Archeologiniai ir fizikiniai mažylių atradimai
Antrus metus iš eilės Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvitis“ bendruomenė dalyvauja Europos šalių švietimo mainų ir paramos fondo veikloje vykdydama „Erasmus+“ projektą „Mokslinis raštingumas mokykloje: strategijos gerinimas, praktiškai kuriant švietimo ugdymo mokymą ankstyvajame amžiuje“.
[quote author=“Lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorė R. Jasinskienė“]Projektas padės pedagogams mokyti vaikus atrasti kitokį pasaulį.[/quote]
Mažieji tyrinėtojai, pasitelkdami žaidimą, mokėsi pažinti vandens, magneto savybes, tyrinėjo vandens molekules, sužinojo garavimo ir kondensavimo ypatumus. Projekto antrųjų metų veikla – archeologija ikimokykliniame amžiuje, nedaug žinoma sritis šalies ikimokyklinių įstaigų pedagogams. Mažieji tyrinėtojai jau atliko archeologinius tyrimus Kėdainių senamiestyje senos smuklės vietoje. Pasitelkus pagrindinę vaikų veiklą – žaidimą, visi dirbo noriai ir aktyviai.
Nori atrasti, pačiupinėti ir pamatyti patys
„Mūsų tyrinėtojams – nuo trejų iki šešerių metukų. Mūsų didžiai nuostabai, vaikai labai domėjosi archeologija, noriai dalyvavo tyrinėjimuose. Galime teigti, kad šios dvi sritys – archeologija ir fizika – mažamečiams yra įdomios. Tiesa, svarbu, kaip medžiagą pateiks pedagogas – juk tokių mažulyčių nepasodinsi prie vadovėlių arba prie projektoriaus. Jiems reikia veiksmo, atradimo džiaugsmo, eksperimentų, – neabejoja lopšelio-darželio „Žilvitis“ vyresnioji auklėtoja Gitana Juodienė, pedagoginį darbą dirbanti beveik tris dešimtis metų. – Štai, tarkime, skalbėme lėlių drabužius ir juos džiovėme. Stebėjome, kur šie džiūva greičiau – lauke ar patalpoje. Supratome, kad vis dėlto lauke, juk ten – ir saulė kaitina, ir vėjelis džiovina. Visa tai, kas išgaruoja iš lėlės drabužėlio, kyla į viršų, į debesėlį. Lašeliai apsigyvena debesėliuose. Kuomet susitinka du debesėliai, pilni lietaus molekulių, įvyksta griaustinis ir į žemę pasipila lietus.“
[quote author=“Aut. past.“]Po pamokėlės apie molekules ketverių Ievutė, parėjusi namo pastebėjo, kad jos mama raudonu lūpdažiu braukia lūpas. „Mama, o ar tu žinai, kad tavo raudonam lūpdažyje pilna molekulių?“ – pasiteiravo Ievutė.[/quote]
Radiniai sugulė krašto muziejuje
Kolegei antrina ir lopšelio-darželio „Žilvitis“ auklėtoja metodininkė Ina Gustienė. „Vaikai patyrė didžiulį džiaugsmą atkasdami pačius įvairiausius dalykėlius. Smėlyje paslėpėme monetas, lėkščių, ąsočių šukeles, plastikinius, nedidelius dinozaurų kaulus. Vaikučiai kruopščiai braukdami šepetėliais per smėlį traukė daiktus vieną po kito. Tai jiems labai patiko, kadangi tai – nežinomybė, o ji labai jaudina ir intriguoja. Vaikai džiaugėsi rastomis monetomis, kitais radiniais. Kėdainių krašto muziejaus archeologas Algirdas Juknevičius paaiškino vaikams, kodėl svarbu saugoti radinius ir ką byloja praeitis. Arnetų namuose vaikai sužinojo, kaip radiniai tampa eksponatais, – pasakojo dvidešimt dvejus metus pedagoginį darbą dirbanti specialistė. – Lėkštes, ąsotėlius grįžę valėme, klijavome, blizginome monetas, o po to viską nešėme mums kasinėjimuose labai pagelbėjusiam A. Juknevičiui, kuris visus mūsų radinius saugiai suguldė muziejuje. Daug džiaugsmo vaikučiams suteikė dinozaurų kaulų paieškos. Tai buvo nedidelė, bet įsimintina pažintis su paleontologija. Po kasinėjimų ne vienas mažylis sakėsi užaugęs tapsiantis paleontologu. Dėkojame archeologui A. Juknevičiui už praktinę galimybę pažinti miesto praeitį, o kalbų mokyklos mokytojai Agnei Milašienei už pagalbą specialiuose projekto vertimuose.“
Išleis metodinį leidinį
Projektą koordinuoja Ispanijos valstybinės mokslinių tyrimų saugumo priežiūros tarnyba Madride. Šalys partnerės – Lenkija, Estija, Italija ir Lietuva. Prasidedant projektui mokymuose Madride bei Bydgoščio mieste Lenkijoje kaip padėti pažinti supantį pasaulį tyrinėjant ir eksperimentuojant ankstyvajame amžiuje dalyvavo trys „Žilvičio“ pedagogės.
[quote author=“Penkerių Rusnytė“]Mažuose lašeliuose yra daug mažų molekulių.[/quote]
„Su nekantrumu laukiame metodinių rekomendacijų, bendro projekto partnerių darbo „Atradimų ir tyrinėjimų pasaulis ankstyvajame amžiuje“. Tai kartu praktinių darbų rinkinys. Šis metodinis leidinys padės pedagogams mokyti vaikus atrasti kitokį pasaulį“, – teigia projekto koordinatorė Lietuvoje, lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorė Regina Jasinskienė.
[#gallery=1159#]