Kaip išsirinkti stogo dangą?

 Kaip išsirinkti stogo dangą?

Stogo danga, tai vienas svarbiausių namo elementų. Rinkoje siūloma įvairių tipų stogo dangos, tačiau į ką reiktų atkreipti dėmesį prieš renkantis? Ką svarbu žinoti apie kiekvieną siūlomą stogo dangą ir kuri labiausiai tiks jūsų namui? Į šiuos klausimus būtina rasti atsakymus, kad stogas atitiktų jūsų poreikius ir tarnautų ilgą laiką.

Galimi stogo dangų pasirinkimai

Rinkdamiesi stogo dangą atkreipkite dėmesį į funkcines stogo savybes, nes kiekviena stogo danga yra unikali. Labai svarbu techniniai parametrai, tačiau ne ką mažiau aktualu ir dizainas. 

  • Plieninė stogo danga yra universali ir tinkama daugeliui stogų tipų. Šiai dangai įprastai reikalingas mažiausiai 9 laipsnių nuolydis, ji taip pat tinka stogams su labai dideliais nuolydžiais. Plieninė stogo danga yra lengviau montuojama ant paprastų stogų be sudėtingų detalių, nes sudėtingų formų stogams gali prireikti daugiau pjovimų, o tai gali padidinti išlaidas.

Lyginant su kitomis stogo dangomis, plieninės dangos svoris yra gana mažas ir tai gali būti svarbi savybė jei stogo konstrukcija nėra pakankamai tvirta sunkesnėms dangoms. Ši danga taip pat labai atspari oro sąlygoms, stipriems vėjams, audroms ir sniego apkrovai, o jei yra cinkuota arba padengta specialia antikorozine danga, ji bus ir ilgaamžė.

Plieninės stogo dangos trūkumas – triukšmas. Lietingu oru namuose, su plienine stogo danga gali būti triukšmingiau, tačiau jei siekiant to išvengti, po danga galima montuoti garso izoliacijos sluoksnį.

Plieninė stogo dangos tipai: trapecinė skarda, kuri dažniausiai naudojama ūkiniams bei pramoniniams pastatams, bet montuojama ir ant gyvenamųjų namų. Skardinė čerpinė stogo danga yra vienas iš populiariausių pasirinkimų gyvenamiesiems namams. Skirtingos čerpių imitacijos namui gali suteikti tiek klasikinį, tiek modernų dizainą. Tarp plieninių stogo dangų tipų galima rasti ir klasikinę dangą, kuri tinka stogams turintiems mažą nuolydį (nuo 7 laipsnių). Klasikinė stogo danga puikiai tinka tiek modernios architektūros pastatuose, tiek kitų pastatų stogų dengimui.

  • Šiferinė stogo danga tinka įvairiems pastatams. Beasbestinė šiferinė danga yra alternatyva tradicinei asbestinei šiferinei dangai. Šiferio lakštams įprastai reikia mažiausiai 15 laipsnių nuolydžio, tačiau tinka ir labai didelių nuolydžių stogams. Mažesniam nuolydžiui gali kilti problemų su vandens nutekėjimu. Ši danga gali būti montuojama ant betono, medžio, metalo ar kitų pagrindų. Kaip ir plieninės, taip ir šiferinės stogo dangos pritaikymas sudėtingesnių formų stogams gali reikalauti didesnių kaštų, nes gali prireikti daugiau pjovimų.

Šiferinė stogo danga naudojama gyvenamųjų namų stogams, suteikdama jiems estetišką, autentišką išvaizdą ir tuo pat metu pasižymi ilgaamžiškumu. Šiferinė stogo danga yra populiarus pasirinkimas ir komerciniams pastatams, nes ji gali atlaikyti didelę apkrovą ir užtikrinti patikimą stogų apsaugą.

  • Keraminė, betoninė čerpių dangą yra universalus variantas, kuris gali būti pritaikytas įvairių konstrukcijų stogams, tačiau derėtų įvertinti konstrukcijų patvarumą. Kadangi čerpės yra sunkios, jas rekomenduojama rinktis tiems stogams, kurių konstrukcija yra labai tvirta ir gali atlaikyti didelį svorį. Joms reikalingas minimalus nuolydis – 16-17 laipsnių.

Keraminės ir betoninės čerpės yra ilgaamžės ir gali tarnauti daugybę metų. Jos gali būti derinamos su skirtingomis architektūromis ir jūsų namui suteiks klasikinę bei elegantišką išvaizdą.

