Ekspertai apie sodo priežiūrą vasarą: atkreipkite dėmesį į tinkamą pasiruošimą ir apgalvotas investicijas

 Ekspertai apie sodo priežiūrą vasarą: atkreipkite dėmesį į tinkamą pasiruošimą ir apgalvotas investicijas

Sparčiai artėjanti vasara skatina susimąstyti apie darbus, kuriuos verta nudirbti norint džiaugtis maloniu poilsiu nuosavame sode, sodyboje ar tiesiog namų kieme.

Ekspertai pastebi, kad dabar yra puikus metas suspėti į pasiruošimo šiltajam sezonui traukinį ir dalinasi patarimais, kurie pravers planuojantis darbus ir investicijas į sodo priežiūrą vasaros metu.

Lietuviai savo aplinkai skiria vis daugiau dėmesio

Agronomas ir profesionalus sodininkas Tautvydas Gurskas pastebi, kad lietuvių dėmesys juos supančiai aplinkai išaugo jau praėjusiais metais, o artėjant šiai vasarai jaučiamas dar didesnis sujudimas.

„Žmonės vis aktyviau domisi vejos, želdynų ir augalų priežiūra, seka pasaulines tendencijas ir madas. Medelynuose nusidriekusios eilės klientų, norinčių įsigyti augalų savo sodui ar namų kiemui.

Pastebime, kad perkami vis didesni ir įvairesni augalai, taip pat ieškoma jų priežiūrai skirtų pažangių laistymo sistemų, domimasi vejos robotais, lauko apšvietimo sprendimais. Žmonėms tikrai norisi malonios, sutvarkytos aplinkos, kurioje galėtų leisti laisvalaikį ar džiaugtis atostogomis“, – pasakoja T. Gurskas.

Anot jo, progresą šioje srityje galimai paspartino ir pandemija, kurios metu gyventojai vis dažniau atsigręžia į savo gyvenamąją aplinką, noriai leidžia laiką gryname ore. Agronomas taip pat pastebi, kad dėmesys sodui ar kiemui ne tik leidžia džiaugtis gražia aplinka, bet ir padeda užtikrinti nekilnojamojo turto vertę.

Skaičiuojama, kad sutvarkyta aplinka, prižiūrėta veja, želdiniai, gėlynai lemia maždaug 20 proc. namo vertės.

Svarbu tinkamas pasiruošimas ir priežiūra

T. Gursko teigimu, vasarą sodui daugiausia iššūkių kelia sausra, kenkėjai, ligos ir piktžolės. Visgi, tinkamai pasiruošus, įmanoma jų keliamai žalai užkirsti kelią ar bent sumažinti jos atsiradimo riziką.

„Padėti išvengti daugelio problemų gali pati augalo sodinimo pradžia. Sodinant augalus labai svarbu tinkamai paruošti jiems duobę – rinktis kokybišką, ne per sunkią žemę, vengti skersvėjų. Dėmesį reikėtų atkreipti ir į naudojamo substrato kokybę. Jei sudarysite augalui tinkamas sąlygas augti, jis bus stipresnis, išvengs ligų ir kenkėjų“, – pataria T. Gurskas.

Jis taip pat pažymi, kad augalus reikia reguliariai apkirpti, išgenėti, praretinti, o artėjant karštajam sezonui, šiam procesui patartina skirti dar daugiau dėmesio. Labai svarbu gėlynus ir pokrūmius pamulčiuoti – t.y. jų dirvožemį padengti tam tikromis organinėmis ar neorganinėmis medžiagomis.

Tokiu būdu užtikrinamos geresnės sąlygos augalų šaknims – jos neperkaista, palaikoma joms palanki mikroflora, dėl to augalą mažiau veikia neigiami išorės veiksniai.

Kalbant apie vejos priežiūrą, T. Gursko teigimu, svarbiausia yra laistymas ir reguliarus pjovimas. Šiuo požiūriu nepamainomos gali būti automatizuotos laistymo sistemos bei vejos robotai. Pastarieji, anot apželdinimo specialisto, gali kainuoti dvigubai ar dar brangiau nei įprastos žoliapjovės, tačiau sutaupo itin daug laiko, leidžia puoselėti gražesnę ir tankesnę veją, gerokai sumažinti piktžolių kiekį.

Apgalvotos investicijos padeda sutaupyti

T. Gurskui antrina ir „General Financing banko“ Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis pastebintis, kad karantino metu į sodus bei sodybas atsigręžę lietuviai, šiltuoju sezonu yra linkę investuoti ir į tinkamą jų priežiūrą.

„Pandemijos metu gyventojai suskubo įsigyti ar atsinaujinti turimas sodybas, sodus, kur gali pabėgti iš miesto, leisti laisvalaikį ar atostogauti. Artėjant vasarai čia bus praleidžiama dar daugiau laiko, tad natūraliai išauga dėmesys aplinkos tvarkymui, ieškoma šią veiklą palengvinančių sprendimų“, – kalba E. Palionis.

E. Palionis pastebi, kad balandžio-gegužės mėnesiais kasmet jaučiamas išaugęs klientų poreikis įsigyti sodo techniką išsimokėtinai ar pasiskolinti tam tikrą pinigų sumą. Skaičiuojama, kad moderni laistymo sistema, leidžianti ne tik sutaupyti laiko, bet ir mažinanti sunaudojamo vandens kiekį standartinio dydžio sode kainuoja apie 400 Eur.

Panašią sumą teks investuoti, jei jos įrengimui nuspręsite pasitelkti profesionalų pagalbą. Žoliapjovių ir vejos robotų kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.

„Modernių sprendimų pasitelkimas aplinkos priežiūrai gali siekti ir keletą tūkstančių eurų, tačiau jų nauda dažnai pajaučiama jau pirmąjį sezoną. Apgalvotos investicijos į sodo priežiūros techniką padeda ne tik džiaugtis tvarkinga aplinka, sutaupyti vandens ar elektros resursų, bet ir skirti daugiau laiko poilsiui su artimaisiais.

Šios technikos pirkimas išsimokėtinai ar pasinaudojimas vartojimo paskola jai įsigyti gali tapti išeitimi neturintiems pilnos sumos iš karto, o norint vasarą pradėti pasirengus“, – reziumuoja E. Palionis.

Sodo technika – https://parkutechnika.lt

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video