Jaunasis šachmatininkas turi dideles perspektyvas

 Jaunasis šachmatininkas turi dideles perspektyvas

Praėjusiais metais Lietuvos jaunučių greitųjų šachmatų čempionate iškovotas sidabras./Asmeninio archyvo nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Draugystę su šachmatais „Ryto“ progimnazijoje besimokantis Gustas Morkūnas pradėjo būdamas septynerių. Po maždaug penkerių metų – tiek laiko, kiek berniukas žaidžia šachmatais, Gustas drauge su šeima ir savo mokytoju, šachmatų treneriu Laimučiu Šoliu jau džiaugiasi neeiliniais pasiekimais. Praėjusiais metais kėdainietis šachmatininkas tapo Lietuvos čempionu, o 2022 metus pasitiko sėkmingu startu Europos čempionate.

Pasiekimų netrūksta

Per pastaruosius trejus metus Gustui pavyko ne kartą tapti prizininku: 2019 metais „Lietuvos Respublikos Seimo taurė – 2019“ B turnyre jaunasis šachmatininkas užėmė 2 vietą, tais pačiais metais 49-ajame tradiciniame Naujametiniame šachmatų turnyre „Kaunas 2020“ – 2 vietą, tarptautiniame turnyre Rygoje – 1 vietą, šachmatų fiestoje „Šiaurės Lietuva 2019“ – taip pat 1 vietą.

2020 metais tarptautiniame turnyre Rygoje Gustas ir vėl iškovojo 1 vietą, šachmatų turnyre, kuris buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai pažymėti, – 2 vietą, Kėdainių Naujametiniame šachmatų turnyre „Šachmatų karalius 2020“ kraštietis džiaugėsi 1 vieta.

2021 metais atvirame Lietuvos mėgėjų čempionate „Kauno taurė“ jaunasis šachmatininkas džiaugėsi 3 vieta, atvirame Lietuvos mėgėjų žaibo čempionate – 2 vieta, tarptautiniame turnyre Rygoje  – 3 vieta, Estijoje vykusiame tarptautiniame turnyre – taip pat 3 vieta.

Svarbu pabrėžti, jog visi praėjusių metų turnyrai vyko tarp vyresniųjų.

Išlieka ramus

Gusto manymu, šachmatuose svarbus intelektualumas, patirtis, fizinis pasirengimas ir, žinoma, visapusiškas šeimos bei trenerio palaikymas.

Taip pat šachmatuose būtinas susikoncentravimas, stipri valia, nuolatinis laiko planavimas ir ėjimų į priekį numatymas.

„Šachmatai mane išmokė susikoncentruoti, o patyrus nesėkmę, per daug nenusiminti.

Net ir kritinėse situacijose stengiuosi išlikti ramus ir suvokti, kad pralaimėtos partijos tikrai nėra pasaulio pabaiga.

Aišku, kartais būna sunku, ypatingai nelengva po kai kurių labai skaudžių partijų, atrodo, kad viskas einasi blogai, tačiau tokiu metu svarbiausia susikaupti, apgalvoti ką ne taip dariau, tada pasitempti, tapti stipresniam ir kitą kartą stengtis šių klaidų nebekartoti“, – įsitikinęs jaunasis šachmatininkas.

Šiuo metu stipriausių žaidėjų FIDE ELO reitinge Gustas turi 1967 taškus klasikinėje laiko kontrolėje ir 2007 greitųjų šachmatų laiko kontrolėje.

Aut. past.

Reikia laiko ir patirties

„Norint pasiekti viršūnę – reikia patirties, kuri ateina su laiku“, – tai Gusto trenerio žodžiai, kurie nuolat įkvepia berniuką. 

„Nuolat kartoju Gustui, jog norint išlikti idealios būsenos ir nesiblaškyti dėl priešininkų ar kitokių tuo metu susiklosčiusių aplinkybių, reikia išmokti įvairiausių gudrybių ir turėti psichologinių ginklų, kurie turnyro metu padėtų neprarasti pusiausvyros“, – pažymi Gusto treneris, kurio individualiose treniruotėse jaunasis šachmatininkas lankosi du kartus per savaitę: antradieniais ir ketvirtadieniais.

„Lietuvos Respublikos Seimo taurė – 2019“ – 2 vieta. Gustas su seserimi Adrijana ir šachmatininke, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen./Asmeninio archyvo nuotr.

Semiasi patirties

Užsiėmimų metu jiedu analizuoja sužaistas savo partijas, turnyruose padarytas klaidas: ieško, kur buvo suklysta arba kurioje vietoje buvo įmanomas tikslesnis ėjimas, semiasi patirties stebėdami ir analizuodami pasaulinių meistrų žaidimą.

Ieško ir mokosi naujų variantų, kurie tiktų Gustui ir būtų neparankūs varžovui, o prieš kiekvieną ilgos laiko kontrolės partiją ieško informacijos ir stengiasi iš arčiau pažinti savo priešininką.

