Dotnuvoje slaugos namai kasmet modernėja

 Dotnuvoje slaugos namai kasmet modernėja

Dotnuvoje įsikūrę slaugos namai nestovi vietoje – kol darbuotojai ruošia naujus planus, gyventojai nuobodžiauti neturi kada./ Asmeninio archyvo nuotr.

Džestina BORODINAITĖ 

Dotnuvoje įsikūrę slaugos namai nestovi vietoje – šiemet sulaukę neeilinio įvertinimo ir gavę tarptautinį socialinių paslaugų sertifikatą, kuris liudija, kad  26 metus gyvuojanti įstaiga eina teisingu keliu, vėl ruošiasi įgyvendinti naujus projektus, kurie padės užtikrinti geresnes gyvenimo sąlygas šių globos namų gyventojams. O kol darbuotojai ruošia naujus planus, gyventojai nuobodžiauti neturi kada – jų kasdienybė verda pradedant pyragų kepimu ir baigiant pasiruošimu gražiausioms metų šventėm. 

„Tai, kad pagaliau sulaukėme šio reikšmingo įvertinimo ir patvirtinimo, kad mūsų įstaigoje teikiamos paslaugos atitinka visus Europos socialinių paslaugų kokybės užtikrinimo sistemos kriterijus, – nepaprastai džiugina.

Už nuolatinį palaikymą ir gražų bendradarbiavimą nuoširdžią padėką skiriu slaugos namų gyventojų artimiesiems, bendruomenei, socialiniams partneriams bei Kėdainių rajono savivaldybei“, – pasiektu reikšmingu rezultatu bei svarbiu įvertinimu pasidžiaugia Dotnuvos slaugos namų direktorė Irena Staliorienė. 

Pelėdnagių bendruomenės aktyvistė Zita Kazokevičienė slaugos namų gyventojus supažindino su Pelėdnagiuose įsikūrusiu Pelėdų kaimu/ Asmeninio archyvo nuotr.

Tikslas – skatinti bendrystę

Anot I. Staliorienės, Dotnuos slaugos namuose visada buvo stengiamasi užtikrinti slaugos namų gyventojams tinkamas bei kokybiškas gyvenimo sąlygas, slaugą ir priežiūrą, rūpintis jų socialine gerove, visiems drauge kurti kiek įmanoma saugesnę, namus ir šeimą primenančią aplinką, na, o vienu iš svarbiausių tikslų įstaigoje šiuo metu laikomas kokybiškas užimtumo, kuris skatina bendrystę ir kitas žmogiškąsias vertybes, organizavimas bei aktyvi projektinė veiklą, kurios dėka lavėja slaugos namų gyventojų kūrybiniai įgūdžiai, yra praturtinamas jau turimas žinių bagažas. 

Susibūrimai suartina

Pirmiausia, Dotnuvos slaugos namų užimtumas neįsivaizduojamas be švenčių, sako I. Staliorienė. 

Ruošdamasi bendram susiėjimui įstaigos bendruomenė kaskart tampa didele ir gražia šeima, kurioje išskirtinis dėmesys skiriamas kiekvienam slaugos namų gyventojui.

Irena Staliorienė: „Dotnuvos slaugos namai, kuriuose praleidžiu šitiek daug
laiko, tapo mano gyvenimo dalimi. Tai – tarsi mano artimųjų namai, o gyventojai – mano giminės“.

Laukia Šv. Kalėdų

„Nebe už kalnų didžiosios metų šventės – Šv. Kalėdos – viena laukiamiausių slaugos namų bendruomenės švenčių. 

Mums tai – ir stebuklų metas, kada netrūksta šventinės nuotaikos, jaukių, šiluma alsuojančių, o kartu rimties ir susikaupimo kupinų akimirkų drauge, – mintimis dalijasi I. Staliorienė. 

Mini „Pyragų dieną“

Taip pat kiekvienais metais džiaugdamiesi rudens spalvomis slaugos namų gyventojai ir įstaigos darbuotojai, kaip ir visa Lietuva, mini tradicinę pyragų dieną, kviečia vienas kitą skanauti ir ragauti, pabendrauti bei pasidalyti prisiminimais.

Tądien tvyrant smagiai nuotaikai, nosį maloniai kutena gardūs pyragų, kuriuos susibūrusi kepa visa slaugos namų bendruomenė, aromatai. Kiekvienas kepinys – ypatingas, nes būna keptas su itin svarbiu ingridientu – didžiule meile. 

Šventinę nuotaiką tuo metu dar labiau sušildo dainos apie draugystę ar gražios mintys apie gerumą. 

