Kauno RATC apie sąvartyno uždarymą Kėdainių savivaldybei pranešė prieš dieną
Eglė KUKTIENĖ
Visus civilizuotus žmones vienas iš labiausiai piktinančių dalykų – buitinių atliekų, statybinių šiukšlių ir kito „gėrio“ atsikratymas gamtoje. Bjauru grybaujant ar uogaujant užklysti padangų krūvą ar statybinio „gruzo“ maišus. Ne ką mažiau bjauru yra ir daugiabučio namo kieme matyti baldais, santechnikos priemonėmis ir įvairiais skudurais nukrautas šiukšlių dėžių ar konteinerių aikštelių prieigas. Tačiau ar visada kaltas gyventojų aplaidumas?
Negali priduoti
Rodos, gyventume gerokai švariau, jei gyventojai buityje susidarančiomis atliekomis galėtų atsikratyti lengvai ir greitai. Tačiau dažnu atveju „lengvai ir greitai“ su civilizuotu atliekų atsikratymu nesiderina.
Viešojoje erdvėje jau kuris laikas netyla gyventojų skundai, kad, norint elgtis socialiai atsakingai, dažnai atsitrenkiama į užtrenktus vartus. Šiuo atveju, pasirodo, yra užtrenkti sąvartyno vartai.
Vienas gyventojas guodėsi, kad jau kelintą sykį veža šiferį į sąvartyną, bet ten jo nepriima kaskart dėl skirtingų priežasčių, kurios labiau primena pasiteisinimus.
Kiti gyventojai antrino, kad ir žaliųjų atliekų niekas neskuba priimti, ir apskritai neaiški ta atliekų tvarkymo sistema.
„Man tų šiukšlių išvežimas – kažkoks nesusipratimas. Užmiestyje stambiagabarites ima, o nuo remonto likusius visokius plastikus patiems reikia vežti. Nors plastikui skirtą konteinerį turiu“, – sako kraštietė Sandra.
„Baisiausia buvo, kai pirmą kartą atvežiau. Zabieliškio sąvartyno svetainėje parašyta, kad dirba iki 20.00, atvežiau 19.03 val. Pro langelį išlindo moteriškė ir klykiančiu balsu informavo, kad ji dirba be pietų iki 19 val. ir jau išjungė kasą ir šiukšlių neims“, – savo patirtimi dalijosi Ignas.
Išgirdus tokias istorijas, matyt, net nėra ko stebėtis, kad kai kurios atliekos atsiduria kažkur pakelėse ar pamiškėse…
Pranešė prieš dieną
Šios istorijos į viešumą iškilo tuo metu, kai Zabieliškio sąvartynas laikinai nedirbo.
Tiesa, paaiškėjo, kad apie sąvartyno veiklos sustabdymą gyventojų iš anksto informuoti niekas net nesiteikė. Ir laiko pasiruošti ar perorganizuoti atliekų surinkimo nebuvo kada.
„Kėdainių rajono savivaldybės administracija bei savivaldybės vadovai apie regioninio Zabieliškio nepavojingų atliekų sąvartyno laikiną darbo sustabdymą 2021 m. gegužės 29 d. buvo informuoti tik 2021 m. gegužės 28 d.
Iki tol apie planus sustabdyti sąvartyno darbą administracija nebuvo informuota“, – informavo savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis ir pridūrė, kad Zabieliškio nepavojingų atliekų sąvartyno darbas laikinai sustabdytas dėl sąvartyno eksploatavimo ir operavimo dokumentų atnaujinimo.
Vežė gerokai toliau
Kol neveikė Zabieliškio sąvartynas, dalis atliekų buvo gabenama į Lapes.
Šiukšlių pilni sunkiasvoriai automobiliai kas dieną keliaudavo po 40 km į vieną pusę ir antra tiek – atgal, veikiausiai ir ne po vieną kartą.
Natūralu, kad laiko sąnaudos išaugo, atliekų surinkimas suprastėjo, vaizdas mieste netenkino, gyventojai liko pikti.
„Atliekas vežanti įmonė UAB „Ekonovus“ komunalines atliekas vežė į mechaninio atliekų rūšiavimo įrenginius (MAR), specifinės atliekos buvo renkamos pagal patvirtintą grafiką ir vežamos į Lapių sąvartyną.
Dėl didelio transportavimo atstumo UAB „Ekonovus“ atsiliko nuo didžiųjų atliekų surinkimo grafiko, tačiau įmonė patikino, kad per birželio mėnesį apvažiuos visus numatytus maršrutus.
Sutriko ir žaliųjų atliekų išvežimas, kurio paslaugas teikia „Ecoservice projektai“. Žaliosios atliekos turėjo būti vežamos į Juozapavos kaimą Kauno rajone“, – teigė skyriaus vedėjas.
Tiesa, pakuočių atliekos vežamos tiesiai perdirbėjams arba į rūšiavimo liniją Kaune, todėl jų surinkimui sąvartyno laikinas uždarymas įtakos neturėjo.
Turėjo pasirūpinti, bet…
Gyventojai žaliąsias ir statybines atliekas galėjo pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikštelę J. Basanavičiaus g. 97A.
E. Grigaičio teigimu, Kauno RATC turėjo pasirūpinti dažnesniu atliekų išvežimu iš didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, tačiau istorijos, kai žmonės bergždžiai vežiojo šiferį pirmyn ir atgal byloja, kad dažnesnis atliekų išvežimas galimai nebuvo užtikrintas.
„Kėdainių rajono savivaldybės administracijos netenkina toks Kauno regiono atliekų tvarkymo centro darbo organizavimas.
Jis sukėlė nepatogumus gyventojams, savivaldybei bei paslaugas teikiančioms įmonėms.
Kėdainių rajono savivaldybės administraciją dėl papildomų išlaidų, susijusių su laikinu sąvartyno uždarymu, apmokėjimo kreipsis į VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centrą“, – tiesiai šviesiai sakė E. Grigaitis.
Valanda iki darbo pabaigos
Sužinoję apie tai, kad sąvartyno darbuotojai veja lauk gyventojus, atvežusius atliekas po 19 val., savivaldybės darbuotojai kreipėsi į Zabieliškio sąvartyną ir pareikalavo paaiškinimo.
„Sąvartyno darbo laikas 8–20 val. Darbuotojai buvo apklausti ir jie teigia, jog sąvartyno darbo laikas tikrai yra iki 20 val.
Tačiau kas bus, jei gyventojas atliekas atveš 20 val.?
Juk atvežus atliekas pirmiausia patikrinami dokumentai, po to reikia jas išsikrauti. Jei darbai užstringa kažkuriame etape, iki 20 valandos sunkiai ir beišvažiuosi.
Todėl darbuotojai ir sako, jog vėliausias atvažiavimas su atliekomis turėtų būti iki 19 valandos“, – informuoja Bendrojo skyriaus vedėjas ir priduria, kad jo manymu, prieš atvežant atliekas pirmiausia reikia į sąvartyną paskambinti – taip bus išvengta nemalonių staigmenų ir bergždžio važiavimo.