Įvaizdis svarbiau už gresiančią epidemiją?

 Įvaizdis svarbiau už gresiančią epidemiją?

Kėdainių rajono taryboje dirbančių medikių Jūratės Judickienės ir Vilmos Šnurevičiūtės reikalavimu rajono meras Valentinas Tamulis trečiadienį skubiai sušaukė neeilinį pasitarimą savivaldybėje. Tik ne dėl koronaviruso. Mat šiuo metu Kėdainiuose, pasirodo, esama kur kas svarbesnio ir skubesnio klausimo – Kėdainių PSPC trūksta medikų, o įstaigos įvaizdžiui blogėjant, ši problema tik gilėja. Vos įsibėgėjus pasitarimui, paaiškėjo, kad jį inicijavusios gydytojos-politikės siekė ne tik išjudinti įsisenėjusią problemą, apie kurią pačios tylėjo net kelerius metus. Panašu, kad joms labiausiai rūpėjo vis labiau blogėjantis PSPC įvaizdis.

Ironiška, kad Kėdainių rajono PSPC medikai įvaizdžio problemas sprendžia skubos tvarka, kai tuo tarpu viso pasaulio medikai turi visai kitokį rūpestį – kovoja su koronavirusu.

Pareikalavo ir… nepasirodė

Rajono meras V. Tamulis V. Šnurevičiūtės ir J. Judickienės prašymu neeilinį pasitarimą skubos tvarka suorganizavo trečiadienį popiet, tačiau viena iš šio susitikimo iniciatorių Vilma Šnurevičiūtė jame net nesiteikė pasirodyti. Tuo tarpu atidėjęs darbus iš Vilniaus į Kėdainius atskubėjo Seimo narys Darius Kaminskas. Iš komiteto posėdžio trumpam išeiti laiko rado ir vicemeras Paulius Aukštikalnis bei administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Vis dėlto toks rajono tarybos narės V. Šnurevičiūtės neatsakingumas išties supykdė susitikimo dalyvius – reikalauti skubaus susitikimo ir jame nedalyvauti – išties mažų mažiausiai nemandagu.

„Pati tarybos narė Vilma Šnurevičiūtė, kuri parašė raštą ir prašė neatidėliojant susitikti, čia nedalyvauja. Puikiai žino, kad skubaus susitikimo reikalaujama tada, kai taryba svarsto komitetuose svarbiausius rajonui klausimus, biudžetą – o pačios čia nėra“, – piktinosi vicemeras P. Aukštikalnis.

Jam antrino ir D. Kaminskas, kuris metęs darbus atvyko į skubų situacijos svarstymą.

„Aš pakeičiau savo darbotvarkę, nes buvo parašyta, kad susitikimas skubus. Turėjau svarbių planų, bet štai – aš čia. O vienos iš organizatorių čia net nėra. Tai kaip suprasti tokį elgesį?“ – stebėjosi parlamentaras.

Skubus posėdis sušauktas buvo tada, kada rajono tarybos komitetai nagrinėjo savivaldybės biudžetą. Susitikime paaiškėjo, kad įvardintos problemos yra kelių metų senumo. Taip ir liko neaišku, kodėl susitikti prisireikta šitaip skubiai. / „Rinkos aikštės“ stop kadrasProblema – įvaizdis?

„Kaimo ambulatorijose trūksta 5 šeimos gydytojų. Visuose VšĮ Kėdainių PSPC trūksta slaugytojų. Žiniasklaidoje pateikiama informacija apie „baudžiavą“ rajono sveikatos priežiūros įstaigoje, mušamus gydytojus, nekuria patrauklaus įvaizdžio ir, tikėtina, atbaido sveikatos priežiūros specialistus, todėl jie neatvyksta dirbti į mūsų rajoną“, – taip buvo rašoma rašte, kviečiančiame į skubų susitikimą.

Nepaisant to, kad susitikime dalyvavusi tarybos narė J. Judickienė teigė, jog svarbiausias klausimas yra medikų trūkumas, vis dėlto rašte sudėlioti akcentai nustebino susirinkimo dalyvius.

„Susitikimui iš esmės pritariu, jis reikalingas – jeigu yra problema su medikų stygiumi, mes turime spręsti šią bėdą. Bet prie ko čia straipsniai žiniasklaidoje?

Specialistų stinga ne vienerius metus iš eilės, ar norite pasakyti, kad tai tik dėl žiniasklaidos pranešimų?

