Bedarbiai ir šiemet dirbs seniūnijose

 Bedarbiai ir šiemet dirbs seniūnijose

Seniūnijoms „išdalinti“ Užimtumo didinimo programoje dalyvaujantys bedarbiai – 11 seniūnijų pasiskirstys 58 asmenys./Asociatyvi BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Kasmet Kėdainių rajono savivaldybės taryba tvirtina užimtumo didinimo programą, kurios pagrindinis tikslas – į darbo rinką įtraukti socialiai jautriai visuomenės grupei priklausančius asmenis. Jie įdarbinami seniūnijose pagalbiniais darbininkais, o į darbo rinką, programai pasibaigus, visavertiškai įsitraukia maždaug trečdalis šios programos dalyvių. Tačiau kokiu principu bedarbiai paskirstomi seniūnijoms, daliai krašto politikų taip ir liko neaišku.

Tiek pat, kiek pernai

Pagal šią programą įdarbinami rūpintiniai, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta rūpyba, nėščios moterys, neįgalų vaiką auginantys tėvai, grįžusieji iš įkalinimo įstaigos, piniginės socialinės paramos gavėjai, baigę reabilitacijos programas priklausomybių turėję asmenys, prekybos žmonėmis aukos, grįžę į Lietuvą nuolat gyventi politiniai kaliniai ir tremtiniai bei jų šeimos nariai, turintys pabėgėlio statusą, asmenys, patiriantys socialinę riziką, bei vyresni nei 40 metų asmenys. Būtent pastaroji gyventojų grupė Kėdainiuose apskritai susiduria su didžiausia bedarbyste.

Štai pernai mūsų krašte buvo registruota beveik 3 tūkst. bedarbių, o iš jų – daugiau kaip 2 tūkst. buvo vyresni nei 40 metų amžiaus.

„Numatyta, kad programoje dalyvaus 58 bedarbiai asmenys. Pernai šis skaičius buvo toks pat, tačiau skirta pinigų suma – mažesnė.

Jei šiemet programai skiriama 190,3 tūkst. eurų, iš kurių 51,2 tūkst. eurų yra savivaldybės lėšos, tai pernai buvo skirta 168 tūkst. eurų“, – komentavo savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis.

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Kokie kriterijai?

Peržvelgus seniūnijų sąrašą ir joms tenkančių bedarbių skaičių, ne vienam krašto politikui kilo klausimų, kokiais kriterijais vadovaujantis tie bedarbiai seniūnijoms yra paskirstomi.

Štai Kėdainių miesto seniūnijai skiriami 22 bedarbiai – dėl to klausimų niekas nekėlė, mat niekas neabejoja, kad didžiausia seniūnija atsakinga už visų Kėdainių tinkamą reprezentaciją, tad ir darbų čia daugiau nei pakankamai.

Kaimiškosiose seniūnijose situacija vietomis skiriasi itin stipriai. Štai Vilainių, Josvainių ir Dotnuvos seniūnijoms tenka po 5 bedarbius, tuo tarpu kitos seniūnijos pasidalina po 2 ar 3 bedarbius.

Kai kuriais atvejais ir didelės seniūnijos turi tenkintis kukliu pagalbinius darbus atliksiančių darbuotojų skaičiumi.

„Mūsų siekis buvo išlaikyti tą žmonių skaičių, koks buvo pernai. Tačiau kartu atsižvelgiame į seniūnijose esantį bedarbių procentą nuo visų darbingo amžiaus gyventojų“, – aiškino E. Grigaitis.

Tiesa, toks aiškinimas įtikino toli gražu ne visus, juo labiau kad kone identiškos diskusijos šiuo klausimu buvo kilusios ir pernai.

„Šėtai numatyta skirti 6,6 tūkst. programos lėšų, ten dirbs du asmenys, o tuo tarpu Truskavoje, kai seniūnija mažesnė, jau skiriama beveik 10 tūkst. eurų ir numatomi trys darbuotojai.

Motyvai vis tiek lieka nelabai aiškūs ir sunkiai suprantami“, – kalbėjo valdančiosios koalicijos lyderė Nijolė Naujokienė.

Jai antrino ir kitų frakcijų atstovai.

„Įdarbinamų asmenų skaičius seniūnijose nėra proporcingai paskirstytas. Gal reikėtų atsižvelgti į gyventojų skaičių, seniūnijų skaičių ir tada skaičiuoti taip, kad skiriamų bedarbių skaičius koreliuotų su seniūnijos bedarbių procentu nuo darbingo amžiaus gyventojų?

Pernai diskutavome, klausimai buvo labai panašūs ir išvada nepadaryta“, – kalbėjo Sandra Barzdienė ir siūlė apsispręsti, ar programos tikslas yra padėti seniūnijoms, ar visgi bedarbiams. 

Socialiai jautriai visuomenės grupei priklausantys asmenys seniūnijose įdarbinami pagalbiniais darbininkais.

Aut. past.

Būtų sumažinę

Politikams užkliuvo tai, kad nors vienas iš kriterijų yra bedarbių procentas seniūnijose, atrodo, kad jis visgi lemiamo vaidmens neatlieka. Nepanašu, kad ir atsižvelgiama į seniūnijos dydį.

Štai didžiausias bedarbių procentas yra Gudžiūnų seniūnijoje – net 14,2 proc. Tačiau ši seniūnija pagal programą įdarbins tik 3 bedarbius. Tuo tarpu vieną mažiausių – 10,6 proc. – bedarbių skaičių turintys Vilainiai pagal programą įdarbins net 5 bedarbius.

E. Grigaitis teigė, kad jei būtų vadovautasi tik kažkuriuo vienu kriterijumi, kai kurioms didžiosioms seniūnijoms būtų reikėję sumažinti pagalbinių darbuotojų skaičių.

„Manėme, kad nebūtų sąžininga orientuotis tik į bedarbių procentą nuo darbingo amžiaus gyventojų.

Pagal tokį kriterijų Vilainiai, Josvainiai ir Pelėdnagiai būtų netekę darbo rankų, tačiau juk tai didelės seniūnijos, kuriose ir darbo daug.

Kai kurioms seniūnijoms būtų padidėjęs bedarbių skaičius, tačiau tos seniūnijos mažesnės“, – aiškino Bendrojo skyriaus vedėjas teigdamas, kad buvo kalbėta su visų seniūnijų seniūnais ir stengtasi maksimaliai patenkinti kiekvienos seniūnijos lūkesčius.

Būtent dėl to ir savivaldybė šiemet padidino programai skirtas lėšas, mat be tų papildomų 20 tūkst. eurų nebūtų pavykę išlaikyti to paties 58 programoje dalyvaujančių asmenų skaičiaus.

E. Grigaitis taip pat informavo, kad iš pernai programoje dalyvavusių 58 asmenų į darbo rinką per praėjusius ir šiuos metus visavertiškai įsiliejo 16 asmenų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video