Gegužės mėnuo šiemet rekordiškai lietingas

 Gegužės mėnuo šiemet rekordiškai lietingas

Taigi, šių metų gegužės kritulių kiekis buvo beveik du kartus didesnis už daugiametį vidurkį./ T. Skaraičio nuotr.

Šių metų gegužės mėnuo buvo labai lietingas – vidutiniškai Lietuvoje iškrito 103 mm kritulių. Taip šių metų gegužė tapo pačia lietingiausia nuo 1961 m.! Iki šiol rekordininke buvo 1962 m. paskutinis pavasario mėnuo (99 mm).

Įprastinėmis Lietuvos klimato sąlygomis (SKN, 1991–2020 m. vidurkis) gegužės mėnesį Lietuvoje vidutiniškai iškrenta 53 mm kritulių. Taigi, šių metų gegužės kritulių kiekis buvo beveik du kartus didesnis už daugiametį vidurkį.

Beje, visų gegužės dešimtadienių kritulių kiekis buvo didesnis už SKN. Kritulių gausa ypač išsiskyrė pirmas ir trečias dešimtadieniai, kuriais kritulių kiekis vidutiniškai Lietuvoje buvo atitinkamai 2,9 ir 2,2 normos.

Dar prieš kelis metus buvusi 2017 m. gegužė buvo pati sausiausia (vos 13 mm), o 2018 m. – 6-oji pagal sausumą (30 mm).

Nors vidutiniškai Lietuvoje gegužę buvo pasiektas kritulių kiekio rekordas, tačiau kritulių teritorinis pasiskirstymas buvo labai netolygus. Rytų, pietryčių, šiaurės rytų, ir centrinėje Lietuvos dalyje buvo labai lietinga.

Taigi, šių metų gegužės kritulių kiekis buvo beveik du kartus didesnis už daugiametį vidurkį.

Tuo tarpu Vakarų, šiaurės vakarų Lietuvoje kritulių kiekis buvo kur kas artimesnis daugiametėms normoms. Taip pat buvo pagerinti atskirų stočių gegužės mėnesio kritulių kiekio rekordai (žemėlapis).

Kadangi gegužė buvo ne tik labai lietinga, bet ir vėsesnė nei įprastai (1,4 laipsnio žemiau nei SKN), išgaravimas buvo mažesnis, o tai leido susikaupusiai perteklinei drėgmei išsilaikyti ilgiau.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video