„Balanos gadynei“ – 90 metų

 „Balanos gadynei“ – 90 metų

Vakaronės „Balanos gadynei – 90“ metu buvo skaitomos ir vaidinamos ištraukos iš šios knygos, pristatytas režisierių Erikos Usevičiūtės ir Paul Attmere bei mokinių sukurtas filmukas apie M. Katkų. Renginyje netrūko šiltų, prasmingų sveikinimų, muzikinių kūrinių, prasmingų eilių ir žaidimų./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Jau daugelį metų Krakių M. Katkaus gimnazijoje puoselėjama graži tradicija susirinkti į kasmetinę liaudiška vakaronę Mikalojui Katkui atminti. Šį sykį ugdymo įstaigos bendruomenė šviesuolį pagerbė paminėdami jo knygos „Balanos gadynė“ 90-metį.

Vakaronės „Balanos gadynei – 90“ metu buvo skaitomos ir vaidinamos ištraukos iš šios knygos, pristatytas režisierių Erikos Usevičiūtės ir Paul Attmere bei mokinių sukurtas filmukas apie M. Katkų.

Renginio metu netrūko šiltų sveikinimų, muzikinių kūrinių, prasmingų eilių ir žaidimų.

Liaudiškai – nereiškia senoviškai

„Renginys subūrė visą bendruomenę: pradinių klasių mokiniai sugrįžo į „Balanos gadynę“ kartu su Krakių kultūros centro folkloriniu ansambliu „Smilgelė“ (vad. Jūratė Gudliauskienė), vyresnių klasių mokiniai žaidė M. Katkaus aprašytus žaidimus, ėjo ratelius, dainavo liaudiškas dainas ir šoko liaudiškus šokius.

Tačiau liaudiškai – nereiškia senoviškai. Mokiniai paneigė nuomonę, kad šiuolaikiniam jaunimui visiškai neįdomus krašto kultūrinis paveldas.

Jie parodė, kaip įdomiai ir viliojančiai, naudojant informacines technologijas ir šiuolaikinius muzikos instrumentus, galima susipažinti su lietuvių liaudies tradicijomis, papročiais, tarme ir liaudiškomis dainomis“, – sako Krakių M. Katkaus gimnazijos renginių organizatorė Aušrelė Sereikienė.

„Balanos gadynė“ – pirmoji ir bene vienintelė etnografinė knyga, kurioje aprašytas Krakių krašto ir kitų netolimų teritorijų gyvenimas, istorija, papročiai, čia gyvenę žmonės, jų gyvenimo būdas, darbas, šventės./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Prisidėjo visa bendruomenė

Gimnazijoje surengta liaudiška vakaronė „Balanos gadynei – 90“ – visos gimnazijos bendruomenės bendro darbo rezultatas, sukūręs šiluma spinduliuojantį bendrystės jausmą ir daug teigiamų emocijų.

Sulaukė svečių

Savo apsilankymu renginį „Balanos gadynei – 90“ pagerbė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis bei M. Katkaus aprašytų Ažytėnų kaimo ūkininkas Šarūnas Šiušė.

Liaudiška vakaronė „Balanos gadynei – 90“ – visos Krakių gimnazijos bendruomenės bendro darbo rezultatas, sukūręs šiluma spinduliuojantį bendrystės jausmą ir aibę teigiamų emocijų.

Aut. past.

Didžiuojasi M. Katkumi

Krakių M. Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla renginyje prisiminė ir visiems papasakojo keletą stebuklų, susijusių su M. Katkumi.

„Sunkiai įsivaizduojama, kaip prieš 150 metų valstiečio sūnus sugebėjo išvykti į tūkstančio kilometrų kelionę.

Tačiau mūsų kraštietis tais laikais nukeliavo į rytus, į Maskvą, ten įstojo į aukštąją Žemės ūkio mokyklą ir ją baigė.

M. Katkus buvo pirmasis lietuvis, kuris įgijo žemės ūkio aukštąjį mokslą.

Dar labiau galima didžiuotis tuo, kad M. Katkus nesiekė asmeninės karjeros, grįžo į savo gimtąjį Ažytėnų kaimą, čia gyveno, dirbo, augino gyvulius, arė, sėjo, labai mylėjo bites, daug padėjo knygnešiams. Būtent šitame krašte įvyko antrasis stebuklas – M. Katkus, sulaukęs septyniasdešimties metų, ėmėsi rašyti be galo vertingą kūrinį“, – apie M. Katkų kalba A. Magyla.

Etnografinė knyga

„Balanos gadynė“ – pirmoji ir bene vienintelė etnografinė knyga, kurioje aprašytas Krakių krašto ir kitų netolimų teritorijų gyvenimas, istorija, papročiai, čia gyvenę žmonės, jų gyvenimo būdas, darbas, šventės.

A. Magylos manymu, tai kūrinys, kurį privalu perskaityti kiekvienam Krakių gimnazijos moksleiviui, ne tik todėl, kad prisimintų, kas vyko prieš daugiau nei 150 metų, bet kartu prisidėtų prie tradicijų tąsos ir pasistengtų, kad prieš daugelį metų pasėta istorijos sėkla neišblanktų ir būtų perduota ateities kartoms.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video