad ar tikrai Lietuvoje yra 2,8 mln. gyventojų, dar klausimas. 

Akušerijos-ginekologijos skyriaus sunaikinimas Kėdainių ligoninėje neprisideda prie demografinės situacijos
gerinimo./BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Atotrūkis tarp mirčių ir gimimų skaičiaus – šokiruoja

Atotrūkis tarp mirčių ir gimimų skaičiaus Kėdainių rajone išties šokiruoja. Jei priskaičiuosime ir Kėdainiuose priregistruotus, bet užsienyje gimusius ir greičiausiai ten likusius kūdikius, paaiškėtų, kad 2023-iaisiais Kėdainių rajone mirė 420 žmonių daugiau nei gimė, 2022-aisiais – 453, 2021-aisiais – 566, 2020-aisiais – 496, 2019-aisiais – 323 žmonėmis mirė daugiau nei gimė.

Jei ir toliau gimstamumas rajone mažės tokiais tempais, o rajono valdžia galimai galvos, kaip iš visų savivaldybės įmonių postų iškrapštyti kitaip mąstančius ir į juos pasodinti savus, greitu metu gali nebereikėti nei tų įmonių, nei jų paslaugų, nes tiesiog nebeliks, kam jų teikti.

Aut. past.

Daugiausia gimusių – 2019-aisiais

Per pastaruosius penkerius metus daugiausia kūdikių Kėdainių rajone gimė 2019-aisiais – 442, tačiau net 122 iš šių mažylių gimė užsienyje. Vadinasi, Kėdainiuose realiai tais metais gimė 320 naujagimių. Tais metais mirė 765 rajono gyventojai (323 dagiau nei gimė).

2020-aisiais metais gimė 293 kūdikiai Kėdainių rajone ir 66 – užsienyje, o mirė 855 rajono gyventojai.

2021-aisiais gimė 326 kūdikiai Kėdainių rajone ir 64 užsienyje, o mirė – 956 rajono gyventojai.

2022-aisiais gimė 316 kūdikių Kėdainių rajone ir 72 užsienyje, o mirė 841 rajono gyventojas.

2023-iaisiais gimė 242 kūdikiai Kėdainių rajone ir 47 užsienyje, o mirė 709 rajono gyventojai.

Laisva šalis yra ne ta, kuri leidžia tau bet kur išvažiuoti, o ta, kuri daro viską, kad tu norėtum joje pasilikti.

Ž. Sadauskas

Kalta emigracija?

Tyrėjai ir mokslininkai sutaria, kad pastaruosius dešimtmečius didžiausia Lietuvos problema ir iššūkiai, su kuriais teko susidurti, buvo emigracija. Tad tikėtina, kad Kėdainių rajone būtent dėl emigracijos taip drastiškai ir sumažėjo vaikų gimstamumas.

Tačiau, kaip pastebėjo Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas Daumantas Stumbrys žurnale „Spectrum“, „migracijos neto rodiklis kelerius pastaruosius metus (nuo 2019 m.) yra teigiamas. Tai reiškia, kad į Lietuvą atvyksta daugiau gyventojų, negu išvyksta. Nors didžiąją dalį teigiamo migracijos neto rodiklio sudaro užsienio piliečiai, atvykstantys į Lietuvą, tačiau nuo 2020 metų sugrįžtančių Lietuvos piliečių skaičius kasmet keliais tūkstančiais viršija išvykstančių Lietuvos piliečių skaičių“.

Apmaudu, tačiau tokios tendencijos aplenkia Kėdainių rajoną.

O juk gerai žinoma taisyklė sako: norint bent jau stabiliai išlaikyti demografinę padėtį ir kartų kaitą, vienai mirčiai turi tekti du gimimai.