Mes čia ne įvaizdžio problemas turime spręsti. Įvaizdžio klausimas, kas rašoma rašte, nėra pagrindinis. Išspręskime esmines problemas ir įvaizdis grįš. Neliks problemų, neliks ir straipsnių.

[quote author=“D. Kaminskas“]Kodėl nebuvo galima paskambinti, ramiai komitete susėsti savo laiku ir tartis? Kodėl čia mėtomės raštais vieni su kitais, ar esame tokie susvetimėję? Tai jei jūs savo kolektyve taip elgiatės, nereikia stebėtis, kodėl ten atmosfera bloga. Kiek į PSPC eidavau, klausdavau, kaip gyvenate – „jokių problemų“ sakydavote. Tai kodėl nekalbėjote tada?[/quote]

Kas Lietuvos žiniasklaidoje rašoma, tai ne savivaldybės kompetencijoje nulemti. Žiniasklaida rašo etiškai, o jei manote, kad straipsniai neetiški, galima kreiptis į atsakingas institucijas.

Svarbiausia mums turi būti paslaugos kokybė bendruomenei ir kokybiškos bei protu suvokiamos darbo sąlygos medikams. Būtent tai yra savivaldybės kompetencija ir tą mes turime išspręsti“, – akcentavo vicemeras P. Aukštikalnis.

„Dėl žiniasklaidos – mes jokios įtakos jiems turėti negalime. Kad parašė apie mušamą medikę – na, tokia informacija yra policijos pareigūnų suvestinėse. Ją visi gali matyti ir, patikėkite manimi, visa nacionalinė žiniasklaida tokius dalykus seka ir mato. Net nesinori kalbėti apie tai – juk ne čia pagrindinė problema“, – antrino D. Kaminskas.

Problema įsisenėjusi

Susitikimo metu paaiškėjo, kad medikų stygius – įsisenėjusi rajono problema. Ir nepaisant to, kad pavojaus signalus profsąjunga siuntė jau seniai, o PSPC vadovai tikina nuolat dirbantys šiuo klausimu, rezultatai kalba patys už save.

Medikų trūksta, o skyles bandantys užkamšyti šeimos gydytojai balansuoja ant kritinio pervargimo ribos, mat jų darbo krūviai yra sunkiai protu suvokiami.

Tiesa, Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė pradžioje tikino, kad tokia kritiška situacija yra susidariusi visai neseniai.

PSPC direktorė A. Rimkevičienė pripažino, kad būtent jos darbas yra rūpintis tinkamomis personalo darbo sąlygomis. Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. „Situacija ne visada buvo tokia. Viena mūsų šeimos gydytoja patyrė rimtą traumą, gydosi. Dvi yra pensinio amžiaus ir nusprendė išeiti užtarnauto poilsio, anūkus paauginti. Trys jaunos medikės beveik vienu metu išėjo į dekretą.

Negalima sakyti, kad pas mus neatvyksta jaunų gydytojų – atvyksta, bet nutinka taip, kad jie ir vaikų susilaukia, gyvenimą savo gyvena“, – kalbėjo PSPC direktorė.

„Na tai nejau visa tai įvyko ką tik? Kiek žinau, nėštumas yra tęstinis dalykas, ir tikrai ne dieną prieš į dekretą išeinant apie tai sužinojote.

Maža to, ne taip jau seniai skambinau jums klausdamas, ar nereikia jaunos medikės, baigusios mokslus neseniai, kad bent užsuktų, kontaktus paliktų – sakėte, kad nereikia nieko.

Kiek kartų užėjus, paklausus kaip sekasi, sakydavote, kad problemų nėra ir kad viskas gerai?“ – stebėjosi Seimo narys D. Kaminskas.

Mobingas Josvainių ambulatorijoje?

Apie mobingą garsiai kalbėti imta visai neseniai – po to, kai vienoje Vilniaus ligoninių, kaip teigiama, neatlaikęs spaudimo iš kolegų, nusižudė jaunas perspektyvus gydytojas. Apie patiriamą spaudimą ir itin prastą mikroklimatą garsiau ėmė kalbėti ir kitų ligoninių darbuotojai. Panašu, kad ši problema neaplenkė ir Kėdainių.

Pirmiausia ji išryškėjo PSPC pavaldžioje Josvainių ambulatorijoje, kur iš darbo buvo atleista šeimos gydytoja.

„Kai būna tokia ekstremali situacija, būna šaukiami visi medikai – ir pensinio amžiaus, ir nedirbantys tuo metu. Dabar, iš jūsų rašto sprendžiant, susidarė ekstremali situacija.

