Itin svarbūs darbai Paberžėje – jau į pabaigą

 Itin svarbūs darbai Paberžėje – jau į pabaigą

Sutvarkytas Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso svirnas. Jame bus eksponuojama kunigo, pamokslininko, pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyvio, politinio kalinio Tėvo Stanislovo sukaupta liturginių rūbų kolekcija./Kultūros paveldo departamento/Astos Naureckaitės nuotr.

Jau kitais metais Paberžė vietinius lankytojus ir svečius iš kitų rajonų ar net šalių pasitiks gerokai atsinaujinusi ir susitvarkiusi. Čia baigiami prieš trejus metus pradėti itin žmonių pamėgtų objektų tvarkybos darbai. Jų vertė, pasak Kėdainių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialisto Edgaro Jasenkos, daugiau nei trečdalis milijono eurų.

Darbai turi būti baigti iki 2024 metų

„Šiuo metu Paberžėje yra vykdomi itin svarbių mūsų kraštui Kultūros paveldo objektų – Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso klebonijos ir svirno, tyrimų ir tvarkybos (remonto, restauravimo, avarijos grėsmės pašalinimo (apsaugos techninių priemonių įrengimo)) darbai, – paaiškino E. Jasenka. – Šių darbų projektavimo pradžia prasidėjo 2020 metais, Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Kėdainių rajono savivaldybės administracijos pateiktą paraišką dėl Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo lėšoms gauti.“

Anot pašnekovo, 2020 metais Kultūros infrastruktūros centrui paskelbus viešąjį konkursą, abiejų statinių projektavimo darbams konkursą laimėjo UAB „Vileista“.

Jau kitais metais Paberžė vietinius lankytojus ir svečius iš kitų rajonų ar net šalių pasitiks gerokai atsinaujinusi ir susitvarkiusi.

Aut. past.

„Bendra objektų projektavimo darbų kaina su projekto sprendinių įgyvendinimo priežiūros paslaugomis 19 tūkst. Eur, prie kurių Kėdainių r. sav. administracija prisidėjo 4 tūkst. Eur, – kalbėjo E. Jasenka. – Tvarkybos darbų projektų ruošimo metu nustatyta klebonijos tvarkybos darbų kaina 212 tūkst. 246 Eur. Svirno tvarkybos darbų kaina – 101 tūkst. 640 Eur. Vadovaujantis finansavimo programos nuostatais darbai privalo būti finansuojami ir įgyvendinti 2022–2024 metų laikotarpiu.“

Objektų tvarkymui 2022 metais pasirašytos trišalės sutartis su Kultūros infrastruktūros centru ir dviem rangovais (UAB „Verslo“ ir UAB „Statonė“). Klebonijai skirtos savivaldybės biudžeto lėšos 45 tūkst. Eur, svirnui – 15 tūkst. Eur.

Dalis darbų jau atlikta

Kaip sakė savivaldybės vyr. specialistas, šiandien Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso svirno tvarkybos darbai yra baigti: „Darbų metu, vadovaujantis paveldo tvarkybos reglamentais, atnaujinti fasadai ir pakeista statinio stogo danga, atnaujintas visas pastato vidus. Taip pat pakeista el. instaliacija, įrengta priešgaisrinė signalizacija ir apsaugos techninės priemonės“.

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas (KPD), sutvarkytame svirne bus eksponuojama kunigo, pamokslininko, pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyvio, politinio kalinio Mykolo Algirdo Dobrovolskio OFM Cap. Tėvo Stanislovo (1918–2005) sukaupta liturginių rūbų kolekcija. Tėvas Stanislovas Paberžėje gyveno ir kunigavo 1966–2005 m.

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas (KPD), sutvarkytame svirne bus eksponuojama kunigo, pamokslininko, pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyvio, politinio kalinio Mykolo Algirdo Dobrovolskio OFM Cap. Tėvo Stanislovo (1918–2005) sukaupta liturginių rūbų kolekcija. Tėvas Stanislovas Paberžėje gyveno ir kunigavo 1966–2005 m.

Aut. past.

Šiuo metu, E. Jasenkos teigimu, baiginėjami Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso klebonijos tvarkybos darbai. Darbų metu atnaujinta stogo danga, fasadai, pastato vidus. Naujai įrengta elektros instaliacija ir žaibosauga, apsaugos techninės priemonės.

Pašnekovas taip pat pažymėjo, kad atsižvelgiant į objektų lankomumą ir žinomumą pastatai pritaikyti turizmui ir sakraliniam kultūros paveldo viešajam pažinimui.

Paberžė garsi ne tik Tėvu Stanislovu

Savo ruožtu KPD atkreipė dėmesį, kad Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių kompleksas iš šiaurės, rytų ir vakarų yra supamas įspūdingo kultūrinio kraštovaizdžio bei Paberžės kraštovaizdžio draustinio.

Paberžė garsi ne tik čia kunigavusiu Tėvu Stanislovu, padariusiu šią vietovę išskirtine dvasinės atgaivos ieškančių trauka. Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso klebonijoje gyveno ir žymi istorinė asmenybė – vienas 1863 m. sukilimo vadų, kunigas Antanas Mackevičius (1828–1863), suorganizavęs 250 sukilėlių būrį.

1863 m. kovo 20 d. Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje A. Mackevičius perskaitė sukilimo valdžios manifestą.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video