Geologinis tyrimas Lietuvoje: ypatingai svarbus planuojant statybas?
Planuojant statybos darbus, geologinis tyrimas yra būtinas. Natūralu, kad prieš statant namus pirmiausia reikia ištirti gruntą, jo savybes ir kitus aspektus, kurie dažnai pakoreguoja planuojamo statyti namo pamatus. Kuo daugiau informacijos žinosite – tuo ramesni galėsite būti, kad iš pirmo karto viskas bus atlikta tinkamai ir efektyviai. Šiame straipsnyje, įmonės ,,Drūza’’ specialistai pasidalins svarbia informacija, kurią turi žinoti kiekvienas savo namo statybas planuojantis žmogus ir projektus vykdantis architektas.
Kas yra geologinis tyrimas?
Geologinis tyrimas, tai procesas, skirtas gauti naudingą informaciją, apie žemės sluoksnių sandarą, grunto fizikines bei mechanines savybes, geologinius procesus ir kitus faktorius, kurie gali turėti įtakos vykdomam statybos projektui. Geologinis tyrimas dažnai atliekamas prieš planuojant statybas ar kitus inžinerinius darbus.
Geologinis tyrimas Lietuvoje
Atliekant geologinį tyrimą, Lietuvoje dažniausiai naudojamas statinio zondavimo metodas. Dažniausiai yra tyrinėjama iki 10–20 m gylio, tačiau yra atvejų, kai tyrimuose pasiekiamas net 30 m. ir didesni gyliai. Statinio zondavimo metu strypą su jėga specialistai spaudžia į žemę ir matuodami grunto pasipriešinimą sprendžia, koks tai gruntas, kokios jo stipruminės savybės ir kaip tai galima panaudoti projektuojant ir įrengiant pastatus.
Geologinis tyrimas yra ypatingai svarbus norint Lietuvoje vystyti daugiabučių arba gyvenamųjų namų kvartalus. Laiku atliktas tyrimas gali prisidėti prie kitų gretimų pastatų saugumo, numatant ir mažinant potencialias grunto išplovimo arba slinkimo rizikas . Ypatingai, jeigu statyba planuojama tose vietose, kur gali grėsti įvairūs potvyniai arba kitos stichinės nelaimės, geologinis tyrimas yra privalomas.
Trys svarbiausi geologinio tyrimo etapai
- Pildoma geologinių tyrimų užduotis. Pirmajame etape projektų vadovas pažymi planuojamą statyti pastatą, suformuoja geologinių tyrimų užduotį ir perduoda ją užsakovui. Tuomet darbai perduodami įmonei, o geologinių tyrimų užduotis būtinai turi būti užregistruota Lietuvos Geologijos tarnyboje.
- Atliekami lauko ir laboratoriniai darbai. Šiame etape įmonė, kuri atlieka geologinius ir grunto tyrimus, dirba konkrečioje žemės teritorijoje. Tyrimo metu nustatomas grunto stiprumas, paimami jo mėginiai, kurie ištiriami specialiose laboratorijose.
- Registruojama tyrimo ataskaita. Kai būna paruošta, ji užregistruojama Lietuvos geologijos tarnyboje.
Jeigu šiuo metu užsiimate namo, ar daugiabučio statybomis – pasirūpinkite, kad būtų laiku atliktas geologinis tyrimas. Juk nuo grunto savybių ir kitų svarbių aspektų priklauso būsimo namo pamatų tvirtumas ir gyventojų saugumas. Mūsų įmonėje dirba patyrę geologai, galintys atlikti profesionalius tyrimus, už jums prieinamą kainą.