Oro sąlygų įtaka automobiliui

 Oro sąlygų įtaka automobiliui

Oro temperatūrai nukritus žemiau nulio ne vienam vairuotojui tenka susidurti su įvairiais iššūkiais. Daugumai automobilių savininkų yra tekę pakliūti į nemalonią situaciją, kuomet paprasčiausiai nepavyksta užvesti transporto priemonės, ir tai, žinoma, sukelia tikrai nemažai nepatogumų. Vis dėlto, tai nėra vienintelė problema, su kuria tenka susidurti spustelėjus šaltukui, todėl pravartu žinoti, kokios yra svarbiausios automobilio priežiūros taisyklės žiemos laikotarpiu. Jei vadovausitės ekspertų patarimais, tikėtina, kad įvairių problemų bus galima išvengti.

Prarandamas akumuliatoriaus efektyvumas

Jei oro temperatūra yra ganėtinai žema, automobilio akumuliatorius negali išlaikyti įkrovos, o tuomet, jei temperatūra nukrenta žemiau nulio, akumuliatoriaus efektyvus gali sumažėti net iki 60 procentų. Tam tikri ženklai gali išduoti, kad greitu metu gali prireikti akumuliatorių pakeisti nauju: kai įjungiate degimą, girdimas triukšmas, priekiniai žibintai dega pernelyg silpnai, ir t.t. Įprastai akumuliatorių tenka pakeisti kas maždaug trejus metus, todėl svarbu į tai atsižvelgti.  Dalis vairuotojų akumuliatorių pakeičia tik tada, kai nebepavyksta užkurti automobilio, tačiau tai visada sukelia papildomus rūpesčius. Užkirskite tam kelią, ir naujo akumuliatoriaus įsigijimu pasirūpinkite dar iš anksto.

Automobilio skysčių tirštėjimas

Dėl žemos temperatūros ima tirštėti transporto priemonės skysčiai. Kai taip nutinka, skysčių dalelės tampa ne tokios lakios, todėl mažėja šių skysčių efektyvumas. Kone labiausiai nukenčia transmisijos tepalai, kurių efektyvumas priklauso nuo dalelių lakumo. Jei automobilio stabdžių skystis yra sumažėjęs, automobilio stabdymo kelias tampa ilgesnis. Tą įvertinę galėsite išvengti galimų netikėtumų, taigi, pasistenkite, kad taip nenutiktų.  Variklio aušinimo skystis esant minusinei oro temperatūrai gali užšalti, todėl automobilio  variklio bloke gali atsirasti įtrūkimų. Norėdami to išvengti naudokite tinkamą aušinimo skystį, kuris yra tinkamas konkrečiam automobiliui, todėl pravartu pasidomėti gamintojo rekomendacijomis (jei nesate užtikrinti, kokį aušinimo skystį vertėtų pasirinkti, galite pasikonsultuoti su autoservisų meistrais).

Sunkiau užvedamas variklis

Automobilio variklis šaltuoju metų laiku taip pat praranda savo efektyvumą. Norint užvesti ar užgesinti variklį sunaudojama kur kas daugiau degalų, o tuomet, jei  kelionė žiemos metu yra ganėtinai trumpa, dažniausiai tai reikalauja tikrai nemažai išlaidų. Maža to, jei variklis veikia trumpiau nei pusvalandį, jame gali kauptis garai, todėl specialistai rekomenduoja šaltais orais planuoti tik ilgiau trunkančias keliones. Senesnių automobilių modelių savininkai neretai skundžiasi, kad salone tampa šilta tik praėjus 20 minučių nuo variklio užvedimo, ir tai yra visiškai normalu. Nors naujesnių automobilio modelių salonas įšyla ganėtinai greitai, tačiau specialistai rekomenduoja po variklio užvedimo kelias minutes nejungti kondicionieriaus. Jei šaltais orais važinėjate tik trumpus atstumus, automobilio variklis neretai taip ir nepasiekia darbinės temperatūros, taigi, kelionė tampa gerokai brangesnė nei įprastai.

Priekinio automobilio stiklo pažeidimai

Nors šiuolaikinių transporto priemonių priekiniai stiklai įprastai yra pakankamai patvarūs, tačiau šalti orai taip pat gali juos paveikti. Dėl staigių temperatūros pokyčių automobilio stiklai gali tapti trapesniais, todėl jie gali įtrūkti. Nors kartais kyla pagundų apledėjusius priekinius stiklus nuplauti karštu vandeniu, tačiau specialistai rekomenduoja taip nesielgti. Nors ledas iš tiesų ištirps greičiau, tačiau tai gali sukelti tikrai nemenkus pažeidimus. Niekam ne paslaptis, kad automobilio stiklų remontas ar keitimas gali kainuoti tikrai nepigiai, todėl pasirūpinkite, kad dėl paprasčiausio skubėjimo nepatirtumėte didelių išlaidų. Priekiniai automobilio stiklai nukenčia ir nuo nekokybiškų valytuvų, kurie subraižo stiklo paviršių. Dar prieš žiemos sezoną patartina įsigyti naujus valytuvus, kurie tinkamai funkcionuos ir nebraižys stiklų. Prieš kiekvieną ilgesnę kelionę patikrinkite priekinio automobilio stiklo būklę, o esant būtinybei jį pakeiskite nauju. Net ir tuomet, jei šiame stikle yra visai nedidelis įtrūkimas, kelionės metu jis gali virsti didele įdauža.

