Ir Lietuvoje senatvė gali būti draugiška

 Ir Lietuvoje senatvė gali būti draugiška

„Sidabrinės linijos“ komanda kvietė kraštiečius pakalbėti apie gydančius pokalbius, bendravimą ir savanorystę/ Džestinos Borodinaitės nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Ir Lietuvoje senatvė gali būti draugiška, nors čia ir yra labai daug vienišų vyresnio amžiaus žmonių, o ypač – našlių moterų. Tęsdama savo misiją regionuose, tokią tiesą bando įrodyti „Sidabrinės linijos“ komanda, kurios savanoriai nuolat telefonu bendrauja su vienišais senjorais ir tiki, kad pokalbiai gali būti gydantys ir praskaidrinantys gyvenimą vienišiems senjorams. Savanorių ši komanda turi ir Kėdainiuose, be to, čia ji bendradarbiauja su Senojo Kėdainių Trečiojo amžiaus universitetu (TAU).

Prigijo Lietuvoje

„Mūsų „Sidabrinės linijos“ veikla labai puikiai prigijo Lietuvoje.

Šiuo metu turime jau virš 600 savanorių, įskaitant ir Kėdainių miesto, kurie dalyvauja mūsų projekte, noriai įsitraukia į veiklas ir kalbina vyresnio amžiaus žmones, kurie gyvena visoje šalyje”, – džiaugiasi „Sidabrinės linijos“ koordinatorė Ieva Čerbulėnienė.

Pernai prie „Sidabrinės linijos“ prisijungė net 287 savanoriai. Tai – net tris kartus daugiau žmonių nei 2019 metais.

„Sidabrinės linijos“ psichologė Živilė Kaniavienė susitikime pristatė pristatė šiais metais atlikto „Sidabrinės linijos“ pašnekovų tyrimo rezultatus, kurie parodė bendravimo poveikį senjorų psichologinei ir fizinei sveikatai.

Svarbiausia – noras

Visoje šalyje „Sidabrinės linijos“ savanorius koordinuojanti I. Čerbulienė teigė, kad jokių specialių mokslų ar psichologinio pasirengimo norint tapti savanoriu tikrai nereikia.

„Tereikia būti savimi. Savanoriauti gali kiekvienas pilnametis žmogus.

Nesvarbu kiek jums metų, ką veikiate, kur dirbate – jei tik jaučiate, kad turite laisvo laiko ir noro padėti kitam, kuriam šiuo metu yra sunku, ir taip prisidėti prie draugiško, nuoširdaus ir atviro santykio su kitu žmogumi kūrimo, esate laukiami”, – sako koordinatorė ir ragina prie „Sidabrinės linijos“ prisijungti naujus savanorius.

Greita, saugu ir patikima

„Sidabrinės linijos“ atstovė paaiškino, kaip veikia linija, kaip parenkami pašnekovai ir teikiama psichologinė pagalba ar konsultacijos bei kaip užtikrinamas tokių pašnekesių saugumas.

„Mūsų tikslas – pasiekti tuos vyresnio amžiaus žmones, kurie jaučiasi vieniši.

Prireikus pagalbos, jaučiant poreikį būti išklausytam, ar tiesiog norint susirasti bendramintį nuolatiniam bendravimui telefonu, nedvejodami skambinkite nemokamu telefonu 8 800 800 20.

„Sidabrinės linijos“ atstovai jus išklausys, suteiks informaciją ir pagalbą, patars ir prireikus užregistruos draugystės ir bendravimo telefonu paslaugai.

Registruotis pokalbiams gali patys senoliai, juos užregistruoti gali ir jų artimieji, draugai ar kaimynai, juos prižiūrintys socialiniai darbuotojai, slaugytojai, savanoriai ar kiti geros valios žmonės.

Svarbu pabrėžti, jog „Sidabrinė linija“ neatskleidžia jokių pašnekovų asmens duomenų, pokalbiai vyksta per centralizuotą skambučių centrą, todėl tiek senjoro, tiek savanorio asmeninė informacija žinoma tik skambučių centre.

Be to, visi „Sidabrinės linijos“ pokalbiai yra įrašomi – tam, kad prireikus būtų galima atsekti galimus nesklandumus”, – informuoja I. Čerbulėnienė.

