Į mokyklų valgyklas atkeliauja inovacijos
Artėjanti rugsėjo 1-oji vyresnių vaikų tėvams jau tapo įprastu reikalu. Tuo tarpu pirmą kartą į mokyklas eisiantiems vaikams ir jų tėvams – tai tikras iššūkis. Mokykloje vaikas praleidžia didelę dienos dalį, o tėvams labai svarbu ne tik tai, kaip jis mokosi, kaip bendrauja su kitais vaikais, bet ir ką valgo. Mokyklų valgiaraščiai sudarinėjami pagal itin griežtas taisykles, tačiau tai ne visada nuramina tėvus.
Naudos pažymėjimą arba apyrankę
Likus kelioms savaitėms iki naujų mokslo metų pradžios, rajono valdžia buvo susitikusi su 24 rajono mokykloms maistą tiekiančios UAB „Pontem“ atstovais. Susitikimo metu buvo aptarti mokinių maitinimo klausimai, pristatytas įmonės veiklos planas, kuriame numatyta miesto mokyklose įrengti specialius atsiskaitymo terminalus, kad mokiniai už maistą galėtų atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, bet elektroniniu mokinio pažymėjimu.
UAB „Pontem“ generalinis direktorius Irmantas Norkus pabrėžė, kad sistema bus nesudėtinga – nebus reikalaujama PIN kodo, o lėšų pervesti galės tiek tėvai, tiek patys mokiniai.
„Įsigyjantiems maistą mokyklų, kuriose įdiegta elektroninė atsiskaitymo sistema, valgyklose mokiniams pakanka pridėti savo pažymėjimą arba inovatyvią apyrankę prie specialaus atsiskaitymo aparato – el. sistemos terminalo. Tam, kad vaikams ir jaunuoliams atsiskaityti būtų patogu, skirtingai nei naudojantis bankų kortelėmis, jokio PIN kodo įvesti nereikėtų. Pažymėjimo sąskaitoje esantį pinigų likutį tėveliai gali matyti, papildyti taip pat, kaip ir naudodamiesi el. bankininkyste gali valdyti savo sąskaitose esančias lėšas. Mokyklos valgykloje vaikai per terminalą gali patys pasipildyti savo sąskaitas įnešdami tėvelių duotus grynuosius pinigus“, – pasakojo įmonės vadovas.
Džiugi žinia tiems, kurie su baime ketina klausti, kiek gi šios inovacijos kainuos. Ogi nieko – ši paslauga mokiniams ir jų tėvams, įsigijus moksleivio pažymėjimą, nieko papildomai nekainuoja.
Sistema pasiteisina
Tokia elektroninė atsiskaitymo sistema yra įdiegta daugelyje Jonavos, Vilniaus, Plungės mokyklų. Maisto tiekimo įmonės vadovo teigimu, sistema visiškai pasiteisina.
„Elektroninio atsiskaitymo terminalas sudaro galimybę taupyti laiką – kasdienė praktika rodo, kad mokyklinių pertraukų metu neretai susidaro eilutės valgyklose. Taip pat tėvai gali matyti realius kiekvienos dienos mokyklų valgiaraščius ir tai, kokius patiekalus valgė vaikai konkrečią dieną bei valandą, be to, mažėja socialinė atskirtis.
Esame ir būsime už tai, kad vaikai gautų visavertį, kokybišką, pagal amžių subalansuotą, sveikatai palankų maistą ir jo nekeistų į greitą maistą, gaminamą čia pat, už mokyklos tvoros esančiuose kioskuose, prekybos centruose, todėl raginame tėvelius išnaudoti visas elektroninės atsiskaitymo sistemos galimybes ir domėtis, ar valgė jų vaikai mokyklos valgykloje bei kokius patiekalus“, – tikino I. Norkus.
Siekdama užtikrinti nemažą tėvų susidomėjimą siūloma naujiena, įmonė ketina suteikti 5 proc. nuolaidą visiems atsiskaitymams mokyklos valgykloje su moksleivio pažymėjimu ar elektronine apyranke.
Ką mano tėvai?
Penkiose Kėdainių mokyklose planuojama įdiegti šią el. atsiskaitymo už maitinimą su moksleivio pažymėjimu sistemą. Planuojama, kad el. atsiskaitymo sistema naudotis galima bus rugsėjo pabaigoje.
Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje mokiniai jau kurį laiką galėjo atsiskaityti už maistą naudodamiesi elektroniniu mokinio pažymėjimu. „Ryto“ progimnazijos tėvų klubo narė Audronė Stadalnykienė teigė, kad elektroninę atsiskaitymo sistemą renkasi didesnė dalis mokinių, o tėvai ja yra patenkinti.
„Mokykloje yra du atsiskaitymo būdai – elektroniniu būdu ir grynaisiais pinigais. Kokia sistema geresnė – priklauso nuo vaiko. Vienam patogiau grynieji, kitam – kortelė. Bet mano manymu, elektroninė atsiskaitymo sistema yra patogi, tėvai visada gali sekti, kiek ir ko vaikas nusipirko. Yra duotas vienas iš tėvų telefono numeris, visada ateina žinutės su informacija. Matai ką vaikas valgo, gali aptarti, ar vaikas pakankamai valgo, ar tinkamą maistą perka, ar nukrypsta, sakykim, į saldumynų pusę. Vaikui irgi turėtų būti neblogai, jeigu pamiršta paprašyti grynųjų pinigų, tai visuomet gali pasinaudoti pažymėjimu.
Sudėtingiau buvo praeitų mokslo metų pradžioje, kai tik įvedė tą sistemą. Tėveliams, kurie nesinaudoja elektronine bankininkyste ar neturi interneto prieigos, buvo bėdų, bet mokyklos vadovybė bandė spręsti šią problemą. Leido parduotuvėse papildyti pažymėjimus – kad kiekvienas mokinys galėtų pasinaudoti šita sistema“, – komentavo A. Stadalnykienė.