Automobilio padangos – ką daryti, kad jos tarnautų kaip galima ilgiau?
Atėjus pavasariui, dalis vairuotojų montuoja vasarines padangas, o žiemines atiduoda saugojimui , kita dalis renkasi universalias padangas, tinkamas tiek šiltajam, tiek šaltajam sezonui. Ką reikia žinoti ir kaip padangas prižiūrėti, kad jos tarnautų kaip galima ilgiau? Ar yra būdų, stabdančių padangų nusidėvėjimą? Ką daryti, kad padangos būtų tinkamos ir kitą, ir dar kitą sezoną?
Kodėl svarbu reguliariai tikrinti slėgį padangose?
Viena iš priežasčių, dėl kurių keičiasi oro slėgis padangose, yra temperatūros pokyčiai. Jei balandžio mėnesį temperatūra gali būti arti 0 C, tai po kelių savaičių ji šoktelės iki 30 C. Orui šylant, jis plečiasi, slėgis padangose didėja, temperatūrai krintant, atvirkščiai, slėgis padangose sumažės. Jei važinėjate su universaliomis padangomis, prasidedant šiltajam sezonui, nepamirškite dažniau užsukite į degalinę ir patikrinti slėgį. Slėgį taip pat reikėtų patikrinti keliaujant, kai vykstama į kalnus, į kitą klimatinę zoną ir kt.
Padangos ar viena iš jų gali leisti orą dėl smulkių mechaninių pažeidimų – kuo anksčiau juos identifikuosite ir pašalinsite, tuo mažesnė tikimybė, jog po ilgo savaitgalio, pirmadienio rytą, rasite automobilį pustušte padanga.
Kuo pavojingas per aukštas ar per žemas slėgis?
Sekite, kad slėgis padangose nebūtų aukštesnis ar mažesnis, nei nurodyta gamintojo rekomendacijose. Jei slėgis per žemas, ilgėja stabdymo kelias, didėja kuro sąnaudos, padangos pernelyg įkaista, pažeidžiama padangų konstrukcija, kyla rizika pažeisti ratlankį.
Tačiau per didelis slėgis taip pat pavojingas – prastėja amortizacinės savybės, važiavimas tampa mažiau komfortiškas, padangą lengviau pradurti.
Per didelis ar per mažas slėgis reiškia netolygų krūvio pasiskirstymą ir, atitinkamai, netolygų protektoriaus nusidėvėjimą. Įsivaizduokite padangą, kurioje slėgis aukštesnis, nei rekomenduojama – padanga išsipučia, deformuojasi, didžiausias kontaktas su kelio paviršiumi ir didžiausia apkrova tenka centrinei padangos daliai, protektorius labiausiai nusidėvi per vidurį, nors iš kraštų yra dar visai pakenčiamos kokybės. Jei slėgis per mažas, priešingai, neproporcingai smarkiai išsidėvės padangos kraštai.
Tinkamas slėgis užtikrina maksimalų padangos ir asfalto kontakto plotą, geresnį sukibimą, krūvis pasiskirsto tolygiai, padangos dėvisi tolygiai ir tarnauja ilgiau.
Kaip tinkamai tikrinti padangų slėgį?
Rekomenduojamas padangų slėgis būna nurodytas gamintojo, šias normas galima rasti ant automobilio durų, slenksčio, kuro bako durelių vidinėje pusėje arba automobilio dokumentacijoje.
Oro slėgis padangose tikrinamas, kai padangos yra atvėsusios. Pravažiavus 2-3 valandas bent 5 km, padangos jau laikomos šiltomis. Jos atvėsta tik pastovėjus bent porą valandų. Jei tikrinate šiltas padangas, slėgis bus 10-15 proc. didesnis, todėl oro neišleiskite. Jei nuo jūsų darbovietės ar namų iki artimiausios degalinės yra keletas kilometrų, padangų slėgio matavimui įsigykite manometrą.
Kuo svarbus ratų balansavimas?
Jei norite, kad padangos lėčiau dėvėtųsi, svarbu pasirūpinti ratų balansavimu. Pirmieji signalai, parodantys, kad reikia atlikti balansavimą, yra šie – automobilis krypsta į vieną pusę, o salone jaučiamos vibracijos.
Neatlikus balansavimo, greičiau dėvisi padangos, taip pat gadinamos kitos automobilio dalys, tokios kaip pakaba, stebulė, guoliai ir kt.
Šiltajam sezonui baigiantis
Rudenį, analogiškai, vairuotojai skuba montuoti žiemines padangas, o vasarinės atiduodamos saugojimui naudojamos universalios padangos, tinkamos abiem sezonams.
Montuojant padangas, paprašykite meistro tuo pačiu metu apžiūrėti stabdžių diskus, kaladėles , važiuoklę ir įvertinti jų būklę. Jei naudojate universalias padangas, keičiantis orams, dažniau patikrinkite oro slėgį padangose.
Šiuo metu pats padangų montavimo įkarštis. Būkime visi atsakingi ir važinėkime saugiau su tvarkingais automobiliais.