Atšvaitas gali padėti išvengti tragedijos kelyje

 Atšvaitas gali padėti išvengti tragedijos kelyje

Sekdami naujienų srautą jau turbūt pastebėjote, kad, deja, ir šiemet, vos prasidėjus ankstyvoms sutemoms, subjurus orams vėl pasipylė nelaimės kelyje. Vėl skaičiuojame perėjose ir kitur partrenktus pėsčiuosius, kliudytus dviratininkus… Šių beprasmių aukų būtų galima išvengti, jei patys žmonės labiau rūpintųsi savo saugumu – tam pakaktų vos dviejų dalykų – būti atidesniems bei segėti atšvaitus.

Klastinga tamsa

Antra rudens pusė ir žiema – itin pavojingas metas visiems eismo dalyviams. Šis laikotarpis reikalauja ne tik ypatingo susikaupimo bei budrumo, bet ir pasirūpinti reikalingomis saugumo priemonėmis – atšvaitais ar šviesą atspindinčiais drabužiais, žibintuvėliais ir pan.

Rudenėjant vis dažniau pliaupiančio lietaus ir ankstyvų sutemų derinys sukuria ypač blogas matomumo sąlygas. Tai nemenkas iššūkis visiems esantiems kelyje – tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems. Todėl ir vieni, ir kiti turėtų nuolat galvoti apie galimą pavojų bei stengtis jo išvengti.Džiugu, kad dabar dauguma dviratininkų vilki ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais. Kiekvienas vairuotojas patvirtins, kad tokį dviratininką ne tik tamsoje, bet ir šviesoje pastebi žymiai anksčiau.

„Eismo dalyvių – pėsčiųjų ir vairuotojų santykis kelyje yra gana jautri tema. Čia neturėtų būti pareigų ir atsakomybės kratymosi – kiekvienas jų turi būti suinteresuotas savo ir kitų eismo dalyvių saugumu, stengtis galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitą žmogų. Visi privalo laikytis Kelių eismo taisyklių (KET), o jose numatyta net tik vairuotojų, bet ir pėsčiųjų atsakomybė – jie tamsiuoju paros metu privalo segėti atšvaitus bei kelyje elgtis saugiai“, – primena VĮ Kauno regiono keliai saugaus eismo specialistas Linartas Kiškis.

Pašnekovas pataria ir pėstiesiems atkreipti dėmesį į oro bei eismo sąlygas, suprasti, kad vairuotojams tikrai nelengva blankioje šviesų ir atspindžių jūroje pastebėti staiga išnyrančius pėsčiuosius. Tačiau jis kaip svarbiausią pėsčiojo pareigą išskiria atidumą.

„Pėstysis pagal KET privalo nekelti kojos į važiuojamąją dalį prieš tai neįsitikinęs, kad tai daryti saugu. Žvalgytis reikia ne tik keliu žengiant pirmuosius žingsnius, bet ir kertant kiekvieną eismo juostą. Vairuotojams pėsčiuosius bus daug lengviau pastebėti jei jie turės atšvaitus. Savo ruožtu, vairuotojai privalo būti ypatingai budrūs, pastebėti pėsčiųjų perėjas, prieš jas sumažinti greitį, kitaip tariant, nuolat galvoti apie saugumą, saugoti pėsčiuosius. Tik abipusiu rūpesčiu ir supratingumu išvengsime skaudžių nelaimių“, – teigia saugaus eismo specialistas.

Atšvaitai gelbsti gyvybes

Eismo saugumo specialistai konstatuoja, kad tamsiu paros metu per eismo įvykius dažniausiai nukenčia atšvaitų neturintys pėstieji – vairuotojai juos pastebi per vėlai. Ypač tai aktualu užmiestyje, neapšviestuose kelio ruožuose.

„Džiaugiamės, kad visuomenės sąmoningumas palaipsniui auga – vis daugiau žmonių suvokia, kad jų saugumu niekas kitas išskyrus juos pačius nepasirūpins, todėl jie ne tik turi atšvaitus, jais aprūpina mažuosius šeimos narius, bet ir kelyje elgiasi saugiai. Mat atšvaitas – tai tik priemonė, padedanti greičiau jus pastebėti kelyje ir tokiu būdu žymiai sumažinantis nelaimės tikimybę, bet ne šarvas, apsaugantis nuo smūgių“, – sako L. Kiškis.

Tiek senam, tiek jaunam

Saugaus eismo specialistas apgailestauja, kad vis dar atsiranda gyventojų, kurie akivaizdžiai ignoruoja jų gyvybę galinčias išgelbėti priemones – atšvaitus. Didele problema ir toliau išlieka garbaus amžiaus žmonės, kurie atšvaitų naudos, deja, vis dar nesuvokia.

Tačiau blogiausia, kad atšvaitų nauda netikintys suaugusieji nepasirūpina ir vaikais – mažiausiais eismo dalyviais, kuriais visų pirma ir turėtų pasirūpinti. Nesirūpindami savo pačių saugumu, jokio šviesą atspindinčio ar skleidžiančio daikto neprisega ir jiems…

Atrodytų, nesunku suvokti, kad atšvaitas – paprasta, bet efektyvi priemonė, padedanti būti saugiems kelyje tamsiuoju paros metu. Deja, tai suvokia tai toli gražu ne visi Kėdainių gatvėse kalbinti žmonės. Kai kurie jų teigė atšvaitų nesegintys, nes „tamsoje

nevaikšto“, „nemato reikalo – juk gatvės apšviestos“, „važinėja automobiliu“ ir kt. Ypač nustebino pareiškimai, kad „atšvaitai gadina įvaizdį“ arba „jokios iš jų naudos, tai – tik žaisliukai vaikams“.

„Pavyzdžiui, pernai vien tik per lapkritį Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 38 žmonės, pusė jų – pėstieji. Nė vienas žuvusiųjų nesegėjo atšvaito, nedėvėjo šviesą atspindinčios liemenės bei neturėjo jokių kitų jį pastebėti palengvinančių priemonių. Šios skaudžios žūtys tik parodo, kokie svarbūs yra atšvaitai ir kad tai yra labai efektyvi priemonė užtikrinant eismo dalyvių saugumą. Labai tikiuosi, kad šį lapkritį, bei visus kitus likusius tamsiojo periodo mėnesius pėstieji bus sąmoningesni – dėvės atšvaitus, elgsis kelyje saugiai, o statistika bus žymiai geresnė“, – viliasi L. Kiškis.

VĮ „Kauno regiono keliai“ primena, kaip taisyklingai nešioti atšvaitus:

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad būtų matomas iš visų pusių.

Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisegame prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.

Šviesą atspindinčią juostelę dėvime ant drabužių rankovės (truputį aukščiau riešo) ar blauzdos srityje.

Atšvaito paviršiaus plotas turi būti gana didelis, kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.

Jei turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite prie drabužių dešinėje pusėje.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video