Tai kokia situacija yra Josvainių ambulatorijoje? Ar ten anksčiau nedirbo kita šeimos gydytoja? Užsiminėte, kad ji buvo atleista.

Gal būtų galima su ja pakalbėti, paprašyti grįžti į darbą? Juk tai medikė, turinti licenciją, galinti dirbti“, – teiravosi sveikatos komiteto pirmininko pavaduotoja Aušrelė Kaminskienė.

[quote author=“D. Kaminskas“]Sumušta medikė – tai didžiulė tragedija. Tai tapo tikra bomba tarp medikų. O ką jūs darėte? Ar kalbėjote, ar siūlėte, suteikėte jai reikalingą pagalbą? Juk ne tik medikė nukentėjo – o kaip slaugytojoms jaustis, kurios buvo šalia, viską matė, ją gynė?[/quote]

Tačiau Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja J. Judickienė nesismulkino – jau nebedirbančią gydytoją, kuri, pasak jos, trukdė dirbti visam kolektyvui, pavadinio psichine ligone. Beje, viešai buvo įvardinta ir šios gydytojos pavardė, kurios dėl etinių sumetimų neviešiname.

Apie buvusią darbuotoją gydytoją J. Judickienė kalbėjo taip: „Apie tą gydytoją aš pasakysiu viską iki galo. Tai yra psichinis ligonis.

Ji paleido į slaugytoją paveikslą. Buvo kolektyve apskritai eilė problemų. Visi tylėjo, kentė, skųsdavosi paslapčia, kol galiausiai priėjome iki tokio taško.

Profsąjunga tą situaciją žino, viskas nutiko prieš porą metų.“

Tokiu PSPC direktorės pareiškimu susitikimo dalyviams beliko tik stebėtis…

Lietuvos gydytojų sąjungos Kėdainių filialo pirmininkė Raimonda Augienė teigė, kad dar 2018 metais buvo kalbama apie gydytojų trūkumą ir PSPC direktorei buvo siūlyta megzti kontaktus, ieškoti jaunų medikų, baigusių studijas. Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Nesijaučia vertinamos

Susidaro vaizdas, kad mikroklimatas Kėdainių PSPC išties itin prastas.

Lietuvos gydytojų sąjungos Kėdainių filialo pirmininkė Raimonda Augienė teigė, kad atliktos apklausos parodė, jog šeimos gydytojos jaučiasi neįvertintos, o mikroklimatas darbo vietoje yra labai prastas. Maža to, jo pagerinti galimai niekas iki šiol nė neskubėjo.

„2017 metų pabaigoje pasirašius įstaigoje šakinę kolektyvinę sutartį, nuo 2018 metų mes ėmėm dirbti su darbo sąlygų, darbo krūvio, atlyginimo klausimais.

Jau tada buvo kalbama apie gydytojų trūkumą ir PSPC direktorei buvo siūlyta megzti kontaktus, ieškoti jaunų medikų, baigusių studijas.

Diskusijose ir susirinkimuose jau treji metai buvo kalbama apie gresiantį medikų trūkumą. Tiesa, mes negirdėjome, kokių priemonių imtasi, bet gal tiesiog ta informacija mūsų nepasiekė? Dažniausiai girdėdavome komentarus, esą niekas į Kėdainių PSPC nežiūri, niekas nesiūlys gydytojų, kad reikia ypatingų sąlygų medikus prisikviesti dirbti čia.

Ir štai turime dabar situaciją tokią, kokią turime. Krūviai tiesiog sunkiai pakeliami.

Gydytojos sakydavo, kad nesijaučia vertinamos, tiesa, tai nebuvo oficialūs skundai.

[quote author=“Aut. past.“]Medikų trūksta, o skyles bandantys užkamšyti šeimos gydytojai balansuoja ant kritinio pervargimo ribos, mat jų darbo krūviai yra sunkiai protu suvokiami.[/quote]

Atlikome apklausas dėl darbuotojų tarpusavių santykių įtakos darbo kokybei, ir rezultatai parodė, kad būtina sutelkti dėmesį į personalo tarpusavio santykius, pasitelkiant psichikos sveikatos skyriaus medikus, paskatinti darbuotojus kalbėtis per susirinkimus.

Būtina gerinti psichologinę atmosferą darbe. Tačiau pasigedome informacijos, kokių priemonių imtasi, kad mikroklimatas darbe būtų išties pagerintas“, – komentavo R. Augienė.

