Skip to content

Finansinis sukčiavimas – kaip apsisaugoti?

 Finansinis sukčiavimas – kaip apsisaugoti?

Šiandieniniame skaitmeniniame amžiuje, kai kibernetiniai nusikaltėliai nuolat randa vis naujų būdų, kaip išnaudoti asmenis ir pavogti jų pinigus, labai svarbu patiems apsisaugoti nuo finansinio sukčiavimo. Nenumokite ranka ir rūpinkitės net tik savo pinigų, bet ir asmens duomenų saugumu. Patarsime kaip tinkamai apsisaugoti nuo finansinio sukčiavimo. Tai neužims daug laiko, o nauda pranoks lūkesčius. Pasirūpinkite savo saugumu patys.

Ar finansinis sukčiavimas opi problema Lietuvoje?

Finansinis sukčiavimas kelia susirūpinimą daugelyje pasaulio šalių, ne išimtis ir Lietuva. Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis 2022 metų I-ojo pusmečio duomenimis buvo sustabdyta įtartinų mokėjimų už daugiau nei 1,5 mln Eur, tačiau sukčiai iš šalies gyventojų išviliojo 6,4 mln. Eur.

Pats finansinis sukčiavimas gali pasireikšti įvairiomis formomis ir daryti tiesioginį poveikį asmenims, įmonėms ir visai šalies ekonomikai. Jis apima tokias veiklas kaip tapatybės vagystė, sukčiavimas kredito kortelėmis, investiciniai sukčiavimai, sukčiavimo schemos, pinigų plovimas ir kt. Dėl tokios sukčiavimo veiklos asmenys ir organizacijos gali patirti didelių finansinių nuostolių, sutrikdyti finansų sistemų stabilumą ir pakirsti visuomenės pasitikėjimą.

Kaip apsisaugoti paprastam vartotojui

Lietuvos Vyriausybė, finansų įstaigos ir teisėsaugos institucijos nuolat dirba kartu kovodamos su finansiniu sukčiavimu, įgyvendindamos teisės aktus, tobulindamos saugumo priemones ir didindamos gyventojų informuotumą. Tačiau mes patys turėtume taip pat rūpintis savo saugumu.

Saugokite savo asmeninę informaciją

Venkite dalintis slapta informacija, pavyzdžiui, socialinio draudimo numeriu, banko sąskaitos duomenimis, kredito kortelių numeriais ar slaptažodžiais, nebent tai yra būtina ir jūs pasitikite gavėju. Atsakingai teikite informaciją el. paštu, skambindami telefonu arba naudodamiesi nemokamu Wi-Fi.

Sustiprinkite slaptažodžius

Naudokite stiprius ir unikalius slaptažodžius visoms savo interneto paskyroms. Kurdami slaptažodžius naudokite didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius ir specialiuosius simbolius. Venkite naudoti laisvai atspėjamą informaciją, pavyzdžiui, savo vardą ar gimimo datą. Išbandykite slaptažodžių generatorių.

Įjunkite dviejų veiksnių autentifikavimą (2FA)

Kai tik įmanoma, naudokitės dviejų veiksnių autentifikavimu, nes tai suteiks papildomą saugumo lygį, nes be slaptažodžio dar reikalaujama antro patvirtinimo būdo, pavyzdžiui, unikalaus kodo, siunčiamo į mobilųjį įrenginį.

Reguliariai stebėkite savo finansines ataskaitas

Neužmirškite dažnai tikrinti savo banko ir kredito kortelių išrašus. Nustatykite įspėjimus apie operacijas, kurios viršija tam tikrą jūsų pasirinktą sumą. Naudokitės programėlėmis, pavyzdžiui Creditea, kur galite matyti visas savo operacijas ir turimas kredito sutartis. Nedelsdami praneškite finansų įstaigai apie bet kokias įtartinas ar nesąžiningas operacijas.

Būkite atsargūs su el. laiškais ir gaunamais dokumentais

Skeptiškai vertinkite gaunamus elektroninius laiškus, kuriuose prašoma pateikti asmeninę arba finansinę informaciją, ypač jei jie siunčiami be jūsų prašymo ir iš nežinomų šaltinių. Venkite spausti el. laiškų nuorodas ar atsisiųsti priedus, nes juose gali būti kenkėjiškų programų.

Saugokite savo įrenginius

Įsitikinkite, kad jūsų kompiuteris, telefonas, planšetė ir kiti įrenginiai yra apsaugoti atnaujinta antivirusine programine įranga. Reguliariai diegkite operacinės sistemos ir programų saugumo atnaujinimus, kad pašalintumėte visus žinomus specialistams pažeidžiamumus. Nenaudokite piratinės programinės įrangos.

Naudokite saugų Wi-Fi

Būkite labai atsargūs, kai prie slaptos informacijos ar finansinių operacijų jungiatės per viešuosius Wi-Fi tinklus, nes jie yra nesaugūs. Geriau naudotis saugiu, privačiu tinklu. Galima išbandyti virtualų privatų tinklą (VPN), kad interneto ryšys būtų užšifruotas.

Atsargiai vertinkite socialinės inžinerijos taktikas

Kartais sukčiai naudoja įvairius socialinės inžinerijos metodus siekdami paveikti asmenis, kad šie atskleistų asmeninę informaciją arba atliktų finansines operacijas. Skeptiškai vertinkite netikėtus skambučius, žinutes ar el. laiškus, kuriuos siunčia žmonės, prisistatantys finansų įstaigų, vyriausybinių agentūrų arba kitų organizacijų atstovais.

Tikrinkite savo kredito ataskaitą

Pasinaudokite galimybe nemokamai patikrinti savo kredito ataskaitą Lietuvos Banko svetainėje. Taip jūs žinosite, jog niekas kitas nepasinaudojo jūsų vardu ir nepaėmė kredito.

Plėskite savo akiratį

Žinokite apie naujausias apgavystes ir sukčiavimo būdus. Susipažinkite su įprastais sukčiavimo požymiais ir išmokite atpažinti apgaulingus el. laiškus, suklastotas svetaines ar kitą sukčiavimo veiklą. Taip pat švieskite savo šeimos narius ir draugus, kad ir jie būtų apsaugoti.

Atminkite, kad finansiniai sukčiai nuolat tobulina savo taktiką, todėl labai svarbu išlikti budriems ir laikytis geros saugumo praktikos.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video