Ar galiu mažametį vaiką palikti vieną namuose? Atsako specialistai
Kokia gi yra tvarka su mažais vaikais – nuo kada ir kuriam laikui juos galima palikti namuose vienus? Jei tėvai išskrenda atostogauti į užsienį, ar palikdami vaikus giminaičiams turi sutvarkyti įgaliojimą? Ar to paties reikia paliekant vaikus atostogauti pas senelius, kai tėvai yra Lietuvoje? Ar apskritai, jei vaiką augina viena mama arba vienas tėtis, ar galima mažylį palikti vieną namuose trumpam ir nubėgti apsipirkti? Į šiuos klausimus atsako Vaiko teisių apsaugos specialistai.
Kartais įgaliojimas reikalingas
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pabrėžia, kad jei tėvai palieka savo vaikus seneliams trumpam laikui, tačiau patys lieka Lietuvoje ir nutikus skubiam įvykiui gali per keletą valandų atvykti pas vaikus – jokių įgaliojimų suteikti seneliams nereikia.
Ir nors įstatyme nėra apibrėžta, kuriam laikui tėvai gali palikti savo vaikus, tarkime, seneliams, vis dėlto pabrėžiama, kad reikia paisyti vaikų poreikių, o vaiko atidavimas prižiūrėti jį kitiems asmenims, kai tėvai vaiką apleidžia, laikomas vaiko teisių pažeidimu.
Tačiau jei tėvai nori išvykti atostogų į užsienį, prieš palikdami vaikus savo giminaičiams jie turėtų pasirūpinti laikinąja vaikų globa – kitaip tariant, suteikti įgaliojimą giminaičiams.
Jo gali reikėti nutikus nelaimei, mat net gydymo įstaigos teisiškai be įgaliojimo negalėtų priimti, teikti informacijos vaiko seneliams, jei šie neturi tokią teisę patvirtinančio dokumento.
Teisiškai vaiko palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 min. trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus žmonėmis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs pasirūpinti jaunesniu.
Aut. past.
Palikti vienus vaikus galima, atsižvelgus į jų brandą
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Metodinės pagalbos, nacionalinio ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyresnioji patarėja Ugnė Klingerė atkreipė dėmesį, kad teisiškai vaiko palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 min. trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus žmonėmis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs pasirūpinti jaunesniu. Ilgesniam laikui palikti mažesnius, nei 6 metų vaikus, arba vaikus su specialiaisiais poreikiais, galima tik su 14 m. ir vyresniu asmeniu.
„Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus, todėl spręsdami klausimą, ar vaikas gali likti vienas namuose dienos ar nakties metu, ar iki kurios valandos vakare turėtų sugrįžti į namus, pirmiausia turėtų įvertinti vaiko amžių ir brandą bei žinoti individualias jo galimybes klausyti suaugusiųjų nurodymų jiems nebūnant šalia bei gebėjimus pasirūpinti savimi: pavyzdžiui, vienas pradinių klasių moksleivis jau moka ir gali pasirūpinti savimi, saugiai grįžti namo, pasišildyti maistą ir panašiai, o kitam – reikia daugiau suaugusiųjų pagalbos, nes pasirūpinti savimi gali būti per sudėtinga“, – sako U. Klingerė.
Ilgesniam nei 15 min. laikui palikti mažesnius nei 6 metų vaikus, arba vaikus su specialiaisiais poreikiais, galima tik su 14 m. ir vyresniu asmeniu.
Aut. past.
Svarbu aptarti su vaiku ekstremalias situacijas
Labai svarbu vaiką nuo mažens išmokyti adreso, kuriuo jis gyvena, svarbu, kad vaikas žinotų savo ir tėvų vardus ir pavardes, taip pat žinotų pagalbos numerį 112, žinotų, kada reikia juo skambinti.
„Paliekant vaiką vieną namuose, tėvams svarbu aptarti su juo galimas situacijas, kaip jose reikėtų elgtis, pavyzdžiui, įsitikinti, kad vaikas sugeba užrakinti ir atrakinti duris, atidaryti ir uždaryti langus bei atsiradus poreikiui, mokės ir galės skubiai susisiekti su tėvais ar kitais suaugusiais – močiute, seneliu, teta ar pan., o nelaimės atveju – gebės išsikviesti pagalbą“, – sako specialistė.
Pašnekovė sako, kad ypatingai svarbios prevencijos priemonės, galinčios apsaugoti vaiką nuo nelaimingų atsitikimų tiek namuose, tiek viešumoje, kai tėvų nėra šalia: vaikų mokymas, nuoširdūs pokalbiai šeimoje ir tarpusavio ryšio kūrimas, kuriame vyrauja abipusis atvirumas ir pasitikėjimas.
„Jei tėvai nuo mažens kalbės su vaiku apie saugų elgesį, primins jam, kad būtų atsargūs, parodys galinčius grėsti pavojus, paaiškins apie galimas neapdairaus ir neatsakingo elgesio pasekmes – vaikas supras ir išmoks, kaip elgtis atsakingai ir išlikti saugiam“, – sako specialistė.
Ji pridūrė, kad kiekvienas tėtis ar mama, prieš palikdamas vaiką namuose vieną, turėtų apsvarstyti ne tik jo asmeninius gebėjimus, bet ir įvertinti laiko intervalą, kiek vaikui būti vienam namuose yra saugu.
„Net ir trumpam palikdami vaikus, suaugusieji turėtų įsitikinti, kad nepalieka mažamečiui pasiekiamoje vietoje aštrių ir smulkių daiktų, verdančių ar karštų puodų, atvirų laiptų, balkono durų ir panašiai“, – sako U. Klingerė.
Padeda technologijos
„Situacijose, kai vaikas lieka namuose vienas, visuomet gelbsti technologijos – tėvai gali bendrauti su vaiku mobiliuoju ryšiu ar įvairiomis programėlėmis, kurios leidžia palaikyti vaizdo ryšį, žinoti, kaip jam sekasi būti namuose“, – primena vaiko teisių apsaugos specialistė.
Ji priduria, kad tėvams derėtų iš anksto aptarti ir situaciją, kaip vaikas turėtų elgtis, jeigu vienas iš tėvų neatsiliepia telefonu bei susitarti, po kiek laiko ir kiek kartų jis gali bandyti skambinti vėl.
„Svarbu priminti, kad tėvai, išeidami net ir trumpam, vaikui turėtų aiškiai įvardyti, kada jie išeina ir kada ruošiasi sugrįžti, nes žinojimas ir aiškumas vaikui sukuria saugumo jausmą, o ištesėtas žodis – ugdo pasitikėjimą ir atsakomybę“, – primena U. Klingerė.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
1 Komentaras
Durniu laivas.