Vicemeras Paulius Aukštikalnis pasipiktino, kad susitikimą organizavusioms medikėms, panašu, labiau rūpi įvaizdis, nei realūs problemų sprendimai. / Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Problema sena, sprendimų nerasta

Tarybos narė, Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja organizaciniam metodiniam darbui J. Judickienė tikino, kad su kolektyvu nuolat kalbamasi, o pagrindinė problema, pasak jos – per dideli darbo krūviai.

„Kur juos padėti, tuos pacientus?“ – taip problemą pakomentavo medikė.

Tačiau akivaizdu, kad medikų trūko jau seniai, ir darbo krūvio problema iš esmės būtų buvusi išspręsta paprastai – priimant į darbą daugiau medikų.

„Trūko medikų jau seniai. 2017, 2018 metais darėte apklausas, darbo krūvis buvo per didelis jau tada. Taip, dabar centrinė valdžia bando priimti įstatymo pakeitimus, kuriais būtų nustatomas mediko darbo krūvis. Bet iki šiol tą lemia konkrečios medicinos įstaigos administracija!

Tai ką jūs darėte?

Kažkaip kai dirbau ligoninės akušerijos skyriuje, medikų netrūkdavo, direktorius sugebėdavo jų rasti“, – kalbėjo D. Kaminskas.

Tuo tarpu Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė pripažino, kad būtent jos darbas yra rūpintis tinkamomis personalo darbo sąlygomis. Vadovė teigia, kad buvo sudaryti paslaugų apmokėjimo planai, kurie turėjo skatinti medikus rinktis optimalų pacientų skaičių.

„Vienas svarbiausių dalykų – darbo apmokėjimas. Jis skiriamas pagal prisirašiusius pas mediką pacientus. Yra gydytojų, kurie turi iki 2 000 prisirašiusių pacientų.

Mes darbo apmokėjimo nuostatose su profsąjungos pritarimu taip sudėliojome, kad už vieną prirašytą pacientą iki 1 500 bendro pacientų skaičiaus mokame daugiau, o virš 1 500 – mažiau. Motyvacijos prisirašyti pacientų neliko, bet krūvis išliko toks pats.

Girdimos kalbos apie tai, kad reikia normuoti pacientų skaičių – tai jei medikas pacientui skirs pusvalandį, per dieną jis priims apie 14 pacientų. Prasideda kažkokios nesąmonės, kai imame tokius dalykus skaičiuoti“, – kalbėjo A. Rimkevičienė.

„Tai kaip jūs galite pritraukti medikų, jei net nesidomite, kokius atlyginimus siūlo kiti rajonai? Kituose rajonuose slaugytojų užtenka? Koks jų atlyginimas?“ – klausė Aušrelė Kaminskienė. / Asmeninio archyvo nuotr. Ar yra konkurencingi – nežino

Pati PSPC vadovė teigė, kad darbo užmokestis yra vienas iš pagrindinių klausimų. Visgi A. Kaminskienei pasiteiravus, koks yra Kėdainių PSPC medikų atlyginimas lyginant su gretimų rajonų tokio paties pobūdžio medicinos įstaigų darbuotojų atlyginimais, vadovė atsakymo pasakyti negalėjo.

„Nežinau, šiam klausimui nesiruošiau“, – taip atsakė A. Rimkevičienė.

„Tai kaip jūs galite pritraukti medikų, jei net nesidomite, kokius atlyginimus siūlo kiti rajonai? Kituose rajonuose slaugytojų užtenka? Koks jų atlyginimas?“ – teiravosi sveikatos komiteto pirmininko pavaduotoja A. Kaminskienė.

Tuomet paaiškėjo, kad su slaugytojais problemos… kaip ir nėra.

„Su slaugytojais jaučiamas situacijos pagerėjimas, vien šiais metais įsidarbino trys slaugytojos“, – komentavo A. Rimkevičienė.

Tačiau toks atsakymas galutinai iš vėžių išmušė Seimo narį D. Kaminską.

„Jūsų pavaduotoja rašte rašo, kad situacija yra blogėjanti. Jūs sakote, kad situacija – gerėjanti. Slaugytojų alga visur panaši, kitur slaugytojų netrūksta. Tai aš nesuprantu – apie ką mes kalbame? Sėdime čia metę visus savo darbus, o kalbame apie ką?“ – gūžčiojo pečiais D. Kaminskas.