Deja, bet bent jau kol kas tokie siekiai mūsų rajono valdžiai atrodo tolimi tarsi šviesmečiais nutolę žvaigždynai. O kur dar vidinė migracija, kai gyventojai juda iš mažesnių miestų į didesnius taip palikdami regionus toliau merdėti ir senti…

D. Stumbrys pastebi, jog „šalyje turime aiškias migracijos kryptis iš periferinių šalies regionų į didžiuosius miestus ir juos supančias žiedines savivaldybes. Šis vidinės migracijos srautas palaiko didmiesčių „demografinę sveikatą“, tačiau prisideda prie periferinių regionų senėjimo ir kitų neigiamų demografinės struktūros pokyčių“.

Taigi, Kėdainių rajono valdžiai tikrai yra apie ką pagalvoti, norint bent jau išlaikyti čia gyvenančius darbingus rajono gyventojus.

Kėdainių rajono valdžiai tikrai yra apie ką pagalvoti, norint bent jau išlaikyti čia gyvenančius darbingus rajono gyventojus.

Aut. past.

Jei požiūris nesikeis, paslaugų nebus kam teikti

Jei ir toliau gimstamumas rajone mažės tokiais tempais, o rajono valdžia galimai galvos, kaip iš visų savivaldybės įmonių postų iškrapštyti kitaip mąstančius ir į juos pasodinti savus, greitu metu gali nebereikėti nei tų įmonių, nei jų paslaugų, nes tiesiog nebeliks, kam jų teikti.

Tad be visų rajono valdžios išsikeltų naujametinių tikslų, ji veikiausiai turėtų išsikelti ir dar vieną, bene svarbiausią tikslą – skatinti gimstamumą ir siekti, kad Kėdainių rajone gyventų kuo daugiau jaunų šeimų.

O perfrazuojant rašytoją Žydrūną Sadauską, kuris sakė: „Laisva šalis yra ne ta, kuri leidžia tau bet kur išvažiuoti, o ta, kuri daro viską, kad tu norėtum joje pasilikti“, galima būtų tą patį pasakyti ir apie gyvenimą rajone, kuriame iki gero gyvenimo panašu, kad dar toli toli…

15 Komentarai

 • Įdomu būtų sužinoti ar savivaldybė yra paruošusi planą ne tik pritraukti, bet ir išlaikyti jaunus specialistus su šeima rajone.

  • Nėra jokių planų nei pritrauki, nei išlaikyti jaunimą, bynas tokių nepripažysta, jo ratas pensininkai ir klimaksiniai, jaunimo nepripažysta, tad nedėkite jokių planų apie išlikimą, sėdi ir bezda, daugiau nesimato darbų dėl jaunimo ir Kėdainių.

  • Jeigu nebutu vadinami verslininkai tokie gobšūs tai ir galima būtų geriau uždirbti ir emigracija nebūtu kalta. Korupcija valdžioj ,viskas brangsta, o darbuotojais niekas nesirūpina. Poniukai ir poniutės bijo vaikų o vargšeliai negali išmaitinti. Be to savus vejame iš Lietuvos, nes atėjūnams sudarome geresnes sąlygas.Net kalba jau tuoj patys išnaikinsime. Pristeikime rusiškų mokyklų, ir kam klausti. Kokiose šalyse yra atėjūnų ir dar buvusių okupantų mokyklos. 50 m gyvenome didžiausiame pasaulio kalėjime, o dabar 35 metus gyvename to kalėjimo viršininkų valdomoje Lietuvoje.

 • Jei kapituliuos Kėdainių savivaldybė ir jos įstaigos,tai Lietuva gerokai sutaupys ant biurokratinių tranų išlaikymo.

 • Čia tik gąsdina. Pamenu, apie kaimus irgi taip šnekėjo, kad išnyks, o taip vadinami ūkininkai dauginasi turbūt oro būdu 😁 Netikiu nei vienu žodžiu.