Turi privalumų

„Prie „Pyragų dienos“ prisijungiame ne tik todėl, kad norime apsirūpinti saldumynais. Kepimas, ypač jei kepame ne sau, o kitiems, turi daug psichologinių privalumų: žmonės išreiškia savo kūrybiškumą, pabendrauja, dainą užtraukia… 

Kepimo procesas užtikrina gerą savijautą, o dalinimasis kepiniu šį jausmą dar labiau sustiprina“, – įsitikinusi I. Staliorienė. 

Sulaukė svečių

Šiemet Dotnuvos slaugos namus „Pyragų dienos“ proga aplankė ir gardžiu kepiniu su jų gyventojais pasidalijo Kėdainių pagalbos šeimai centro bendruomeninių namų „Vaivorykštė“ kolektyvo atstovai. 

Atsidėkodama slaugos namų bendruomenė svečiams taip pat įteikė saldžią dovanėlę. 

laugos namų bendruomenės viešnagė Krakių bendruomenės svetainėje.

Pakvipo elegancija

Taip pat kasmet slaugos namuose praūžia ir Helovyno šventė, šiemet į įstaigos kiemą įnešusi ne tiek šiurpulio, kiek elegancijos. 

Slaugos namų kiemą šį kartą papuošė ne tik tradiciniai skaptuoti moliūgai, bet ir kiek kitokie: sidabrinės, ausinės, brozinės, baltos bei juodos spalvos, įvairių dydžių ir formų. 

I. Staliorienė pabrėžia, jog jų bendruomenėje minimos ir kitos svarbios šventės. Pakili nuotaika ir puikus nusiteikimas slaugos namuose tvyro ir per Šv. Velykas, Žolines, Jonines bei kitas progas.

Veikla įvairiaspalvė

Įstaigos direktorė neslepia, jog veiklų ir užimtumo slaugos namuose netrūksta ir paprastomis dienomis bei pabrėžia, kad net ir kasdienės slaugos namų gyventojų veiklos planavimui skiriamas išskirtinis dėmesys. 

„Viskas aptariama ir įgyvendinama asmeniškai įsiklausant į kiekvieno gyventojo norą.

O mūsų įstaigos gyventojai yra gana žingeidūs, nuolat besidomintys, todėl ir jų užimtumo veikla yra labai įvairiaspalvė. 

Prieš lapkričio 1-ąją įstaigos gyventojai įprato lankyti artimųjų kapus, gimtąsias vietas. 

Kiekvienais metais organizuojame įvairias išvykas. Šiemet lankėmės Pašilių Stumbryne, keliavome į Alpakų ūkį, aplankėme Burbiškių ir Tautvydo dvarus, Pelėdnagiuose įsikūrusį Pelėdų kaimą, vykome į Lietuvos geografinį centrą bei Sodų parodą. 

Per šiuos metus slaugos namų gyventojus linksmino ir jų širdis virpino 6 koncertiniai pasirodymai.

Taip pat jau tapo įprasta kiekvieną dieną mankštintis, išbandyti įvairius sportinius žaidimus. 

Be to, kartą per mėnesį Dotnuvos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios klebonas Gražvydas Geresionis aplanko slaugos namų gyventojus ir laiko Šv. Mišias.

Tikriausiai visi įstaigos darbuotojai jau spėjo priprasti prie tokių užimtumo reikalavimų. Kadangi pati esu veikli, todėl noriu, jog ir mūsų gyventojai nesėdėtų vienoje vietoje, o kuo daugiau pamatytų, sužinotų, sudalyvautų“, – teigia I. Staliorienė.

Apsilankymo Tautvydo dvare akimirka

Įgyvendino projektus

I. Staliorienė pastebi, jog projektinių veiklų dėka lavėja slaugos namų gyventojų kūrybiniai įgūdžiai, praturtinamos turimos žinios.

„Kartu su Kėdainių dailės mokykla vykdėme projektą „Dailės harmonija“, kurio metu slaugos namų gyventojai susipažino su keramikos, tekstilės bei tapybos menu ir savomis rankomis išbandė kūrybinį procesą“, – vieną iš projektų pristato I. Stalorienė. 

Sėmėsi patirties

„Įgyvendinant projektą „Paslaugų gavėjų integracija į visuomeninį gyvenimą“ įstaigos gyventojai sužinojo, kaip tiksliai kepama tautinio paveldo duona Radviliškio kaimo kepykloje, patys minkė raugą, formavo kepalėlius ir pašovė kepti į krosnį. O kiek daug prisiminimų atgijo iš jaunystės laikų!

Krakių bendruomenės svetainėje vykusios edukacinės programos „Žydų tradicijos, papročiai ir kulinarinis paveldas“ metu klausėsi įdomaus pasakojimo apie žydų kultūrą, po kurio degustavo tradicinius žydiškus patiekalus. 

