Fejerverkai: pramogų ir saugumo sinergija – 12 esminių patarimų

 Fejerverkai: pramogų ir saugumo sinergija – 12 esminių patarimų

pixabay.com nuotr.

Fejerverkai buvo išrasti daugiau nei prieš tūkstantį metų Liujange, Kinijoje, siekiant atbaidyti piktąsias dvasias. Tačiau vienintelis dalykas, kuris šiandien turėtų jus gąsdinti, yra neatsakingas fejerverkų naudojimas. Taigi, kad fejerverkai būtų smagūs ir saugūs, siūlome perskaityti mūsų 12 patarimų sąrašą, kad žaisdami su pirotechnikos priemonėmis niekas nenukentėtų.

1. Pasirinkite tinkamą vietą

Fejerverkus turėtumėte naudoti tik lauke. Taip pat fejerverkus naudokite tik atvirose, lygiose, nedegiose ir tvirtose erdvėse, primena saliutas.lt. Kai kurie iš šių patarimų gali atrodyti savaime suprantami, tačiau statistika rodo ką kita.

Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos (NFPA) duomenimis, 2018 m. dėl fejerverkų kilo apie 19 500 gaisrų. 2020 m. Kalifornijoje vos per kelias dienas dėl fejerverkų kilo apie 100 gaisrų.

Jei ketinate leisti legalius fejerverkus, darykite tai saugioje vietoje.

Kaip pasirinkti saugią vietą fejerverkams uždegti:

  • Išrinkite vietą, kuri būtų kieta ir lygi, pavyzdžiui, plikas dirvožemis, sniegas, betonas, smėlis ar akmuo.
  • Venkite vietų su medžiais, žole ir pastatais, kurie gali užsidegti.
  • Atsižvelkite į triukšmo taršą. Fejerverkus šaudykite tokioje vietoje, kad kaimynai ar naminiai gyvūnai nebūtų per daug trikdomi.

2. Nustatykite saugų perimetrą

Naudokite įspėjamąją juostą, kad sukurtumėte fejerverkų leidimo zoną toliau nuo žiūrovų. Nors plataus vartojimo fejerverkai yra daug mažesni už profesionalų naudojamus minosvaidžius, jie vis tiek yra pavojingi.

Fejerverkų gamintojai paprastai rekomenduoja tam tikrus saugos atstumus antžeminiams ir į dangų leidžiamiems fejerverkams:

  • Antžeminiai: Jei fejerverkas yra ant žemės, pavyzdžiui, fontanas, žiūrovams geriausia stebėti bent iš 10 metrų atstumo.
  • Leidžiami į dangų: Jei fejerverkai leidžiami į dangų, turėtumėte pasirūpinti, kad visi pasitrauktų maždaug 45 metrų atstumu.

3. Palaukite tinkamų oro sąlygų

Vėjuota diena yra nelaimės receptas fejerverkų uždegimui. Jei ypatingai vėjuota, atidėkite fejerverkų šou kitai dienai. Stiprus vėjas gali nukreipti kibirkštis iš jūsų saugaus perimetro į kaimyninius namus, pastatus, medžius ir žolę, o tai gali sukelti gaisrą.

Pūgos taip pat gali kelti pavojų jums ir jūsų fejerverkų šou dalyviams. Pūga gali nukreipti kibirkštis į jus arba fejerverkai gali apvirsti ir nuskrieti į jūsų pusę.

4. Atsitiktinių gaisrų numatymas

Netoliese laikykite vandens (arba gesintuvą). Jei kas nors nutiktų ne taip, tikrai norėsite, kad netoliese būtų žarna arba kibiras su vandeniu gaisrui užgesinti.

Jei norite turėti ką nors nešiojamo ir patikimesnio nei vandens kibiras, apsvarstykite galimybę šalia fejerverkų vietos laikyti gesintuvą.

Kiek vandens reikės?

Ugniagesiai naudoja formulę, pagal kurią nustatomas vandens santykis gaisrams gesinti:

[(degančio objekto ilgis x plotis) ÷ 3] x ugnies išplitimo procentas = 4 l per minutę gaisrui užgesinti

Pavyzdžiui, jei užsidegė 10 x 15 cm dydžio įrankių stoginė ir 50 % jos ploto, jai užgesinti reikės 95 l vandens per minutę. Tai gali būti šokiruojantis skaičius, tačiau jis parodo, ką reikia daryti, kad pasiruoštumėte blogiausiam ir kaip greitai turėtumėte reaguoti į bet kokį gaisrą.

5. Užsidegus dagčiai pajudėkite iš vietos

Uždekite ją, tada nueikite kuo toliau. Tragedijų įvyksta, kai žmonės per arti priartėja prie sprogstančių fejerverkų. Vienas iš skaudesnių incidentų įvyko 2015 m., kai žuvo vyras, pasinaudojęs galva kaip fejerverko paleidimo aikštele. Kiti atsitiktiniai sužalojimai – nudegimai, plėštinės žaizdos ir galūnių netekimas.

