Kalbininkės skyrelis: 5-a įterpinių skyrybos pamokėlė
Rūta Švedienė, kalbininkė
Įterpiniai, kaip jau kalbėta praeitose pamokėlėse, gali būti įvairių semantinių tipų pagal kalbėtojo nuostatą sakomo turinio atžvilgiu, sakinio ir įterpinio turinio santykį.
Priešprieša bei gretinimas (atvirkščiai, priešingai, taip pat anaiptol reikšme „priešingai“, skirtingai, antra vertus, kita vertus, viena vertus ir pan.), pvz.: Vokietijos įvaizdis ne tik nepablogėjo, bet, priešingai, pagerėjo. Kitus ryšius ‒ priešingai ‒ būtina plėtoti. Pamažu supratau, kad mano vadovas ne toks jau griežtas ‒ priešingai, labai mėgo pajuokauti. Jėgos nebūtinai turi būti priešiškos viena kitai ‒ anaiptol, jas gali sieti gili ir tvirta meilė. Viena vertus, tai egzistencinis išvykstančiųjų pasirinkimas, kita vertus, tai naujos galimybės sugrįžus, jei pritaikoma patirtis. Bendrovė, atvirkščiai, rinks pajamas už naudojimąsi elektros energijos perdavimo tinklais. O mano paties mintys, atvirkščiai, ‒ niekam tikusios. Toks įsikišimas retai būna veiksmingas, netgi atvirkščiai ‒ pokalbiai su skriaudiku neretai sukelia priešingą reakciją.
Klausimas: kodėl paskutiniame sakinyje nėra kablelio po netgi, t. y. kodėl žodis „atvirkščiai“ neišskirtas iš abiejų pusių? Todėl kad įterpinys gali būti išskiriamas kartu su sujungiamuoju jungtuku, išskyrus ar, arba, nei, jeigu jis su įterpiniu sudaro prasminę bei intonacinę vienumą.
Kaip matome, įterpiniai išskiriami kableliais, rečiau – brūkšniais.
Pastaba: pavieniai žodžiai atvirkščiai, priešingai, skirtingai yra skiriami kaip įterpiniai, o su priklausomais žodžiais jie skiriami kaip aiškinamosios sakinio dalys, pvz.: Tiesiogiai pažinta arba, kaip sakoma, jaučiama tiesa, priešingai negu išprotavimai, sugrąžina į teisingą kelią. Tokie tėvai, skirtingai nuo autoritarinių tėvų, linkę išklausyti.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).