Ar pandemija leis abiturientams išvengti brandos egzaminų?

Švietimo sistema, pereidama prie mokinių ugdymo nuotoliniu būdu, susiduria su didžiuliais iššūkiais. Tačiau, ko gero, daugiausiai galvosopio tai sukelia abiturientams – tiems, kurių ateities pasirinkimai dažnu atveju yra nulemiami būtent brandos egzaminų. Kol kas nežinomybės daug – ar egzaminai bus? Laiku? Vėliau? Nebus visai? Siūlymų yra įvairių, o švietimo sektoriaus darbuotojai gūžčioja pečiais – kas čia žino, kuo viskas baigsis. Gal 2020 metų abiturientai bus pirmieji, kurie vidurinį mokslą baigs nelaikę egzaminų? Švietimo ministerija žada, kad sprendimas dėl abiturientų egzaminų turėtų būti priimtas bemaž po dviejų savaičių.
Jaunesniems – atšaukė
Jaunesnių klasių moksleiviai jau dabar gali atsikvėpti – jiems pasiekimų patikrinimai šiemet atšaukti. Ministerija informuoja, kad nebus vykdomas nei pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas dešimtokams, nei ketvirtokų ir aštuntokų pasiekimų patikrinimai.
Tuo tarpu dėl brandos egzaminų dar vyksta svarstymai. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius tikina, kad yra keli variantai – nuo egzaminų vėlinimo iki visiško jų atsisakymo.
„Šiuo metu svarstomi keli brandos egzaminų laikymo variantai. Vienas iš jų – brandos egzaminus pradėti birželio 1 dieną, kitas – nuo birželio 22 dienos, kai įprastai vyksta pakartotinė sesija.
Jei iki birželio 1 dienos karantinas baigsis, mes dar tikrai suspėtume beveik laiku užbaigti mokslo metus ir išlaikyti valstybinius egzaminus“, – sako A. Monkevičius.
Egzaminams ruošiasi
Tuo tarpu patys abiturientai kol kas neatsipalaiduoja ir egzaminams intensyviai ruošiasi. Žinoma, tie, kurie turi motyvacijos.
„Egzaminų nukėlimas tokioje situacijoje yra labai natūralus, suprantamas ir netgi sveikintinas. Pasiruošimas egzaminams labai priklauso nuo mokinio ir jo noro domėtis, plėsti žinias, išlaikyti egzaminus. Jeigu moksleiviui tai nerūpi, jis nesistengia ir nesimoko, data nieko nepakeis.
Aš pati dar nesu abiturientė ir negaliu sakyti tik savo nuomonės, todėl paprašiau Kėdainių rajono mokyklų mokinių tarybų pirmininkų, kad jie apklaustų savo mokyklų abiturientus. Visgi dauguma atsakė, kad jiems priimtiniau būtų egzaminus laikyti birželio 22 dieną, nes taip turėtų daugiau laiko pasiruošti, o mokytojai konsultacijoms galėtų skirti daugiau laiko.
Egzaminus laikyti birželio 1 dieną taip pat įmanoma, jei mokinys skirs tam pakankamai laiko ir pasiruošimo, tačiau tai sukeltų papildomo streso ir abejonių savo jėgomis“,– komentavo Kėdainių šviesiosios gimnazijos moksleivė, krašto mokinių tarybos pirmininkė Martyna Pikelytė.
Siūlytų neorganizuoti
Sprendimas visai neorganizuoti brandos egzaminų, taip pat gali greitai įgauti ryškesnius kontūrus. Jau senokai diskutuojama apie brandos egzaminų reikalingumą, o dabar situacija tarsi pati duoda erdvės šiai idėjai įgyvendinti.
„Įvertinus situaciją, kurioje esame, tikėtina, kad karantinas greitai nesibaigs. Nors ir visi optimistiškai vertina nuotolinį mokymo būdą, tačiau tinkamai pasiruošti egzaminams mokiniai nepajėgs.
Nors mokytojai ir mokiniai jau dirba nuotoliniu būdu, tačiau kol kas yra nežinioje, kaip seksis įgyvendinti suplanuotas veiklas. Nežinia, ar nestrigs ryšys, įvairios programos, kai mokytis pradės visos šalies mokiniai.
Taip pat ir egzaminų organizavimui nuotoliniu būdu yra nepasiruošta. Todėl manau, kad brandos egzaminų ŠMSM neturėtų organizuoti. Vertinimas galėtų būti 10–11 ir 12 klasių balų vidurkis.
Jau seniai apie tai diskutuojama, kad ne tik egzaminas turėtų nulemti mokinio tolimesnį mokymąsi ir norimos profesijos įgijimą. Gera proga dabar įgyvendinti šiuos tikslus“, – mano Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos direktorius Gintaras Petrulis.