Daugiau nei pusė iš maždaug 10 000 su ugnimi susijusių sužalojimų 2019 m. buvo veido, rankų ir kojų nudegimai. Tai reiškia, kad daugelis žmonių, kalbant apie fejerverkus, būna pernelyg arti. Padarykite sau paslaugą ir laikykitės atokiau!

6. Vienu metu uždekite po vieną fejerverką

Daugiau fejerverkų ne visada yra geriau. Legalūs fejerverkai turi degti ne trumpiau kaip tris sekundes, tačiau tai savaime nėra labai ilgas laikas. Jei uždegate kelis fejerverkus, turite dar mažiau laiko pabėgti.

Minėjome, kad saugus fejerverkų stebėjimo atstumas yra nuo 10 iki 45 metrų, todėl jums prireiks kiekvienos sekundės.

7. Prižiūrėkite savo vaikus

Nenuvertinkite tokio mažo dalyko kaip šaltosios ugnelės, kai kalbama apie jūsų vaikus. 2019 m. kibirkštėlės sukėlė 12 proc. užregistruotų sužalojimų, taigi jos yra pavojingesnės už petardas.

Šaltosios ugnelės dažnai dega daugiau nei 650 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje ir gali sukelti trečiojo laipsnio nudegimus. Palyginimui, stiklas lydosi 480 laipsnių temperatūroje.

Nors jos yra smagus įvairių švenčių elementas, įsitikinkite, kad esate šalia ir prižiūrite, jei jūsų vaikai šokinės su tokio tipo fejerverkais. Žinoma, saugokite juos ir nuo didesnių fejerverkų.

8. Atsisakykite sugedusių fejerverkų

Nekokybiški fejerverkai visada kelia pavojų. Kartais fejerverkai nesuveikia. Svarbu žinoti, kad niekada nereikėtų bandyti iš naujo uždegti ar priartėti prie iššauti nepavykusio fejerverko.

Prieš dėdami fejerverkus į kibirą su vandeniu, leiskite jiems 5-10 minučių pastovėti. Taip išvengsite sužalojimų dėl uždelsto sprogimo ir visam laikui užgesinsite fejerverką, kad galėtumėte jį išmesti.

9. Tinkamai atsikratykite fejerverkų

Neišmeskite panaudotų fejerverkų tiesiai į šiukšliadėžę. Po to, kai fejerverkai sėkmingai užgeso, sudegusias liekanas pamerkite į kibirą vandens. Taip būsite tikri, kad panaudoti fejerverkai nesudegintų kitų šiukšlių ir nesukeltų papildomo pavojaus.

10. Venkite nelegalių fejerverkų

Nepirkite nelegalių fejerverkų. Legalūs fejerverkai parduotuvių lentynas pasiekia po griežtų valstybinių institucijų taikomų saugos patikrinimų.

Įstatymai draudžia fejerverkus, kurie neatitinka griežtų taisyklių:

  • Antžeminiai fejerverkai, kuriuose yra daugiau kaip 50 mg miltelių
  • Į dangų iššaunami fejerverkai, kuriuose yra daugiau kaip 130 mg miltelių
  • Sprogdikliai, kurie dega trumpiau nei tris sekundes arba ilgiau nei devynias sekundes

Fejerverkus pirkite tik iš licencijuotų pardavėjų ir rinkitės tik patvirtintus modelius. Nelegalūs fejerverkai neatitinka saugos standartų, nes dažnai yra per dideli naudoti.

Įsigiję nelegalių fejerverkų taip pat galite gauti baudą arba rimtai susižaloti. O jei manote, kad policininkai ar kaimynai to nepastebės, tokį didelį „bum“ užmaskuoti gana sunku.

11. Blaivumas yra saugumas

Nežaiskite su fejerverkais, jei esate apsvaigę. Uždegti fejeverką, kai nesate blaivaus proto, yra pavojinga. Kai išgeriate, prarandate gebėjimą protingai vertinti situacijas. Sulėtėja jūsų reakcija ir susilpnėja koordinacija.

Nestatykite savęs į padėtį, kurioje galite kelti pavojų sau ar kitiems. Jei planuojate išgerti, nesprogdinkite fejerverkų – tai labai paprasta.

12. Palikite tai profesionalams

Jei galite, dalyvaukite profesionaliame fejerverkų šou, užuot rengę jį patys. Šiuose šou naudojamos įspūdingos pirotechnikos priemonės, kurių parduotuvėse nenusipirksite, ir jos šviesmečiais lenkia viską, ką galite naudoti savo šou.

Profesionalai taip pat žino, kaip užtikrinti žmonių saugumą, todėl jums niekada nereikės jaudintis, kad sėdėsite per arti ar nusideginsite.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video