Padangų slėgis

Žiemos metu ypatingai svarbu pasirūpinti, kad padangų slėgis būtų pakankamas. Kai oro temperatūra yra žemiau nulio, padangų guma ima kietėti, o sukibimas su kelio danga prastėja.  Nors vairuotojai neretai nusprendžia rinktis universalias padangas, kurios yra eksploatuojamos ištisus metus, tačiau ekspertai šaltuoju metų laiku pataria naudoti žiemines padangas, kurios net ir nepalankiomis oro sąlygomis galės garantuoti pakankamą saugumą. Žinoma, dviejų padangų komplektų įsigijimas visuomet reiškia papildomas išlaidas, tačiau du padangų komplektai bus naudojami dvigubai ilgiau.

Druskų sukeliama korozija

Važinėjimas slidžiais keliais gali būti net labai pavojingas, todėl keliai yra barstomi smėliu ar druska. Žiemos metu to tiesiog neįmanoma išvengti, todėl anksčiau ar vėliau tai sukelia automobilio koroziją. Žiemos mėnesiais svarbu pakankamai dažnai valyti automobilio dugną ir ratų arkas. Nors dalis vairuotojų žiemos mėnesiais automobilį plauna ganėtinai retai, tačiau šiuo laikotarpiu tą daryti tiesiog būtina. Ilgainiui druskos gali sukelti koroziją, ir tokios žalos jau nepavyks atitaisyti.

Ko dar svarbu nepamiršti?

Nors šaltuoju metų laiku norisi kuo mažiau būti lauke, ir po kelionės automobiliu kuo greičiau skubėti namo, tačiau ekspertai teigia, kad ypatingai svarbu nepamiršti šių paprastų automobilio priežiūros taisyklių:

  • Įvertinkite tai, kad tam tikros automobilio detalės į oro temperatūros pokyčius reaguoja itin jautriai. Didelis šaltis ar karštis lemia kur kas greitesnį guminių detalių dėvėjimąsi, todėl svarbu pasirinkti tokias detales, kurios būtų ilgaamžės (nors neoriginalios detalės kainuoja pigiau, tačiau įvertinkite tai, kad jos kur kas greičiau susidėvi);
  • Taip pat šalti orai neigiamai veikia ir pakaitinimo žvakes. Jei šios automobilio dalys buvo keistos ganėtinai seniai, tikrai nereikėtų stebėtis, kad jos ėmė prasčiau funkcionuoti. Būtent todėl rekomenduojama patikrinti, ar pakaitinimo žvakės nėra paveiktos korozijos, o prireikus jas pakeiskite naujomis;
  • Jei pasivažinėjus druskingais keliais automobilis yra pastatomas į šiltą garažą, korozijos procesas tampa dar spartesnis. Būtent todėl į šildomą garažą rekomenduojama statyti tik nuplautą automobilį;
  • Jei transporto priemonę laikote lauke, pasirinkite tinkamą stovėjimo vietą. Geriausia automobilį statyti ne prie pat kelio, kuriuo važinėja transporto priemonės ir kelių valymo technika, bet šiek tiek atokiau. Taip pat venkite statyti automobilį po medžiais, nes esant stipriam vėjui ant jo gali užkristi šakos;
  • Atidžiai rinkitės priekinio stiklo valytuvus: rinkdamiesi naujus valytuvus neskubėkite priimti sprendimo. Ekspertai pataria atkreipti dėmesį į siūlomų valytuvų šluoteles: įsitikinkite, kad jos kokybiškai nuvalys automobilio stiklus ir jų nesubraižys. Taip pat svarbu nepamiršti vasarinį langų skystį laiku pakeisti į žieminį;
  • Automobilyje visada turėkite ledo grandiklį ir šluotelę: nors žiemos Lietuvoje tampa vis šiltesnės, tačiau šaltąjį sezoną tikrai nepavyks išsiversti be šių paprastų įrankių. Geriausia rinktis kokybiško plastiko grandiklį, kuris tikrai nesubraižys automobilio stiklo;
  • Jei ant priekinio stiklo atsirado įskilimas, nedelskite, ir kuo skubiau pasirūpinkite stiklo remontu. Jei automobilio stiklai yra pažeisti, juose kaupiasi drėgmė, kuri esant minusinei temperatūrai virsta ledu. Kai į stiklą yra pučiamas šiltas oras, didelis temperatūros skirtumas gali lemti stiklo skilimą.

Jei žiemos laikotarpiu savo transporto priemonės priežiūrai skirsite pakankamai dėmesio, galite būti užtikrinti, kad kelionė visada bus maloni, o transporto priemonės eksploatavimas nepareikalaus milžiniškų išlaidų.

 

 

 

1 Komentaras

  • Na turbūt net nėra klausimo, kodėl svarbu yra prižiūrėti automobilį, saugoti ir keisti langą ir žibintus jiems įskilus https://autozibintai.lt/autodetaliu-kategorijos/zibintai-1 nes tai ne tik grožiui, bet ir saugumui.. Greitai važiuojant netvarkinga mašina gali daug nelaimių atnešti..

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video