Kalbininkės skyrelis: 13-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė
Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė
Vienarūšiai šalutiniai dėmenys, sujungti sujungiamaisiais jungtukai ir, ar, arba, nėra atskiriami, kaip ir vienarūšės sakinio dalys, pvz.: Kurso draugas, sužinojęs, kokį šaltinį pasirinkau tirti, dovanų parvežė įspūdingo dydžio lapą, kad būtų lengviau skaityti ir kad per anksti nesugadinčiau akių. Netaikoma tais atvejais, kai pats Lietuvos bankas prisiima atsakomybę arba kai tokią Lietuvos atsakomybę nustato Lietuvos Respublikos įstatymai.
Kaip vienarūšiai gali būti sujungti jungiamasis žodis ir šalutinis dėmuo ar tik jungiamieji žodžiai, pvz.: Nebūna skelbiama iš anksto, kada, kaip ir kokiu santykiu bus keičiami pinigai. Rodos, mes buvome susitikę, tik neprisimenu, kada ir kur.
Jungtukams pasikartojant, šalutiniai dėmenys skiriami taip, kaip ir vienarūšės sakinio dalys, ‒ pradedant antruoju pasikartojančiu jungtuku, pvz.: Visiems pasakojo, kaip prisiprašė būti priimamas ir kaip išaiškino bendruomenės rūpesčius, ir kaip sulaukė pažado padėti. Nesėkmės jam dažnai nutinka, gal kad nebūna pasiruošęs ar kad nesusikaupia, ar kad pritrūksta žinių tam darbui atlikti, ar kad galbūt išvis ne savo vietoje.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).