Ar Kėdainių rajonui reikalingas „Socialinis taksi“?

 Ar Kėdainių rajonui reikalingas „Socialinis taksi“?

Nacionalinio socialinės integracijos instituto nuotr.

Svarstoma, kad jo paslaugas įpirks tik nedaugelis

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Nuo šiol Kėdainių rajone gyvenantys neįgalieji turės galimybę dažniau ir paprasčiau keliauti į jiems reikiamas vietas. Mūsų rajone startavo pilotinis „Socialinio taksi“ projektas. Tiesa, Kėdainių rajono neįgalieji, nors ir džiaugiasi į rajoną atėjusia paslauga, tačiau abejoja, ar sugebės ją įpirkti ir ar pavyks jai ilgam čia įsitvirtinti.

Domėjosi patys gyventojai

„Visada sakiau, jog pavėžėjimo paslauga yra pati reikalingiausia mūsų negalią turintiems asmenims, senyvo amžiaus žmonėms. Kalbant apie „Socialinį taksi“, mano asmenine nuomone, jis nepasitvirtins, nes negalią turintys asmenys gyvena ir verčiasi sunkiai, skaičiuoja kiekvieną eurą, tad kažin ar norės važiuoti taksi“, – „Rinkos aikštei“ kalbėjo Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Daiva Sipavičienė.

Tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybė sako, kad šis projektas pradėtas būtent gyventojų prašymu.

Kėdainių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Daiva Sipavičienė svarsto, kad didžioji dauguma neįgaliųjų nesugebės įpirkti „Socialinio taksi“ paslaugų, nes jie ir taip sunkiai verčiasi./Asmeninio archyvo nuotr.

Trūksta lėšų

D. Sipavičienė pažymi, kad šiuo metu pavėžėjimo paslaugas neįgaliesiems teikia ir Kėdainių rajono neįgaliųjų bei paraplegikų draugijos. Tačiau skiriamų lėšų nepakanka, o važiuoti norinčiųjų yra daug.

„Kasdien vairuotojas veža iki 4–6 žmonių. Būna laikai nesutampa, tad sprendžiame, tariamės su Kėdainių rajono paraplegikų asociacija, dalinamės žmonėmis, kad tik pavyktų visus norinčius pavežti.

Daug vykstančių ratukuose, o su jais lydintys asmenys. Smagu ir gera, kad galime padėti. Tik tam galėtų būti skiriama daugiau lėšų, juolab kad degalų kainos tikrai didelės“, – kalbėjo D. Sipavičienė ir klausė: „Kita vertus, gal savivaldybė galėtų su tuo taksi [„Socialiniu taksi“] sunkesnius asmenis ir nemokamai pavežti, o ir mūsų organizacijoms [paraplegikų ir neįgaliųjų] paskirti didesnį finansavimą?

Pavyzdžiui, mūsų draugijos neįgaliųjų transportui ketvirčiui skiriama 800 eurų. Bet kad tiek išeina degalams per mėnesį… O dar remontuoti, drausti autobusus reikia – šioms reikmėms iš viso neskiriama pinigų. Tvarkomės iš surinktų transporto lėšų.

Bet gal galėtų valdžia atsižvelgti į tokius kaip mes? Juk autobusą naudojame tik pavėžėjimui į gydymo įstaigas, sanatorijas. Daugiau niekur, nors negalią turintys asmenys prašosi ir į bankus, vaistines, pasų poskyrius…“

„Kasdien vairuotojas veža iki 4–6 žmonių. Būna laikai nesutampa, tad sprendžiame, tariamės su Kėdainių rajono paraplegikų asociacija, dalinamės žmonėmis, kad tik pavyktų visus norinčius pavežti. Daug vykstančių ratukuose, o su jais lydintys asmenys. Smagu ir gera, kad galime padėti. Tik tam galėtų būti skiriama daugiau lėšų, juolab kad degalų kainos tikrai didelės.

D. Sipavičienė

Nepabandęs nesužinosi

Pasidomėjus, ar tikrai mūsų rajone reikalingas „Socialinis taksi“ ir ar neįgalieji išgalės įpirkti jo paslaugas, meras Valentinas Tamulis sakė, kad „labai sunku spręsti už kitus žmones. Tik pabandę matysime, ar ši paslauga Kėdainių krašto žmonėms yra reikalinga ir naudinga. Jei nieko nedarytume, tai tiesiog ir nežinotume, ar yra poreikis rajone teikti „Socialinio taksi“ paslaugas“.