Apsilankę Kauno rajone įsikūrusiame „Moliūgų kieme“ skanavo moliūgų blynų, raugintų moliūgų ir gėrė arbatą, grožėjosi moliūgų kalnais ir įvairove.

Neseniai dalyvavo ir virtinių degustacijoje, kuri vyko kavinėje „Raganė““, – dar apie vieno įgyvendinto projekto veiklas kalba įstaigos vadovė.

Tęsis ir 2022 metais

Taip pat I. Staliorienė pasidžiaugia dar vienu tik šiemet pradėtu vykdyti projektu „Hospitalinės infekcijos Europos ilgalaikėse globos įstaigose“, kuris tęsis ir 2022 metais bei  susipažindins ir leis pasisemti patirties apie kitų globos namų gyvenimą pandemijos laikotarpiu. 

Darbas – gyvenimo dalis

Slaugos namų bendruomenės apsilankymas Kauno rajone įsikūrusiame „Moliūgų kieme“/ Asmeninio archyvo nuotr.

I. Staliorienė jau daugiau nei 40 metų dirba su žmonėmis ir yra įsitikinusi, jog Motinos Teresės žodžiai „Skleiskite meilę visur, kur tik esate, kad kiekvienas pabuvęs su jumis išeitų nors šiek tiek laimingesnis“ bei Salomėjos Nėries mintis „Gyvenimas gražus, kai savo vidaus spinduliais jį nušvieti, kai savo vidaus šiluma jį sušildai“ – puikiausi vedliai dirbant mėgstamą darbą. 

„Gyvenimo kelyje sutikti žmonės buvo ir yra nuostabūs. Vieni mažiau, kiti daugiau, bet jie visi yra puikūs… Geriausią savo gyvenimo dieną gyvenu šiandien. Ir taip kasdien. 

Dotnuvos slaugos namai, kuriuose praleidžiu šitiek daug laiko, tapo mano gyvenimo dalimi. Tai – tarsi mano artimųjų namai, o gyventojai – mano giminės. 

Man rūpi viskas, kas susiję su jais. Domina, kaip praėjo gyventojų naktis, kaip jų sveikata, taip pat jaudinuosi ir dėl kolektyvo sveikatos, džiaugiuosi įstaigoje vyraujančia darna ir supratingumu.  

Yra nepaprastai džiugu širdyje, kai Petriukas paklausia: „Vedėja, kada vėl koncertas? Ar: „Kada ir kur vėl vyksime?“, taip pat itin gera kai susidomėjusiai Mikalinai reikia pačiupinėti mano suknelės medžiagą ir pasidomėti jos spalva… 

Kiek žmonių, tiek istorijų, su kiekvienu vis kitoks pokalbis, kiekvienam reikia skirtingo rakto jo širdies kertelės atrakinimui“, – sako I. Staliorienė.

Dėkoja kolektyvui

Jau dvejus metus iš eilės viskas keičiasi milžinišku greičiu – pandemija koreguoja daugelio iš mūsų darbų planus ir dienotvarkę, bet tuo pačiu parodo, koks svarbus mums visiems yra tarpusavio ryšys, bendravimas, pasibuvimas su artimu žmogumi. 

I. Staliorienė įsitikinusi, jog jos vadovaujamoje įstaigoje visi nuveikti darbai tampa matomi ir pastebimi tik išradingo kolektyvo dėka.

Pasinaudodama proga slaugos namų direktorė įstaigos darbuotojams skiria nuoširdžią padėką už dalijimąsi mintimis ir genialiomis idėjomis, puikų jų organizavimą, kruopščiai atliekamus darbus ir matomus reikšmingus rezultatus.

„Esu be galo dėkinga kolektyvui, kuris įdeda visą savo širdį į šį sunkų atjautos reikalaujantį darbą. Be Jūsų, mielieji, nebūtų slaugos namuose tokios šilumos ir jaukumo“, – pabrėžia I. Staliorienė. 

Dotnuvos slaugos namai turi licenciją apgyvendinti 47 asmenis. 

Šiuo metu slaugos namuose gyvena 46 gyventojai, kurių vidutinis amžius – 85 metai. Jauniausiam gyventojui – 43 metai, vyriausiam – 101-eri.

Slaugos namuose yra įdarbinti 34 žmonės. 

Pandemijos metu įstaigoje paruoštas karantininis kambarys, kuriame naujai atvykęs gyventojas praleidžia dvi savaites. 

„Svarbu žinoti, jog planuojant apgyvendinti savo artimąjį mūsų įstaigoje, prieš tai, laikantis visų Covid–19 reikalavimų, galima atvykti susipažinti su įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis, gyvenimu, maitinimu, taip pat užduoti rūpimus klausimus“, – norinčius prisijungti prie slaugos namų bendruomenės informuoja I. Staliorienė. 

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video