Čerpių dangos tipai: keraminės čerpės gaminamos iš molio, kaitinamo aukštoje temperatūroje. Atsparios ugniai, blukimui ir mechaniniam poveikiui, o betoninės čerpės gaminamos iš cemento, smėlio ir vandens mišinio. Šis variantas yra pigesnis, nei keraminės čerpės, tačiau gali būti mažiau atsparus ugniai ir mechaniniam poveikiui.

  • Prilydoma stogo danga naudojama plokštiems arba su minimaliu (1-2 laipsnių) nuolydžiu pramoninių pastatų, daugiabučių arba modernaus dizaino gyvenamųjų namų stogams. Nors prilydoma danga yra montuojama visiškai kitaip, nei anksčiau minėti tipai, tačiau tai yra populiarus pasirinkimas dėl savo patrauklios kainos – tai vienas iš pigiausių stogo dangos variantų rinkoje. Norint jog prilydoma danga būtų ilgaamžė būtina rinktis kokybiškas medžiagas ir užtikrinti tinkamą jų montavimą.

Prilydoma danga, palyginus su kitomis stogo dangomis yra labai lengva, o tai gali būti privalumas, jei stogo konstrukcija nėra pakankamai tvirta. Ši danga yra pagaminta iš bituminių medžiagų, dažniausiai asfalto, ir dažnai būna su mineraliniu granuliuotu paviršiumi. Ji yra ilgaamžė, gali tarnauti dešimtmečius. Prilydoma stogo danga dažniausiai yra ekonominė ir greita alternatyva tradiciniams stogų dangoms.

  • Bituminių čerpių danga yra populiarus pasirinkimas ne tik namų, bet ir terasų, pavėsinių, pirčių stogams. Kadangi šios čerpės pagamintos iš specialaus bitumo, jos yra lanksčios ir atsparios vandeniui bei kitoms atmosferos sąlygoms. Bituminės čerpės yra ilgaamžės, lengvos, jas paprasta montuoti, todėl jas galima dėti ant stogų su nuolydžiui ar ant sudėtingų konstrukcijų.

Bituminės čerpelės pasižymi mažu triukšmingumu, priešingai nei plieninės dangos. Ant šios dangos krentantys krituliai nesukels didelio triukšmo. Bituminės čerpės skiriasi savo sandara, tačiau visų jų pagrindas yra bitumo sluoksnis, stiklo pluoštas ar panašių savybių medžiagos bei mineralų, dažniausiai akmens, sluoksnis. Bituminės čerpelės yra nedidelių išmatavimų, todėl jas montuojant sutaupysite medžiagų, o likučius galėsite panaudoti kitiems nedideliems objektams.

  • Polikarbonato danga įprastas pasirinkimas oranžerijai, baseinui, pavėsinės ar terasos stogui. Polikarbonatas gali būti skirtingų storių ir pasižymi atsparumu smūgiams, todėl gali atlaikyti stiprius orų sąlygų pokyčius. Polikarbonato lakštai yra ypatingai lengvi, todėl dažnai pasirenkami montuoti ant nesudėtingų konstrukcijų, o dėl savo skaidrumo leidžia natūraliam šviesos srautui prasiskverbti į patalpas. Šie lakštai yra atsparūs korozijai ir gali tarnauti ilgą laiką be didesnės priežiūros. Polikarbonato lakštai puikiai tinka tiek nesudėtingų pastatų stogams, tiek sienoms.

Spalvų įvairovė

Skirtingos stogo dangos rūšys gali būti ribotoje spalvų paletėje. Pavyzdžiui, bituminiai lakštai gali būti įvairių spalvų, o keraminės čerpės dažniausiai būna raudonos, rudos ar juodos spalvos. Spalvą taip pat rekomenduojama rinktis pagal namo fasado spalvą. Šviesių spalvų fasadams tinka tamsesni stogai, o tamsiems fasadams – šviesesni stogai. Tradicinio tipo namams tinkamai raudonos, rudos, juodos arba žalsvos spalvos atspalviai, kurie klasikiniam namui suteiks autentišką išvaizdą. Moderniems, minimalistiniams namams dažniausiai pasirenkamos pilkos, antracito arba juodos spalvos, o prie sodyboms, kaimiško tipo namams gali tikti ruda, žalia arba samanų spalvos stogo danga.

Prieš renkantis plieninę, šiferinę, čerpių ar prilydomą stogo dangą rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais, kurie įvertins jūsų individualius poreikius, namo konstrukcijas ir kitus aspektus, kad būtų užtikrintas tinkamas pasirinkimas. Kiekviena situacija gali turėti savo unikalų poreikį, todėl svarbu atsižvelgti į visas svarbias aplinkybes.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video