Kol kas – nežinomybė
Tuo tarpu Kėdainių r. Akademijos gimnazijos direktorius Liudas Tauginas žodžių į vatą nevynioja – mokyklos yra didelėje nežinomybėje, o situacija yra nepaprastai sunki. Galima tik spėlioti, kaip seksis baigti šiuos mokslo metus, ką jau kalbėti apie abiturientų egzaminavimą.
„Kiekviena diena mums yra nežinomybė. Negalime nieko kaltinti, bet taip greitai susivokti visoje šioje situacijoje yra labai sunku.
Nei mokytojai, nei tėvai, nei direktoriai, nei ministerija negali taip greitai susiorientuoti.
Būtų logiškiausia palikti metinius įvertinimus ir egzaminų atsisakyti. Bet kaip dar prieiti iki tų metinių įvertinimų? Dar reikia pagyventi iki jų.
Manau, jau šiemet nesurinksime vaikų į tas aktų sales ir neegzaminuosime.
Nuotoliniu būdu egzaminų, manau, taip pat nepavyks suorganizuoti“, – kalbėjo direktorius.
Pašnekovas teigė, kad nuotolinis mokymas, kaip ir planuota, vyks, tačiau ar sklandžiai? Vargu.
„Dabartinė situacija labai sudėtinga. Nuotolinis mokymas iki šiol vyko tik mėgėjiškai. Ir dabar per dvi savaites reikėjo pereiti prie pilnos, normalios ugdymo programos. Iš tiesų mokyklos yra paliktos vienos. Deklaruojama pagalba, bet vis tiek visus sprendimus turime priimti vieni patys. Nežinau net, kaip sistemos atlaikys, kai tiek žmonių susijungs vienu metu, bandydami dirbti. Bus sunku – kam internetas neveiks, kam sistema „pakibs“… Na, bet viską iškentėsime“, – bent kiek optimizmo įnešti mėgino L. Tauginas.
Linki stiprybės
O štai Kėdainių r. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla pasitiki motyvuotais abiturientais ir sako, kad jie ruošiasi egzaminams uoliai, nepaisant susidariusios situacijos. Nors ir jis pripažįsta, kad tokia šiandiena – ne į naudą abiturientui.
„Su tokia situacija nesame susidūrę anksčiau. Bet aš manau, kad egzaminų centras turėtų dirbti savo darbą ir jį dirbs, ruoš, kas jiems priklauso. O vaikų dauguma, manau, yra suprantantys, kad tai – jų pačių ateitis. Jie ruošiasi viskam nuotoliniu būdu. Manau, net atostogų metu bendravimas su mokytojais nėra nutrūkęs. Sąmoningiems abiturientams viskas bus gerai, nematau didelio skirtumo ar birželio pradžia, ar pabaiga būtų skirta egzaminų laikymui. Kitas klausimas su tais, kurie didelės motyvacijos neturi – na, čia gali būti problemų, gali būti daugiau neišlaikytų egzaminų. Svarbus vaikams šis laikotarpis, būna dažnai ir pervargimo, streso, o čia dar tokia situacija susiklostė. Mokiniai turi išlikti stiprūs“, – kalbėjo direktorius.
Neramu
Kėdainių rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius neslėpė – situacija neramina ir mokinius, ir švietimo sistemos darbuotojus. O labiausiai gaila abiturientų.
„Šioje situacijoje labiausiai gaila abiturientų. Dėl brandos egzaminų svarstoma visose Europos šalyse. Tikiu, kad ŠMSM pasirinks abiturientų lūkesčius atitinkantį sprendimą.
Tikiu, kad dešimtokai savarankiškai mokslo metų pabaigoje pasitikrins savo žinias. Tradiciniai Nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai 4, 6, 8 klasėse šiais metais nebus vykdomi. Tačiau visi turime suprasti, kad nesimokant, stebuklai nevyksta. Bus intensyvinamas ugdymo procesas ateityje.
Džiaugiuosi mokytojų, mokyklų vadovų entuziazmu ruošiantis nuotoliniam ugdymo proceso organizavimui. Tikiuosi, kad pirmas blynas nelabai prisvils. Neramu, ar atlaikys „technika“, ar jos pakaks. Tikiu, kad kuo mažiau bus imitacijos vaidinant „nuotolinį“ (ypač organizuojant ikimokyklinį ugdymą). Šis laikmetis privers dar labiau pasitikėti mokytoju, dar labiau sumažinti nurodymus „iš viršaus“, – sakė J. Lukoševičius.