Kalba apie viską

„Sidabrinės linijos“ savanoriai draugystės pokalbiuose kalba apie viską: pradedant gėlių priežiūra, baigiant rimtomis politinėmis ar filosofinėmis temomis, teigia, I. Čerbulėnienė.

„Kažkam rūpi pasipasakoti apie savo praeitį, jaunystę, pasidalinti savo išgyvenimais, kitiems užtenka tiesiog pasidalinti kuo jie gyvena šiandien, kokie rūpesčiai juos slegia, kokie maži džiaugsmai gyvenime aplanko.

Pasitaiko net ir tokių, kurie drauge eiles deklamuoja, meldžiasi ar net šachmatais žaidžia“, – temas, kuriomis bendrauja pašnekovai, vardija koordinatorė.

Teikia ir informacinę paslaugą

Greta bendravimo paslaugos „Sidabrinėje linijoje“ teikiama ir emocinė parama.

„Mūsų skambučių centro konsultantai visada pasiruošę šią pagalbą suteikti, nuraminti, tarti paguodos žodį.

Be to, neseniai pradėjome teikti ir informacinę paslaugą.

Nuo šiol vyresnio amžiaus žmonės gali kreiptis ne tik dėl bendravimo trūkumo, bet ir turėdami tam tikrų konkrečių klausimų: prireikus santechniko, poliklinikos telefono numerio“, – informuoja koordinatorė.

„Sidabrinės linijos“ skambučių centras senjorų skambučių darbo dienomis laukia nuo 8 val. iki 22 val., o savaitgaliais nuo 11 val. iki 19 val.

Pokalbiai „Sidabrinėje linijoje“ galimi ne tik lietuvių, bet ir rusų, lenkų, anglų kalbomis.

Turėjome pašnekovų, kurie tarpusavyje gebėjo kalbėti net esperanto ir vokiečių kalbomis“, – sako I. Čerbulėnienė.

„Sidabrinės linijos“ koordinatorė Ieva Čerbulėnienė pristatė penkis metus sėkmingai gyvuojančios „Sidabrinės linijos“ teikiamas paslaugas, savanorystės kryptis, draugiškos senatvės Lietuvoje kūrimą, kalbėjo apie galimybes prisijungti prie M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo inicijuotos kilnios idėjos.

65 pašnekovai

„Sidabrinę liniją“ Lietuvoje įsteigusio M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo komunikacijos vadovė Ramunė Vaičiulytė pasidžiaugė, kad šiuo metu „Sidabrinės linijos“ paslaugomis naudojasi daugiau nei 4 tūkst. 300 senolių iš įvairių Lietuvos miestų.

Kėdainių mieste šiuo metu yra 65 registruoti pašnekovai.

„Nuo projekto pradžios šis skaičius padidėjęs 40 procentų“, – sako R. Vaičiulytė.

Skambina dažniau vyresni

„Sidabrinės linijos“ psichologė Ž. Kaniavienė pastebi, kad didžioji dalis „Sidabrinės linijos“ pašnekovų yra moterys. Jos sudaro net 85 proc. visų skambinančiųjų, o tai įrodo, jog moterys išgyvena didesnį psichologinį vienišumą, tačiau yra labiau linkusios pripažinti turinčios problemų.

„Taip pat pastebėta, jog į „Sidabrinę liniją“ dažniausiai kreipiasi našlės ir našliai – 60 proc. bei žmonės, gyvenantys po vieną – 75 proc. Trys iš keturių „Sidabrinės linijos“ pašnekovų gyvena vieni.

Užfiksuota, jog daug daugiau į „Sidabrinę liniją“ linkę skambinti vyriausieji, 80 metų amžiaus ir vyresni, senjorai – 40 proc. Aštuoni iš dešimt skambinančiųjų yra vyresni negu 80 metų amžiaus.

70–79 metų – 38 proc., 60–69 metų – 22 proc.“, – vardija psichologė.

Fizinė ir emocinė sveikata

Ž. Kaniavienė teigia, jog atlikus tyrimą paaiškėjo, jog vyresnio amžiaus žmonėms vis dažniau kyla sunkumų rūpinantis sau artima aplinka ar savo buitimi.

Net 62 proc. „Sidabrinės linijos“ pašnekovų turi kasdienių gyvenimo ribotumų.

Tuo tarpu vyresniame amžiuje išryškėjančių trapumo požymių, tokių kaip galvos svaigimas, baimė pargriūti, išsekimas ar padidėjusi kaulų lūžių rizika, turi 70 proc. apklautųjų.