 • Kėdainiečiai ji rinko, kad atstovautų miestą, o jis ten tik tuščiai orą gadina…? Kas važiuos į miestą į kurį taip sunku patekt ?. Stovi apgriuves tiltas prie įvažiavimo į senamiestį, nei turistas, nei potencialus naujas gyventojas nenori čia užsukt. Fiodorov tegu rūpinasi, spaudžia susisiekimo ministerija, kad greičiau tvarkytų tiltą

  • Neklaidinkit žmonių! Prie ko čia V. Fiodorovas? 2020 rinkimuose rungėsi dėl Kėdainių D. Kaminskas ir T.Bičiūnas. Žmonės išrinko T. Bičiūną. Taigi visi klausimai Bičiūnui! O kad Seimo nario darbas ne tik po vakaruškas lakstyti su Tamuliu, bet rūpintis Kėdainiais, matyt neduota Dievo suprasti. Ką renka kėdainiečiai, tą ir turi! Totali Kėdainių agonija!

   • O gi dar mero rinkimai. Išrinko gi Tamulį, o ne Fiodorovą. Tai ką, tam tikros vietos valdantiesiems dega, kad kitus šmeižia?

   • Jus nejuokaukite. Pasidomekite nors kiek ka Tomas siule seime?? Ir kiek projektu buvo parengta, nes akivaizdziai dirbat laikrasciui ir klaidinat zmones.

 • Pažiūrėkite visos Lietuvos statistika jau senai mirštantys pirmauja uz gimstancius, o kad užsienyje gime vaikai ta jau tos sales piliečiai nu gal i svečius kada ir atvazios, o kur to blogio šaknys, visiems aišku….

 • koncervai sunaikins lietuva

 • O skiepai čia jokios įtakos nepadarė? 🙂 Ir tuos, kad ir kėdainiečius kurie agitavo manau niekas nepamiršo? 🙂

 • Paskaitai – apokalipsinis scenarijus laukia miesto… :). Nejuokinkit voverių, Radvilų miestas išgyveno Carine okupacija, Napoleono armijos žygį, 2 pasaulinius karus ! , sovietų pokario siautėjimą, darbą parcijos cirkus, išgyvens ir Tamulio valdymą. Geriau siūlykit konkrečius veiksmus, ką daryt, kad miestas būtų patrauklesnis, vietoj tų rypavimu

 • Važiuodami į ekskursijas,,gazikuose“ pagrindine gatve išilgai miesto, nieko doro apart amžino skelbimo prie cerkvės apie futbolo rungtynes kaip ir nematydavome.Žinojome tik tiek,kad statomas chemijos kombinatas.O dabar ,šit,savos Alpės,sava Arena,maximos su kirmėlėtomis kruopomis,sava TV…Na netikiu,kad ims visa tai ir išnyks, kaip lemta jai, ,,laisvūnų“partijai su savo armonikuota apsirūkėlių kodla.Radvilos kelsis iš karstų ir imsis daryt tvarką…

 • Kaip gali gimstamumas tokioje šalyje didėti, kai susilaukus vaiko, nežinai po kokio pikto tetos ar dėdžio skambučio gali netekti savo vaiko, skambinančiajam kas?- o gi nieko, o šeimai – paims vaiką ir tirs įvairiausios prikurtos tarnybos, smurto buvo, ar ne. Po metų grąžins, net neatsiprašę, o gal ir visai negražins, gi vaikas jau bus pas globėjus pripratęs. Jeigu dar ir dvejojau dėl dar vieno vaiko šeimoje, tai po tokių kasdien viešinamų incidentų nebenoriu tikrai. Netelpa galvoje, pažįstama situacija iš arti, išsiskyrus šeimai dėl nuolatinio vyro fizinio smurto, netgi įrodyto, moteriai paprašius vaikui išlaikymo iš tėvo, tėvelis skambtelėjo policijai: „mano vaiką skriaudžia mama“ ir vaikas jau „saugioje aplinkoje“ – pas tėvelį, pas tą žmogų, kuris laužė kaulus žmonai, lakstė su peiliu prie vaikų grąsindamas papjauti, daužė mašinos langus… visko čia neišvardinsi… Tėvelio žodžiai po alimentų reikalavimo, jeigu vaikų negausiu, geriau jie augs vaikų namuose, negu liks su tavim… Civilizuojamės čia vadinasi, ginam vaikų teises, kai vaikas klykia, pas tėvą nenoriu…

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video