Idėjų vagystės ir mūšis dėl kėdainiečio kortelės

 Idėjų vagystės ir mūšis dėl kėdainiečio kortelės

BNS Josvydo Elinsko nuotr.

Kėdainių opozicija pasiūlė naudingą sprendimą Kėdainių krašto gyventojams – sukurti kėdainiečiams skirtą kortelę bei mobiliąją programėlę, kurioje būtų galima rasti visas naujienas, susijusias su Kėdainiais, gauti reikalingą informaciją ir pranešimus, nusipirkti bilietus į renginius ir t. t. Žodžiu, viską, kas susiję su Kėdainiais, būtų galima rasti vienoje vietoje. Tačiau didžiausias kuriozas yra tai, kad vos tik valdantieji pamatė, kad opozicija siūlo tokį sprendimo projektą ir viešai teikia apie tai informaciją visuomenei, suskubo sakyti, kad jie esą patys patylomis jau tą darbą dirba ir kėdainiečio kortelę kuria be opozicijos. Be to, buvo net pareiškusių, kad kai kurie opozicijos siūlymai galimai yra nurašyti nuo šios kadencijos valdančiosios daugumos koalicijos sutarties. Tačiau ne mažiau kurioziška situacija atsiskleidžia atsivertus minimą valdančiųjų koalicijos sutartį ir paanalizavus, nuo ko patys valdantieji nusirašinėjo kai kuriuos koalicijos punktus, tarp kurių yra ir į merus kandidatavusio, buvusio vicemero Pauliaus Aukštikalnio kai kurios siūlytos idėjos, taip pat yra ir darbiečių siūlytų.

Opozicijos pasiūlymas dingo, atsirado mero įrašas feisbuke

Ruošiantis rajono tarybos posėdžiui, Kėdainių rajono savivaldybės svetainėje paprastai yra sukeliami visi sprendimų projektai. Tiesa, prieš paskutinį rajono tarybos posėdį nutiko taip, kad sprendimų projektai buvo kuriam laikui iš sąrašo pradingę, o vėliau vėl atsirado tik pareiškus paklausimus ir pastabas.

Neatmestina, kad tai galėjo nutikti dėl to, kad vienu iš sprendimo projektų opozicija pasiūlė sukurti mobiliąją programėlę – kažką panašaus į kėdainiečio kortelę, panašią į tokią, kokią jau turi kaimyninė Jonava.

Ir nutiko sutapimas – maždaug panašiu laiku, kai dingo informacija iš savivaldybės interneto svetainės apie opozicijos pasiūlymą kurti kėdainiečio kortelę, mero Valentino Tamulio socialiniame tinkle pasirodė įrašas, kad štai – savivaldybė tyliai dirbo, o kažkas ėmė ir garsiai metęs idėją sujudino žmones.

Meras Valentinas Tamulis apie kėdainiečio kortelę savo feisbuke paskelbė maždaug tuo metu, kai jau buvo pasirodęs opozicijos siūlymas./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Buvo minčių informaciją apie kėdainiečiams skirtą mobiliąją programėlę pranešti, kai bus apčiuopiami jos įgyvendinimo rezultatai, tačiau pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose verdančios aistros tas mintis keičia.

Tik konstatuoju – vykdome rinkėjams duotus įsipareigojimus – balandžio 21-osios rytą, prieš pirmąjį naujos kadencijos rajono Tarybos posėdį, pasirašytoje Kėdainių rajono savivaldybės 2023–2027 metų tarybos valdančiosios koalicijos sutartyje numatyta įdiegti kėdainiečiams skirtą mobiliąją programėlę „Kėdainiai“, su kuria vienoje vietoje bus galima rasti visų krašto renginių anonsus, sumokėti mokesčius, įsigyti viešojo transporto bilietus, užsiregistruoti pas gydytojus ir t.t.“, – rašė meras.

Nutiko sutapimas – maždaug panašiu laiku, kai dingo informacija iš savivaldybės interneto svetainės apie opozicijos pasiūlymą kurti kėdainiečio kortelę, mero Valentino Tamulio socialiniame tinkle pasirodė įrašas, kad štai – savivaldybė tyliai dirbo ties šia idėja, o kažkas ėmė ir garsiai ją metęs, sujudino žmones.