„Mokymosi procesas gana sudėtingas, na, bet man, kaip treneriui, labai įdomu dirbti su tokiu gabiu, imliu mokiniu, kuris siekia rezultato“, – neslepia L. Šolys.

„Svajoju, kad šachmatai visada būtų mano gyvenime. Na, o didžiausias mano troškimas – žaisti vis geriau ir geriau.

G. Morkūnas

Stebėjo tėtį ir seserį

Susidomėti šachmatais Gustą paskatino vyresnioji sesuo Adrijana. Ji taip pat nuo vaikystės aktyviai domisi šiuo sportu.

Dabar šachmatai – ir Gusto pasirenkamoji popamokinė veikla, padedanti atskleisti ir realizuoti save bei savo sugebėjimus. 

„Didelė mūsų šeimos šachmatų fanė mano vyresnioji sesuo sugalvojo lankyti šachmatus. Taip pat šį žaidimą šiek tiek žaidė ir mano tėtis.

Nors tada buvau visai vaikas, bet buvo tikrai įdomu juos žaidžiančius namuose stebėti, analizuoti figūrų ėjimus ir bandyti suprasti, kaip visa tai veikia.

Kai pradėjau lankyti mokyklą į šachmatų būrelį kartu su Adrijana nusprendžiau eiti ir aš.

Būtent tada ir gimė mano beribis susidomėjimas šachmatais, pajutau, kad noriu tobulėti šiame žaidime“, – pažinties su šachmatais pradžią prisimena Gustas.

Iš tarptautinio čempionato Estijoje kraštietis grįžo su bronzos medaliu./Asmeninio archyvo nuotr.

Pastebėjo pranašumą

Jau pirmųjų treniruočių metu L. Šolys pastebėjo Gusto pranašumą ir aistrą žaidimui.

Po kurio laiko berniukas sugebėjo aplošti ir nuo seniau lankančius šachmatų būrelį, kol galiausiai įsiliejo ir į prizininkų gretas. Pirmiausia Lietuvoje.

„Nuolatinis treniruočių lankymas greitai davė rezultatų. Gusto potencialas buvo aiškus nuo pat pradžių. Jis turi neįtikėtiną atmintį ir labai domisi tuo, ko mokosi, o tai ir yra svarbiausia.

Iš karto pastebėjau entuziastingą Gusto žaidimą, jo imlumą, o laikui bėgant vis augantį berniuko talentą ir daromą pažangą. 

Neliko nieko kito, kaip tik pasiūlyti šiam gabiam berniukui save išbandyti kiek aukštesniame amplua.

Savaime aišku, kad šachmatų žaidimas – reikalaujantis daug išmonės, kantrybės, tačiau didelio noro ir pastangų dėka norimą rezultatą įmanoma pasiekti“, – sako jaunojo šachmatininko treneris.

Debiutas turnyre

Turėdamas vos poros mėnesių treniruočių patirtį Gustas debiutavo turnyre „Meškiukas Rudnosiukas“, kuris vyko Šiauliuose. Pirmajame turnyre pavyko pasiekti tris pergales iš šešių galimų.

„Tai buvo mano pirmoji patirtis, todėl gal kiek per daug nervinausi, tačiau jau tada jutau, kad šis sportas man tikrai labai patinka, o tai skatino mane dar labiau gilintis į visa tai ir, matyt, ne veltui, nes žaidžiu šachmatais iki šiol“, – paaiškina Gustas.

Sėkmė neaplenkia

Pirmieji jaunojo šachmatininko pasiekimai tapo motyvacija siekti daugiau. Jau po poros mėnesių sekė jaunojo šachmatininko pasirodymas Lietuvos vaikų šachmatų čempionate.

2017 metų vasario mėnesį vykusio čempionato U8 (iki 8 metų) grupėje Gustas tapo prizininku, užėmė 3 vietą.  

„Ilgainiui varžybų daugėjo, prizinių vietų skaičius augo, atsakingo ir sunkaus darbo tempai taip pat.

Vienas naujausių jaunojo šachmatininko praėjusiais metais pasiekimų – pergalė Vilniuje vykusio jaunių bei jaunučių šachmatų čempionate, kuriame Gustas tapo Lietuvos čempionu ir iškovojo teisę atstovauti Lietuvai Pasaulio arba Europos čempionatuose./Asmeninio archyvo nuotr.

Per penkerius metus dalyvaudamas Lietuvos čempionatuose visų laiko kontrolių varžybose (kasmet rengiami „Žaibo“, greitųjų ir standartinių šachmatų čempionatai) Gustas iš 15 galimų prizinių vietų iškovojo 12.

Tarp savo bendraamžių jis vienas geriausių jaunųjų šachmatininkų ne tik Lietuvoje.