Vienišumas, depresyvumas, psichologinė gerovė

„Domintis psichologine pašnekovų sveikata, buvo tiriamas senjorų vienišumo, depresyvumo bei psichologinės gerovės lygis.

Pasiteiravus, kaip dažnai „Sidabrinės linijos“ pašnekovai jaučiasi vieniši, 39 proc. respondentų atsakė, kad dažnai.

Tai – net keturis kartus didesnis skaičius lyginant su vidutinio Lietuvos senjoro. Nors skirtumas tikrai labai didelis, tačiau nieko nestebinantis.

Juk „Sidabrinės linijos“ vienas iš tikslų ir yra skirti dėmesio žmonėms, kurie pripažįsta turintys problemų, jaučiasi vieniši ir atranda savyje drąsos, ryžto bei noro kažką savo gyvenime keisti.

Bendravimas gydo

„Vienų senjorų gyvenimiškos situacijos yra be galo sudėtingos, kitų – paprastesnės, bet nepaisant to, kaip ten bebūtų, visiems labai reikia bendravimo, nes bendravimas jiems – kaip maistas, kaip šiluma, kaip pamatinis poreikis, be kurio nei vienas negali gyventi.

Bendravimas „Sidabrinėje linijoje“ labiausiai pagerina pašnekovų nuotaiką, čia jie susiranda naujų draugų, nebesijaučia tokie vieniši kaip anksčiau.

Ilgiausiai „Sidabrinės linijoje“ bendraujantys senjorai savo savijautą įvertina geriausiai.

„Sidabrinės linijos“ pašnekovai savo sveikatą ir psichologinę gerovę vertina geriau nei vidutinis Lietuvos vyresnio amžiaus gyventojas.

Blogiausios fizinės ir emocinės sveikatos pašnekovai turi didžiausią bendravimo poreikį, kurį atliepia „Sidabrinė linija“ – šių pašnekovų bendravimas linijoje intensyviausias.

Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė: „Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai gali pilnai įsilieti į visuomeninį gyvenimą: jie negali duoti materialaus indėlio, bet turi tai, kas svarbiau, – savo patirtį.“

Intensyviai bendrauja

Prie „Sidabrinės linijos“ veiklos Kėdainiuose prisideda ir Senasis Kėdainių TAU, kuris sutartį su „Sidabrine linija“ sudarė dar 2019 metų lapkričio mėnesį ir nuo to laiko intensyviai bendrauja bei bendradarbiauja.

„Mes esame senjorai ir kai išeiname į pensiją, kai pasibaigia nuolatinė darbinė veikla, kuriai atidavėme kone visą savo gyvenimą, atsiranda nereikalingumo jausmas.

O juk kiekvienas žmogus, nesvarbu kur jis bebūtų, kokio amžiaus bebūtų, nori būti išgirstas, suprastas, mylimas ir reikalingas.

Šitie keturi žodžiai visiems buvo, yra ir bus esmių esmė.

O labiausiai džiugina, jog tarp mūsų yra senjorų, kurie patys savanoriauja „Sidabrinėje linijoje“, kurie neatsisako palaikyti ryšio su vienišais senjorais ir geranoriškai suteikia taip reikalingų jiems socialinių paslaugų.

Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai taip gali pilnai įsilieti į visuomeninį gyvenimą: jie negali duoti materialaus indėlio, bet turi tai, kas svarbiau, – savo patirtį“, – „Sidabrinės linijos” savanorių iš Kėdainių vykdoma veikla pasidžiaugė Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė.

5 faktai ir skaičiai apie „Sidabrinę liniją“ Kėdainiuose

  • 65 – tiek kėdainiečių šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje kalbėjosi „Sidabrinėje linijoje“;
  • 39 % – tiek per metus (lyginant 2020 m. ir 2021 m. II ketv. duomenis) padidėjo „Sidabrinėje linijoje“ bendraujančių kėdainiečių skaičius;
  • 17 – tiek kėdainiečių šiuo metu bendrauja „Sidabrinėje linijoje“ ir kalba su įvairiais pašnekovais visoje Lietuvoje;
  • 11,8 % – tiek „Sidabrinėje linijoje“ savanoriauja kėdainiečių vyrų – jie visada laukiami ir kviečiami „pasimatuoti“ savanorystę;

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content