Grasinimai sprogimais vis nesiliauja, tačiau reakcija jau kita
Trečiadienio naktį įvairios Lietuvos įstaigos, įmonės, organizacijos vėl gavo elektroninius laiškus, juose rusų kalba grasinama susprogdinti jas, konkretus laikas nenurodomas. Laiškai išsiųsti maždaug 2 tūkstančiais adresų, gauti iš penkių skirtingų elektroninių pašto adresų, pranešė Policijos departamentas.
„Grėsmės lygis išlieka nepasikeitęs, prašome vieningai laikytis bendrų policijos ir Nacionalinio krizių valdymo centro rekomendacijų, atsakingos tarnybos dirba visu pajėgumu“, – rašoma policijos pranešime.
Jei pirmadienį pareigūnai dar lankė mokyklas ir tikrino patalpas, tai antradienį jau ir šių veiksmų buvo atsisakyta. Pareigūnai nebevyksta į įvykio vietą dėl gauto grasinančio laiško, tačiau dėl viso pikto ragina paskambinti specialiuoju policijos informacijos telefonu ir pasitarti.
Tikslinga ir koordinuota ataka
Policija teigia, kad tokiais masiniais melagingais pranešimais siekiama sutrikdyti specialiųjų tarnybų darbą ir sukelti paniką visuomenėje. Valstybės institucijos teigia, kad platinami grasinantys pranešimai šalies ugdymo įstaigoms yra tikslinga ir koordinuota ataka.
Realiai, jei būtų gautas pranešimas apie sprogmenį mokymo įstaigoje, į tokį iškvietimą turėtų būti siunčiama ne tik policija, bet ir ugniagesiai gelbėtojai bei greitosios medicinos pagalbos medikai.
Destabilizuojamas tarnybų darbas
Tačiau, kai gaunama keliolika pranešimų per valandą apie neva padėtus sprogmenis Kėdainių mieste ir rajone, savaime aišku, kad net neužtektų specialiųjų tarnybų pajėgų tinkamai ir pagal visą nustatytą tvarką reaguoti. Taip būtų destabilizuojamas tarnybų darbas.
Jau ir dabar prisiskambinti telefonu 112 yra sudėtingiau. O ką kalbėti apie sukeltą chaosą, kai dar penktadienį kai kuriose mokyklose pagal tvarką buvo operatyviai evakuojami mokiniai. Visa tai sėja nerimą ir baimę ne tik tarp mokinių, bet ir tarp jų tėvų.
Įtarė iškart
Kad pranešimai yra melagingi, buvo įtarta dar penktadienį. Į mokyklas buvo siunčiama tik policija, nei greitosios medicinos pagalbos medikai, nei ugniagesiai gelbėtojai nebuvo kviečiami.
Pareigūnai į mokyklas vyko be garso ir šviesos signalų, taip siekta išvengti panikos. Nė vienoje švietimo įstaigoje jokių sprogmenų ar daiktų, panašių į sprogmenį, neaptikta.
Policija prašo vadovautis naujomis rekomendacijomis
Policija prašo toliau vadovautis antradienį atnaujintomis rekomendacijomis ir konsultuotis su policija telefonu 8 700 60 000, nenutraukti vykdomų veiklų.
Skubiu pagalbos telefonu 112 patariama skambinti tik tuomet, jei apžiūrėjus patalpas ir teritoriją, randate įtartiną objektą.
Įstaigoms ir organizacijoms siūloma dar kartą peržiūrėti savo evakuacijos planus, įsivertinti juos, išbandyti, kaip jie veikia praktikoje.
Nuo penktadienio Lietuvos įstaigos jau gavo tūkstančius elektroninių laiškų su netikrais grasinimais apie neva padėtus sprogmenis mokyklose, vaikų darželiuose, savivaldybių pastatuose, tokie pranešimai pasipylė ir Latvijoje bei Estijoje.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį paskelbė, kad tai yra kibernetinė ataka regiono mastu. Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas patvirtino, kad atakos siejamos su Rusija.