Įvesta nepaprastoji padėtis – nevykite į pasienio ruožus

 Įvesta nepaprastoji padėtis – nevykite į pasienio ruožus

Migrantai atakuoja Lenkijos sieną, baiminamasi, kad panaši situacija gali susiklostyti ir Lietuvos pasienyje./lrytas.lt nuotr.

Prireikus Kėdainiai pasiruošę suteikti pagalbą

Jorūnė LIUTKIENĖ

Seimui antradienį nusprendus, vidurnaktį Lietuvos pasienio ruože su Baltarusija pirmą kartą per atkurtos Lietuvos nepriklausomybės istoriją įvesta nepaprastoji padėtis. Ji galios vieną mėnesį. Kėdainių gyventojams kol kas nedaug kas keičiasi, išskyrus tai, kad negalima vykti į pasienio ruožo teritorijas. Tuo tarpu vicemeras Paulius Aukštikalnis neabejoja, kad prireikus Kėdainiai elgsis valstybiškai ir bus pasiruošę ateiti į pagalbą sprendžiant sienų apsaugos ir migrantų problemą.

Saugos savo sienas

Nepaprastąją padėtį Seimas LR Vyriausybės siūlymu įvedė susidarius kritinei situacijai dėl masinio užsieniečių antplūdžio prie kaimyninės Lenkijos sienos. Iš Baltarusijos pusės prie jos yra susitelkę keli tūkstančiai migrantų.

Nepaprastosios padėties tikslas – ginti savo valstybės ir apsaugoti Europos Sąjungos išorės sienas.

„Mums kol kas niekas nesikeičia ir jokių kitų žinių bei pavedimų iš Vyriausybės nesame gavę“, − „Rinkos aikštei“ sakė Arūnas Kacevičius, savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su pasienio savivaldybių vadovais ir aptarė klausimus, susijusius su nepaprastosios padėties įvedimu. Pasienio savivaldybių merai pritaria spendimui ir supranta padėties sudėtingumą.

Savivaldybės administracijos direktorius ir rajono ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Arūnas Kacevičius./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kėdainiai pasiruošę padėti

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Kacevičius sako, kad per visą laikotarpį, kai vyksta migrantų antplūdis, Vidaus reikalų ministerija į mūsų savivaldybę pagalbos nesikreipė ir jokių pavedimų nedavė, išskyrus, kai daug anksčiau buvo paklausta dėl galimybės apgyvendinti migrantus. Tuomet buvo pasiūlytos patalpos.

Vicemeras ir rajono Ekstremalios situacijos komisijos narys P. Aukštakalnis sako, kad įvesta nepaprastoji padėtis pasienio ruože atriša rankas valstybei laisviau veikti ir taikyti įvairesnes priemones.

„Situaciją stebiu, ji mane neramina, bet aš pasitikiu valstybės pajėgumais ir galimybėmis. Jeigu reikės mūsų pagalbos − mes ją suteiksime, nes sienų apsauga yra bendras visų mūsų reikalas. Ir aš pats asmeniškai būsiu ten, kur reikės mano rankų ir pagalbos.

Man labai gaila ir tų pabėgėlių su mažamečiais vaikais. Dauguma iš jų buvo apgauti, suvilioti ir dabar atsidūrė tarp kelių ugnių.

Svarbu, kad visi laikytumėmės rimties ir elgtumės atsakingai, kaip ir reikalauja esama situacija“, − sako P. Aukštikalnis.   

Vicemeras ir rajono ekstremalių situacijų komisijos narys Paulius Aukštakalnis./Eglės Kuktienės nuotr.

Transportininkų apribojimai tiesiogiai dar neveikia

Kėdainiuose dirbančios UAB „Linėja transport“ vadovas Gediminas Norkus sako, kad kol kas apribojimai jo transporto kompanijos tiesiogiai niekaip neliečia. Išorinių Europos Sąjungos sienų jo transporto priemonės nekerta.

„Mūsų logistikos kompanijoje dirba nemažai vairuotojų užsieniečių, gali kiek apsisunkinti jų įvažiavimas į šalį. Mes jau turėjome kai kurių sunkumų prasidėjus šiems konfliktams, bet dėl nepaprastosios padėties kol kas nieko dar nepajutome“, − sako perspektyvus verslininkas, transporto kompanijos savininkas G. Norkus.

Chirurgas, Tarybos narys, Sveikatos komiteto pirmininkas Alfredas Hofmanas./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ligoninė prireikus padės

Chirurgas, Tarybos narys, Sveikatos komiteto pirmininkas Alfredas Hofmanas sako, kad ligoninėje dėl nepaprastosios padėties niekas taip pat nesikeičia.

