Efektyvus laiko planavimas mokantis po darbo: praktiniai patarimai

 Efektyvus laiko planavimas mokantis po darbo: praktiniai patarimai

Picsels.com nuotr.

Jeigu turite įtemptą dienotvarkę, gali būti sunku rasti laiko ir motyvacijos mokymuisi laisvalaikiu. Galbūt atrodo, kad tobulėjimui nelieka vietos greta darbo, šeimos ir socialinių įsipareigojimų. Tačiau kruopščiai susiplanavę, mokytis po darbo galėsite neaukodami kitų svarbių savo gyvenimo aspektų. Apžvelgsime keletą patarimų, kaip sistemingai planuoti dienotvarkę ir išlaikyti dėmesio koncentraciją, kad pavyktų tobulinti žinias net praėjus darbingiausioms valandoms.

Sudarykite savo individualų mokymosi planą

Vienas geriausių būdų užtikrinti, kad skirsite laiko mokymuisi – sudaryti mokymosi tvarkaraštį ir jo griežtai laikytis. Peržvelkite savo artimiausius planus ir pasižymėkite, kurias dienas ir kuriuo metu galėsite skirti laiko medžiagos studijavimui.

Dėliodami mokymosi planus, tvarkaraštyje proporcingai paskirstykite pertraukų laiką. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad iš anksto suplanuotos pertraukos skatina kūrybiškumą. Taip yra todėl, kad ilsintis galima pažvelgti į gautą informaciją iš kitos perspektyvos, kas leidžia generuoti su tema susijusias idėjas.

Plane palikite vietos nenumatytiems atvejams. Jeigu netyčia tenka atidėti mokymosi sesiją, stenkitės reaguoti ramiai. Verčiau tiesiog peržvelkite suplanuotus seansus, o praleistą sesiją kompensuokite kitu patogiu metu.

Išskaidykite galutinį tikslą į mažesnius tikslus

Didelis kiekis mokomosios medžiagos iš pradžių gali atrodyti neįveikiamas. Tačiau jos suskaidymas į mažesnes dalis padės išvengti streso ir atidėliojimo. Nustačius prioritetus, mokymasis tampa paprastesnis ir lengviau valdomas.

Tam, kad mokymasis būtų dar malonesnis procesas, už kiekvieno mažesnio tikslo įgyvendinimą apdovanokite save. Tai gali būti nedidelės smulkmenos, kurios palaikys motyvaciją viso proceso metu.

Pastebėję, kad darosi vis sunkiau susikaupti, priminkite sau, kodėl tai darote. Prisiminkite savo galutinį tikslą ir ko tiksliai siekiate. Taip galėsite šias mintis naudoti kaip postūmį judėti pirmyn, net kai būna sunku.

Raskite ramią vietą, kurioje galite susikaupti

Atėjus laikui mokytis, susiraskite ramią vietą, kur galėtumėte sutelkti dėmesį. Tai gali būti kambarys namuose, erdvė bibliotekoje ar net kavinėje – ten, kur vyrauja neblaškanti aplinka ir galima lengvai susikoncentruoti.

Taip pat kiekvieną kartą prieš pradėdami mokytis pašalinkite visus dirgiklius, kurie galėtų blaškyti. Atkreipkite dėmesį į elektronikos prietaisus: telefone ir kompiuteryje įjunkite lėktuvo rėžimą, apribokite savo prieigą prie interneto ir naudokitės juo tik tada, kai tikrai reikia mokymosi procesui.

Jei pasirinkote mokytis namuose, paprašykite artimųjų netrukdyti. Taip pat numatykite, kas tuo metu galės pasirūpinti naminiais gyvūnais ar vaikais, kurie neretai atitraukia dėmesį.

Išgryninkite labiausiai tinkančius laiko planavimo metodus

Darbo laikui tiksint į pabaigą galite jaustis pavargę; taigi, taip pat gali kilti minčių atidėti mokymosi sesiją. Pasistenkite objektyviai įvertinti savo savijautą – galbūt užtektų pusvalandžio ar valandos trukmės kokybiško poilsio prieš pradedant mokymąsi.