Aut. past.

Jis aiškino, kad jau kurį laiką yra analizuojama situacija, kaip tai padaryti geriausiai. Kadangi nedaug miestų turi tokias programėles, tai bendraujant su tais, kurie jas jau turi, aptariami pliusai ir minusai.

Investicinio projekto rengti nesutiko

Neįtikėtina, bet net keli opozicijoje dirbančio Pauliaus Aukštikalnio siūlymai atsirado valdančiųjų koalicinėje sutartyje./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Galiausiai po tokių dramų socialiniame tinkle rajono tarybą vis tik pasiekė opozicinės frakcijos „Kėdainiai visų“ parengtas sprendimo projektas dėl mobiliosios programėlės sukūrimo, tačiau valdantieji skeptiškai žiūrėjo į siūlymą skirti 5 tūkst. eurų tokios programėlės sukūrimo investicinio projekto rengimui. Jie teigė, kad esą investiciniai projektai reikalingi tik tada, kai kalba eina apie milijonines išlaidas, o programėlė ir kortelių kūrimas, viliamasi, tiek nekainuos.

Vis dėlto frakcijos „Kėdainiai visų“ nariai sakė, kad investicinis projektas reikalingas ne tik tuomet, kai kalba eina apie milijonines investicijas, bet ir siekiant rasti įvairesnius finansavimo šaltinius, norint pritraukti ES lėšas, o taip pat ir ieškant, kas kokybiškai atliktų šį darbą.

Vienas iš valdančiųjų koalicijoje numatytų darbų – sukurti vandens pramogų parką „Wake Kėdainiai“. O kadangi rinkimai įvyko visai neseniai, visi dar atsimena, kad tai buvo originali į merus kandidatavusio dabartinio opozicijos atstovo Pauliaus Aukštikalnio idėja, dėl kurios buvo aktyviai diskutuojama tame pačiame feisbuke.

Aut. past.

„Akivaizdu, kad pati savivaldybė savarankiškai tokios programėlės nesukurs – tarybos posėdyje mikrofonai neveikia, opozicijos darbotvarkės klausimai dingsta iš Kėdainių rajono savivaldybės puslapio ir tik vėliau, išsakius pastabas, vėl atsiranda“, – sakė mobiliosios programėlės kėdainiečiams sukūrimo idėją pateikusi frakcijos lyderė Indrė Fiodorova.

Jai antrino ir Indrė Saldytė-Eigirdė: „Kam reikalingas investicinis projektas? Tam, kad gautume ES Struktūrinių fondų paramą. Mes juk dirbame gyventojams, argi svarbu, ar esame pozicijoje ar opozicijoje? Indrės siūlymas atliepia gyventojų lūkesčius.

Matydama šiandienos tarybos posėdį neįsivaizduoju, kas galėtų prisiimti atsakomybę sukurti tokią programėlę. Su visa pagarba, nematau tokių žmonių.“

Valdantieji norėjo darbo grupės

Pirmoji apie mobiliosios programėlės sukūrimą kėdainiečiams prabilo opozicijos lyderė Indrė Fiodorova./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Nepaisant tokių argumentų, vis dėlto valdantieji laikėsi savo ir tikino, kad investicinio projekto rengimui dar ne laikas, pirmiausia esą reikia suburti darbo grupę, kuri aptars, kokio tiksliai rezultato norima.

Socialdemokratas Jonas Talmantas prasitarė, kad jo vadovaujamame komitete opozicijos siūlymui nebuvo pritarta, nes valdantieji tuo klausimu jau dirba.

„Kolegos, pasakėt, kad dirbat, kažką darote, o kaip gyventojams sužinoti ir prie to prisidėti?“ – į J. Talmanto žodžius sureagavo I.  Saldytė-Eigirdė.

Tuo tarpu kitas frakcijos „Kėdainiai visų“ narys Dangiras Kačinskas priminė, kad valdantieji ne padėti opozicijai turi, o lygiavertiškai dirbti.

„O iš tiesų norėčiau priminti, kad mes čia ne padėti, o dirbti turime, ir noriu priminti kitiems, kurie pamiršo pažadus, ar kas sutarty parašyta, kad jūs irgi turite dirbti“, – kalbėjo politikas.