„Šiuo metu esame prisistabdę visas nebūtinas paslaugas dėl sergamumo koronavirusu, o jei reikės mūsų paslaugų, mes jas, be jokios abejonės, teiksime“, − sako A. Hofmanas. 

UAB „Linėja transport“ vadovas Gediminas Norkus.

Ką reikia žinoti Lietuvos gyventojams

Nuo antradienio vieni apribojimai įsigaliojo neteisėtai sieną kirtusiems migrantams, o kiti – Lietuvos gyventojams.

Į Lietuvą patekusiems ir šalyje apgyvendintiems migrantams ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu, kitaip gauti informaciją naudojant mobilųjį ryšį ir internetą. Jie turi teisę kreiptis tik į valstybės institucijas ir įstaigas. Tai bus daroma siekiant užkirsti kelią pavojingų veiksmų koordinavimui ir žalingos informacijos skleidimui.

Įvedus nepaprastąją padėtį ribojamas transporto priemonių judėjimas pasienio ruože be pasieniečių leidimo, galioja draudimas atvykti į šią teritoriją, išskyrus vietos gyventojus, taip pat turinčiuosius ten nekilnojamojo turto ir tai patvirtinančius dokumentus.

Teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, tarnybos galės tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, siekiant rasti ir paimti neteisėtai laikomus ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas, sulaikyti įstatymų pažeidėjus, taip pat čia bus draudžiami susirinkimai.

Visi šie ribojimai yra būtini ekstremaliai situacijai įveikti. Taip pat bus galima pasitelkti į pagalbą Lietuvos kariuomenę. 

Lietuvos Seimas ir Vyriausybė bei kitos Vakarų šalys masinį užsieniečių migrantų antplūdį vadina Baltarusijos režimo organizuota ir prieš Europos Sąjungą nukreipta hibridine ataka.

Į Lietuvą jau pateko 4 tūkst. 220 migrantų. Daugiau kaip pusė iš jų − 2 tūkst. 811 − yra iš Irako. Beveik pusė visų migrantų – 1 tūkst. 829 asmenys − yra labai jauni − nuo 20 iki 29 metų amžiaus. 71 proc. visų migrantų vyrai.

Nepaprastoji padėtis įvedama 1 mėnesiui nuo lapkričio 10 dienos pasienio ruože ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo, taip pat migrantų apgyvendinimo vietose Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Rukloje ir Vilniuje bei 200 metrų aplink šias vietas.

Lietuvos gyventojams ribojamos galimybės vykti į šias teritorijas, deklaruoti jose gyvenamąją vietą ir organizuoti bei rinktis į susirinkimus. Bus tikrinamos transporto priemonės ir asmenys bei jų daiktai. Į nepaprastosios padėties teritoriją galima patekti tik su leidimais.

6 Komentarai

  • Mano nuomone-anukas prisidirbo.Dabar kenčiam visi.Ar reikėjo lįsti į Batikos reikalus.Gudai sutvarkys patys.

    • Logika: kazkas kazka nuzudo, nesidomekim, zudikas pats sutvarkys reikalus. Tai cia panasiai.

      O Landabergis tai isvis nei prie ko. Rinki kimu rezultatus klastojo ne Ladsbergis, o Batka. Ir kai klastojo valdzioje pas nus buvo kolukieciai Karbauskio. Ir prie cia tada Lenkija.

      Galiausiai gali pykti ant kazko kiek nori, nesutarti, bet i savo zemyna, Europa vezti kazkokios…. is afrikos…azijos, nu cia reikia buti paskutiniu debilu. I savo zemyna…

  • Tai, kad užsienio politika tai prezidento reikalai. Pasidomėk.

    • Jūs teisus, bet aršiausiai batką puolė tai landzbergiukas… Kartu su linkevičiumi inauguravo prezidentę, kuri kažkur prapuolusi? Įdomu kur…

  • Nu tai visi lansberginiai ir tapininiai mars prie sienos rankutemis susikabine apginti! Prisilojo anukas su savo nesamonem, su savo prezidente cichanovskaja

    • Jo, todel migrantai varo i Lenkija ir Suomija net.. Bet ot galingumas tu Landsbergiu. Vat cia tai taitos lyderiai.visur vadovauja. Jei is kersto tavi boba grixis tau girtam padamdytu desimt nes gru kad tave isprievartautu ir sakytu: prisigerei. Tai tu cia panasiai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video