Tam, kad pavyktų mokytis produktyviau, pabandykite vadovautis Pomodoro technika. Šios technikos principas paremtas darbo skirstymu į laiko intervalus. 30-45 minutės skiriamos mokymuisi, o po jų seka 10-15 minučių trukmės intervalas poilsiui. Dėl trumpų laiko tarpų Pomodoro technika pasižymi dvigubu poveikiu – taip darbai atliekami produktyviau ir greičiau.

Pasižymėkite svarbią informaciją

Užrašų vedimas yra puikus būdas sutelkti dėmesį į nagrinėjamą temą ir įsitikinti, kad prisimenate, kas buvo nagrinėjama. Tai taip pat suteikia apčiuopiamą rezultatą, kuris gali padėti atgaivinti atmintį, kai ateis laikas pasitikrinti žinias.

Pabandykite suskaidyti teksto dalis į atskiras pastraipas, kad būtų lengviau jas greitai perskaityti. Taip pat pasinaudokite proga paryškinti svarbias citatas kiekvienoje pastraipoje. Paryškinimas ne tik padės greičiau rasti informaciją ateityje – taip pat tokia informacija geriau įsimins.

Mokykitės mokydami

Net ir kruopščiai suplanavus laiką, mokantis po darbo gali stigti susikaupimo. Didelę įtaką tam daro aplinkoje esantys žmonės. Gali būti labai sudėtinga mokytis, jei grįžus namo artimieji ilsisi žiūrėdami televizorių ar naršydami socialiniuose tinkluose. Bet, jeigu padėtumėte artimiesiems suprasti, kad tam tikru metu jums reikia tylos, ramybės, ir jokių papildomų dirgiklių, gal ir jie norėtų prisidėti prie jūsų proceso?

Vienas iš būdų, padėsiančių supažindinti šeimos narius su jūsų podarbine veikla, yra bandymas jiems paaiškinti konkrečius jūsų besimokomus terminus ar medžiagą. Kai mokote kitus, lengviau atpažinti savo žinių spragas ir jas užpildyti.

Pavyzdžiui, mokotės naujos programavimo kalbos. Jei negalite įvardinti, kuo šiuo metu studijuojama kalba skiriasi nuo jau žinomos – tai yra aiškus ženklas, kad kažko nesuprantate iki galo. Tokiu atveju reikėtų grįžti kelis žingsnius atgal ir peržiūrėti atitinkamas temas.

Leiskite laisvalaikį išmintingai

Gera psichinė savijauta yra svarbus kriterijus norint sėkmingai mokytis po ilgos darbo dienos. Tyrimai parodė, kad nerimas gali trikdyti atmintį mokymosi ar darbo metu, todėl proceso metu pasitaiko daugiau klaidų ir padidėja užmaršumas.

Jeigu norite išlaikyti stabilią psichinę sveikatą, rekomenduojama prablaškyti mintis užsiimant meditacija, pasivaikščiojimais, sportu ar bet kokia kita mėgstama veikla.

Nusibrėžkite aiškias ribas

Neužsisukite vien tik darbo ir mokymosi rate. Nesvarbu, ar tai 21 val., 22 val. ar 23 val. – kiekvieną vakarą būtinai skirkite sau laiko prieš miegą atsipalaiduoti. Tai ne tik padės lengviau išsiugdyti įprotį mokytis po darbo, bet ir nebebus baugu galvoti apie laukiančius iššūkius: žinosite, kad mokytis reikia tik kelias tam skirtas valandas (pavyzdžiui, nuo 18 val. iki 20 val.). Šios ribos nustatymas padės jums geriau suderinti visą darbo dieną ir mokymąsi.

Mokymasis po darbo reikalauja didelių pastangų – kruopštaus planavimo bei pastovaus produktyvumo. Tačiau suderinti šiuos dalykus yra tikrai įmanoma. Jeigu siekiate visapusiškos pusiausvyros, svarbu atrasti labiausiai jums asmeniškai tinkančius laiko planavimo, mokymosi ir poilsio metodus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video