Visgi valdantieji laikėsi savo ir nusprendė kėdainiečio kortelės sukūrimo projekto vystymą pradėti dar viename biurokratiniame politikų darbo grupės susibūrime.

Aut. past.

Priminė, kad tokias programėles kitos savivaldybės jau turi

Demokratas Paulius Aukštikalnis priminė, kad tokie projektai jau įgyvendinti ne vienoje kitoje savivaldybėje, tad darbo grupė Kėdainiuose dviračio rato iš naujo neatras.

„Tokie sprendimai reikalingi ne politikams, bet gyventojams. Galime pasinaudoti kitų savivaldybių patirtimi, daug kas turi tokias programėles, kurios puikiai veikia. Nelabai kažką kita mes sukursime ar naudosime tai, ko dar nenaudoja kitos savivaldybės. Nei darbo grupė, nei galimybių studija kaži ko naujo, manau, nepasiūlys“, – svarstė P. Aukštikalnis.

Visgi valdantieji laikėsi savo ir nusprendė šio projekto vystymą pradėti dar viename biurokratiniame politikų darbo grupės susibūrime.

Taigi panašu, kad valdantieji tiesiog pabandė nusisavinti opozicijos siūlomą idėją ir galbūt jiems tai net dalinai pavyko – subūrę darbo grupę nuspręs, kokia kortelė kėdainiečiams reikalinga.

Dangiras Kačinskas valdantiesiems priminė, kad ir šie turi ne tik padėti, bet ir dirbti patys./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Opoziciją apkaltino nusirašinėjimu, o kas iš tiesų nusirašinėjo arba vogė idėjas?

Jau po tarybos posėdžio viešoje erdvėje pasigirdo valdančiųjų atstovų priekaištai opozicijai, esą kai kurie šios siūlomi sprendimų projektai yra „galimai nurašyti iš šios kadencijos valdančiosios daugumos koalicijos (LSDP, LVŽS ir Liberalų) sutarties“.

Iš tiesų, pasirodo, net ir konservatoriai, iki šiol bandę išlikti neutraliais, valdančiųjų sutarties nebuvo matę, tad ši buvo paviešinta tik po to, kai konservatorė Lina Šlamienė paprašė tai padaryti.

Indrė Saldytė-Eigirdė aiškino, kad investicinis projektas reikalingas ir tam, kad būtų galima surasti, kas gali sukurti mobiliąją programėlę./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Būtų dar smagiau, jei paskatintumėt savo kolegas galų gale paviešinti tą garsiąją koalicijos sutartį. Jau praėjo gerokai daugiau nei 100 dienų nuo naujosios tarybos darbo pradžios, o tos sutarties taip ir neregėjom“, – rašė ji feisbuke.

O kai sutartis buvo paviešinta, kilo klausimas – kas iš tiesų, nuo ko ir ką nusirašinėja?

Štai vienas iš valdančiųjų koalicijoje numatytų darbų – sukurti vandens pramogų parką „Wake Kėdainiai“. O kadangi rinkimai įvyko visai neseniai, visi dar atsimena, kad tai buvo originali į merus kandidatavusio dabartinio opozicijos atstovo Pauliaus Aukštikalnio idėja, dėl kurios buvo aktyviai diskutuojama tame pačiame feisbuke.

Pasirodo, valdantieji turi net ir planą sutvarkyti Babėnų šilą, pritaikant jį gyventojų poilsiui ir rekreacijai. Maža smulkmena, bet būtent tokį projektą jau parengė ir Dalyvaujamojo biudžeto lėšas jam įgyventi laimėjo to paties P.  Aukštikalnio parašytas projektas „Babėnų miškas – sveikatingumo trasa“.

Valdančiųjų koalicinė sutartis buvo paviešinta tik Linai Šlamienei viešai to paprašius./Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Idėjos, kurios numatytos projekte, paties P. Aukštikalnio dar prieš keletą metų buvo aptartos su savivaldybės architektu, o konkretų projektą, kuris galiausiai laimėjo finansavimą gyventojų idėjų konkurse, P. Aukštikalnis pradėjo ruošti dar pavasarį.

