Nekvalifikuotai vaikų priežiūrai reikia 450 tūkst. eurų
Kur vasarą tėvai paliks mažylius?
Darželinukų tėvams anokia naujiena, kad vasarą bent vieną mėnesį ištisos darželių grupės užsidaro. Užsidaro net ir atskiri darželiai, todėl į veikiančius vedami ne tik skirtingų grupių, bet ir skirtingų darželių auklėtiniai. Tačiau kas bus šiemet, kai dėl pandemijos apie grupių jungimą ar darželių maišymąsi net kalbos negali būti?
Klausimą iškėlė komitete
Minėtas klausimas rajono tarybos narės Indrės Fiodorovos iniciatyva buvo išsamiai nagrinėjamas Švietimo ir kultūros komitete.
Čia komiteto nariai kartu su savivaldybės administracija bei Kėdainių rajono ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos tarybos pirmininke Audra Pakštiene diskutavo, kaip išspręsti nelengvą užduotį.
Kaip sakė Švietimo skyriaus vadovas Julius Lukoševičius, riba, kada sprendimu patenkinti būna ir tėvai, ir darželiai, yra labai plona, o koronavirusinės pandemijos akivaizdoje ją peržengti yra labai lengva.
„Mes turime galvoti, kaip gyvensime vasarą.
Iš darželių turime informaciją, kad visas mėnuo bus atostogoms skirtas, o tėvams krentanti našta tą mėnesį užimti vaikus.
Žinant, kad daug mėnesių kai kurie tėvai apskritai dirbti negalėjo, tik dabar gavo progą į darbą išeiti – tema darosi ypatingai skaudi abiem pusėms.
Grupių jungti juk negalima, tad turime galvoti, ką daryti“, – kalbėjo komiteto narė I. Fiodorova.
Ministerija nusiplauna rankas
Klausimas buvo iškeltas ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, kuri nuotolinėje diskusijoje bandė padėti ikimokyklinių įstaigų vadovams išsikapanoti iš neaiškios situacijos. Tačiau kokia ta reali ministerijos pagalba, įvardyta gana aiškiai: „ne kažką“. Bent jau taip sakė Švietimo skyriaus vedėjas J. Lukoševičius ir savo vertinimą pagrindė skaičiais.
„Norėtųsi, kad ši diskusija nesupriešintų pedagogų galimybių atostogauti vasarą ir dirbančių tėvų poreikio vesti vaikų į darželius. Ribas peržengti galima labai greitai.
Turime tokią statistiką, kuri rodo, kad poreikis vesti vaikus vasarą į darželius yra didelis. Kiekvieną mėnesį 100 ir daugiau vaikų galėtų būti vedami į darželį.
Ministerija šiuo klausimu ne kažką pasiūlė – dirbti su tėvais ir įkalbėti juos neleisti vaikų į darželį arba galvoti apie nekvalifikuotą vaikų priežiūrą, bet ne ugdymą“, – kalbėjo J. Lukoševičius.
Jis pateikė ir skaičius, kiek savivaldybei kainuotų nekvalifikuota vaikų priežiūra darželiuose. Vienam mėnesiui tokiai vaikų priežiūrai tektų atseikėti 150 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad per tris vasaros mėnesius reikėtų net 450 tūkst. eurų.
[quote author=“N. Naujokienė“] Pedagogai turi paatostogauti, kaip ir visi žmonės. Nes jei ne, jie kitais metais nebepadirbs.[/quote]
Siūlymai nepalankūs
Ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos tarybos pirmininkė A. Pakštienė neslėpė skepsio dėl ministerijos siūlymo vaikus atiduoti nekvalifikuotų žmonių globon.
„Visais laikais organizuoti darbą vasarą yra labai sunku, o šie metai išskirtiniai, bet mes tikrai nebūtume dejavę, jei nebūtume sulaukę griežtų ministerijos nurodymų, kad negalima jungti grupių.
Ministerijos siūlymai yra nepalankūs tėvams arba tiesiog pažeidžiantys įstatyminius aktus.
Mes negalime leisti nekvalifikuotiems žmonėms prižiūrėti vaikų – o kas atsakys, jei kokiam mažyliui kas nors nutiks?“ – akcentavo A. Pakštienė.
Jos vadovaujamame lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ iš 218 vaikų vasarą neturėtų kur būti vos keli vaikai.
Direktorė sako, kad darželiai buvo lankstūs visais laikais, tačiau dabartiniai ministerijos reikalavimai ir ribojimai labai apsunkina padėtį.
Vadovaujantis ministerijos siūlymais, tėvai, kurie neturi kur palikti mažylių vasaros metu, tiesiog liktų „ant ledo“.
Dirbti atsisako
Paaiškėjo, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai yra tiek pavargę, kad vasarą dirbti nenori net ir už papildomą atlyginimą.
„Žmonės atsisako dirbti, atsisako net už papildomus pinigus.
Darbo pobūdis ir specifika sudėtinga, grupės yra gausios, dirbti yra tikrai labai sunku, juk yra ir vaikų su specialiais poreikiais, įvairiomis elgesio problemomis ir panašiai. Pedagogai nori pailsėti“, – kalbėjo ponia Audra.
[quote author=“Aut. past.“]Vienam mėnesiuinekvalifikuotai vaikų priežiūrai tektų atseikėti 150 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad per tris vasaros mėnesius reikėtų net 450 tūkst. eurų.[/quote]
Yra išeitis?
Kitos savivaldybės šią problemą sprendžia įvairiai. Dauguma jungia grupes, išskyrus Kauną – kur kategoriškai vienas mėnuo yra paliktas atostogoms, o tėvams nėra jokios kitos išeities, tik nevesti vaiko į darželį.
Kitose savivaldybėse yra skiriamas papildomas finansavimas bei jungiamos grupės tik… apeinant biurokratines kliūtis.
„Daugumoje savivaldybių įteisintas leidimas raštu naujai formuoti grupes vasaros laikotarpiui. Žinoma, tada kyla klausimas, kaip mes kovojame su koronavirusu tokiu būdu?
Juk čia tas pats grupių jungimas, tik kitaip įvardytas.
Bet mes, vadovai, prašome dalintis atsakomybe su mumis, ir parengti dokumentą, kuris leistų organizuoti darbą vasarą, suformuoti grupes, ir jos per visą vasarą nesikeistų.
Kai kurie tėvai sutinka prieš jungiant grupes vaikus pratestuoti, bet tikrai ne visi sutiks.
Tėvai turi teisę į darželį vasarą, bet pedagogai turi teisę į atostogas ir poilsį“, – prašė asociacijos tarybos pirmininkė.
„Turime prisiimti atsakomybes visi, ir kitaip nebus. Pedagogai turi paatostogauti, kaip ir visi žmonės. Nes jei ne, jie kitais metais nebepadirbs“, – sakė komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė, o komitetas nusprendė teikti siūlymą savivaldybės administracijai, kuri turėtų patenkinti A. Pakštienės prašymą ir parengti dokumentus, pagal kuriuos vasaros laikotarpiui būtų galima komplektuoti nekintamas darželinukų grupes.