2019 metais Gustas dalyvavo pasaulio greitųjų šachmatų čempionate Minske, kur užėmė grupėje U10 (iki 10 metų) aukštą 15 vietą.

Tais pačiais metais Europos greitųjų šachmatų U10 (iki 10 metų) amžiaus grupės čempionate, kuris vyko Taline, jis tapo prizininku – iškovotas bronzos medalis.

Tame pačiame Europos čempionate Gustas su bendraamžiais komandinėje rungtyje iškovojo aukštą 4 vietą Lietuvai, įveikdami favoritę Rusijos pirmąją rinktinę.

Esame dėkingi Kėdainių rajono savivaldybės administracijai.

Tarp savo bendraamžių Gustas vienas iš geriausių jaunųjų šachmatininkų ne tik Lietuvoje.

Aut. past.

Labai vertiname turėdami tokį stiprų ir teigiamą palaikymą“, – savo auklėtinio laimėjimais ir rajono valdžios palaikymu pasidžiaugia L. Šolys.

Kambarį puošia trofėjai

Per visą laikotarpį, kol Gustas žaidžia šachmatais, jam pavyko tapti prizininku daugelyje tarptautinių turnyrų.

„Sunkiausiai pasiekta ir daugiausiai jausmų sukėlusi pergalė – 2019 metais Estijoje laimėtas Europos greitųjų šachmatų bronzos medalis.

Tai – vienas iš nedaugelio atvejų, kai mūsų šalies šachmatininkas pelno medalius tarptautinėse arenose.

Šiandien jaunojo sportininko kambarį puošia daugybė blizgančių trofėjų.

Vienas iš naujausių jaunojo šachmatininko pasiekimų praėjusiais metais – pergalė jaunių bei jaunučių šachmatų čempionate Vilniuje.

Amžiaus grupėje iki 12 metų surinkęs 6,5 taško iš 8 galimų Gustas tapo Lietuvos čempionu ir iškovojo teisę atstovauti Lietuvai Pasaulio arba Europos čempionatuose.

2019 metais Europos čempionatas – 3 vieta. Gustas ir jo treneris Laimutis Šolys./Asmeninio archyvo nuotr.

Geras startas

2022 metus jaunasis šachmatininkas pasitiko sėkmingu startu Europos čempionate.

Novy Sade Serbijoje vykusiuose Europos jaunių greitųjų ir „Žaibo“ šachmatų čempionatuose berniukų U12 (iki 12 metų) grupėje kėdainietis surinko 5,5 taško iš 9 galimų ir iškovojo 13 vietą tarp 57 dalyvių.

Kiek sėkmingesnis Gustui buvo „Žaibo“ čempionatas. Surinkęs 11,5 taško iš 18 galimų kėdainietis iškovojo 8 vietą tarp 54 dalyvių.

Ateities planai

Šiemet jaunojo šachmatininko laukia nauji startai su suaugusiais ir bendraamžiais.

Šiais metais Lietuvos čempionatuose Gustui jau teks žaisti grupėje iki 14 metų, tad kai kurie varžovai bus vyresni.

„Norint išlaikyti aukštą lygį reikia dalyvauti tarptautinėse varžybose, planuose dalyvavimas Europos arba Pasaulio čempionatuose, kurie šiais metais atitinkamai vyks Turkijoje ir Rumunijoje“, – akcentuoja L. Šolys.

Šachmatai – gyvenimo dalis

Šiuo metu stipriausių žaidėjų FIDE ELO reitinge Gustas turi 1967 taškus klasikinėje laiko kontrolėje ir 2007 greitųjų šachmatų laiko kontrolėje.

Tiesa, ties šiais skaičiais jaunasis šachmatininkas nežada sustoti: „Svajoju, kad šachmatai visada būtų mano gyvenime. Na, o didžiausias mano troškimas – žaisti vis geriau ir geriau. savo amžiaus kategorijoje laikytis tarp aukščiausiųjų, stipriausiųjų ir pakelti savo žaidimo lygį, kas yra labai svarbu kiekvienam šachmatininkui“.

Taip pat jaunasis šachmatininkas pabrėžia, kad pagrindinis jo tikslas – šachmatų aukštumose atsidurti be manipuliacijų, o tik savo proto pastangomis.

Lanko krepšinį

Antroji po šachmatų Gusto mėgstama sporto šaka – krepšinis, kurį L. Šolys laiko jaunojo šachmatininko pranašumu: „Viena svarbiausių šachmatininkų savybių – gera psichinė ištvermė, kurią koordinuoti padeda tik fizinis krūvis.

Krepšinis – puiki fizinė veikla, garantuojanti ne tik puikiai praleistą laiką, bet ir fizinės kondicijos gerinimą“, – pažymi treneris.

1 Komentaras

  • Didelės sėkmės ir toliau. Didžiuojamės ir laukime naujų pasirodymų.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video