Taigi, panašu, kad galiausiai sutvarkius Babėnų mišką pagal opozicijos atstovo parengtą projektą, valdantieji galės nesunkiai užsidėti pliusiuką – esą pasiektas dar vienas tikslas, numatytas koalicinėje sutartyje.

Tad, matyt, nėra ko stebėtis, kad kilo ginčai ir kitiems opozicijoms atstovams pateikus savo pasiūlymą. Šį kartą – dėl kėdainiečio kortelės sukūrimo.

Matyt, valdantiesiems labai sunku pripažinti, kad opozicijos siūlymai yra reikalingi.

O žmonėms, realiai, visiškai jokio skirtumo, kieno pasiūlymai įgyvendinami, svarbu, kad jie būtų naudingi.

Kas ta kėdainiečio kortelė?

Kėdainių krašto gyventojo kortelė, paslaugų ir informacijos sklaidos internetinė platforma būtų sukurta ir pritaikyta išmaniesiems kompiuteriams, telefonams, planšetiniams kompiuteriams ir kitiems mobiliesiems įrenginiams.

Gyventojai, turintys Kėdainių krašto gyventojo kortelę ‒ elektroninių paslaugų programėlę, galėtų joje rasti visą svarbiausią savivaldybės informaciją, gauti pranešimus apie svarbiausius įvykius, gauti informaciją apie rajone teikiamas paslaugas (muziejaus, baseino, sporto, renginių ir konferencijų salių bei kitų savivaldybės įmonių ir įstaigų teikiamos paslaugos) bei jas užsisakyti, įsigyti bilietus į vykstančius renginius, dalyvauti apklausose, naudotis interaktyviais krašto turizmo objektų, dviračių ir pasivaikščiojimų takų maršrutais bei gauti Kėdainių krašto gyventojams skirtas nuolaidas.

14 Komentarai

  • Bynas tai juk nedraugauja su IT pas ji telefonas dar 3310 tai ka kalbet apie programeles…

  • Dar karvė neapsiteliavus,o jie jau dėl veršio skūros pliekiasi…Matomai neturi ką veikti,kad dėl kokios tai nuo Jonavos nuplagijuotos Hohenbergio ,,idėjos“ būtų keliamas alasas.

    • Tai jūm ten ten kaime aišku nieko nereikia, tik veršem skūras lūpat ir vienas kitą aplojat, kaip vorai slojke

  • „O žmonėms, realiai, visiškai jokio skirtumo, kieno pasiūlymai įgyvendinami, svarbu, kad jie būtų naudingi.“
    Tiesiog aukso žodžiai. Suprantama, politiniai dividendai reikalingi tiek pozicijai, tiek opozicijai ir net labai gerai, kad opozicija yra, nes kitaip „užmigtų“ visi darbai. Tačiau eiliniam kėdainiečiui svarbu, kad visa tai jį pasiektų ir kurtų gerbūvį, o kuris padarys, nebe taip ir svarbu.

  • Tiek Nijole, tiek bynas pliekiasi be reikalo, išradineja dviratį, kitos savivaldybes tsi jau turi prieš penkis metus. Miegokit toliau.

  • Č.Milošo gatvei palei Nevėži bus gėlynai, tai byno rinkėjams tobulas darbas, galės fotograpuoti ir dėtis ant pagrindinės facebuko foto ir komentuoti durnus komentarus Kėdainių bėdose

  • Indrutė mane gundo!!!!!

    • Eik toliau ciulpt papy juodelienei iskrypeli!

  • Viskas prasidėjo nuo sostinės ir toliau beždžioniaujama.

  • Aukštikalnis ,,pakišo“idėją nusižiūrėjęs Jonavos kortą,Jonava-Vilniaus,o mūsų opozicionierius nusodino sosaldomkratai neva savo sugalvota iniciatyva.Tad ko mūsų opozicijai piktintis,kai ta ,,idėja“,perėjus per keletą rankų,gali tapt kūnu?

  • Geriau kaimiecio korteles pasidarykit galesit turguose siausti su balotnikais

  • Bet istikruju kam kaimieciams tos korteles?

  • Savivaldybės klerkai kovoja dėl programėlės plagiatu. Gal dar susigincykit, kokios spalvos turi būti gėlynai…

  • geriau pastatytu baseinu kompleksa su spa , tai bent butu naudos kaip pvz Jonavoje

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video