Taip pat po Kėdainių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės paminėtų problemų paklausus, ar nesvarstoma padidinti finansavimo pavėžėjimo paslaugoms, V. Tamulis atsakė trumpai: „Kol kas neįgaliųjų draugija nėra pateikusi jokių papildomų prašymų dėl pavėžėjimo.

O pavieniai kėdainiečiai, kurie kreipiasi dėl minėtos paslaugos, gauna visą reikiamą informaciją, kokios dabar yra galimybės ja pasinaudoti“.

Savivaldybės duomenimis, neįgaliems asmenims transporto paslaugoms organizuoti šiuo metu yra skiriama 23,4 tūkst. Eur, hemodializuojamų ligonių pavėžėjimui – 53,0 tūkst. Eur. Iš viso – 76,6 tūkst. Eur. 

Mero V. Tamulio žiniomis, kadangi „Socialinio taksi“ pilotinio projekto dar tik pati pradžia, kol kas apie jo paklausą sunku kalbėti: „Kreipiausi į paslaugos teikėjus pirmų dienų apžvalgos, bet kol kas atsakymo neturiu“.

Tuo metu D. Sipavičienė svarstė, kad naująja paslauga neįgalieji tikriausiai naudosis, bet ne tiek, kiek ja naudojasi dviejose neįgaliųjų organizacijose.

„Mūsų vairuotojai dar ir palydovai, kurie padeda žmonėms įlipti, net palydi kai kuriuos iki gydymo įstaigų. Aš didžiuojuosi, kad galime padėti tiems, kuriems labiausiai to reikia.

Kuo daugiau paslaugų bus negalią turintiems asmenims, senyvo amžiaus žmonėms ir kitiems, kuriems jos reikia, tuo geriau. Tik aš nemanau, kad „Socialinis taksi“ pasitvirtins šimtu procentų“, – sakė draugijos pirmininkė.

Svarstys apie paslaugos pratęsimą

Jei žmonės naudosis taksi paslaugomis ir bus poreikis, savivaldybė žada ieškoti galimybių ilgalaikei partnerystei.

„Socialinio taksi“ vairuotojai-asistentai, naudodami specialią nuleidimo ir pakėlimo įrangą, gali saugiai nukelti žmones iš neįgaliajam nepritaikytų butų daugiabučiuose, taip pat yra apmokyti  suteikti pirmąją pagalbą, bendravimo įgūdžių bei negalios etiketo.

Paslaugos bus teikiamos 24/7 principu, visą parą visomis savaitės dienomis, paslaugos orientuotos į individualius žmonių su negalia poreikius, todėl kelionės laikas ir tikslas nėra ribojamas.

Asmenys, norintys naudotis „Socialinio taksi“ paslaugomis, turėtų užpildyti registracijos anketą interneto svetainėje http://socialinistaksi.lt/ arba paskambinti telefonu +370 687 44 001. Šiuo telefono numeriu darbo dienomis nuo 8:00 iki 19:00 val. taip pat galima užsisakyti kelionę.

„Socialinio taksi“ paslauga yra mokama, teikiama elektromobiliu.

Paslaugos kaina neįgaliesiems Kėdainių rajone: 0–5 km – 2  Eur, 5–10 km – 3 Eur, 10–15 km – 4,5 Eur, kelionė daugiau kaip 15 km – 0,30 ct, palaukimas 1 val. – 1 Eur (neregistruotiems 1 km – 0,80 ct, palaukimas 1 val. – 2 Eur) .

Papildomos paslaugos: pagalba įlipant į automobilį nesant liftui 1 aukštas – 1  euras, (neregistruotiems 1 aukštas – 2 eurai). 

3 Komentarai

  • Labai gera paslauga. Apie socialinį taksi žinojau iš draugų kituose rajonuose. Jie naudojasi ir labai džiaugiasi. Išbandžiau ir aš. Tikrai patogu, važiuosiu su jais ir ateityje. Atvyksta sutartu laiku, padeda, palaukia.

  • socialiniu taxi esame labai patenkinti. aptarnavimo kokyb labai auksta. mokesciai neigaliems nera dideli. noretumem kad kedainiuose jis liktu ilgam laikui.

  • labai gera paslauga neigaliesiems\aciu musu savivaldybei uz si projekta\daug kartu vaziavau su soc\taksi\esu patenkinta\vairuotojas labai uzimtas nes dirba ir Jonavoj dar\paslaugus zmogus\

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video