„Pačiame PSPC problemos kaip ir nėra. Bet ambulatorijos slaugytojos pensinio amžiaus, jos gali išeiti. Tada turėtume problemų. Mes sušaukėme susitikimą, nes norime bendrai surasti sprendimus, kaip pritraukti gydytojų į Kėdainius. Nes mes jau viską padarėme – pagal darbo skelbimus ir asmeninius kontaktus“, – situaciją mėgino paaiškinti J. Judickienė.

Tačiau tai nepaaiškina, kodėl parlamentarui paklausus, ar kolektyvui nereikia jaunos medikės, atsakymo buvo sulaukta neigiamo.

Pagalbos neieškojo

Seimo narys stebėjosi, kodėl Kėdainių PSPC medikų trūkumas akimirksniu tapo aukščiausios svarbos klausimu, nors problema tęsiasi jau daug metų.

Maža to, jis tikina nesulaukęs jokių signalų apie tokias problemas anksčiau.

„Jūrate, mano telefono numerį turite? Aušrelės Kaminskienės telefono numerį turite? Kodėl nebuvo galima paskambinti, ramiai komitete susėsti savo laiku ir tartis? Kodėl čia mėtomės raštais vieni su kitais, ar esame tokie susvetimėję?

Tai jei jūs savo kolektyve taip elgiatės, nereikia stebėtis, kodėl ten atmosfera bloga.

Kiek į PSPC eidavau, klausdavau, kaip gyvenate – „jokių problemų“ sakydavote. Tai kodėl nekalbėjote tada?

Reikėjo sakyti – sėskime kartu, važiuokime į universitetus, paruoškime programas, kalbinkime jaunus medikus.

Man iš kitų rajonų žmonės skambina, kurių aš nepažįstu, kreipiasi dėl savo problemų – o jūs man nesugebėjote iki šiol nieko net pasakyti! Pasirodo, turite realių problemų, pačios nesprendžiate ir tylite“, – kalbėjo D. Kaminskas.

PSPC vadovė A. Rimkevičienė replikavo, kad jau seniai praktikuoja išvykas į universitetus ir ieško jaunų medikų, tačiau rezultatai kol kas nedžiuginantys.

Sumušta medikė – ar ja kažkas rūpinasi?

Vis dar aktualus išliko ir Kėdainių PSPC darbo metu užpultos ir sumuštos medikės klausimas. Paaiškėjo, kad PSPC vadovai situaciją piešia gerokai šviesesnėmis spalvomis, nei yra iš tiesų.

„Sumušta medikė – tai didžiulė tragedija. Tai tapo tikra bomba tarp medikų. O ką jūs darėte? Ar kalbėjote, ar siūlėte, suteikėte jai reikalingą pagalbą?

Juk ne tik medikė nukentėjo – o kaip slaugytojoms jaustis, kurios buvo šalia, viską matė, ją gynė?

Juk medikas visą gyvenimą mokosi, lanko kursus: streso valdymo, bendravimo kolektyve. Kas buvo padaryta šiuo atveju?“ – teiravosi Seimo narys.

„Direktorei tikrai nėra paprasta komentuoti situaciją, kai ji buvo čia pat, viską matė iš arti. Gal žiniasklaidoje reikėtų nušviesti visas tas daromas priemones?“ – pasiūlė J. Judickienė.

Tačiau paaiškėjo, kad šviesti nelabai yra ką, nebent abejingumą sumuštos medikės atžvilgiu.

A. Rimkevičienė teigė, kad sumušta medikė atsisakė psichologinės pagalbos.

„Su ja buvo kalbama, jai buvo siūlyta pagalba, bet ji sakė, kad nereikia. Skyriaus vedėja su medike bendravo kelis kartus po įvykio, man perdavė informaciją.

Aš pati su ja kalbėjau tik tą dieną po įvykio“, – neslėpė PSPC vadovė.

Tiesa, tiek rajono merą V. Tamulį, tiek parlamentarą D. Kaminską pasiekė gerokai liūdnesnės naujienos.

„O man nukentėjusi medikė sakė, kad niekas jai jokios realios pagalbos nesuteikė. Juk tądien jos būsena buvo vienokia, pagalbos gal ji tuomet ir atsisakė, bet jai turėjo būti kitą dieną pasiūlyta pagalba. Jūs iki šios dienos su ja nebendravote – tai nėra gerai“, – teigė V. Tamulis.

„Būtent, jokios reakcijos, pokalbio, nebuvo nei kitą dieną“, – antrino ir parlamentaras.

Rajono meras dar susitikimo metu paskambino užpultai gydytojai, kad dar sykį pasitikslintų, kokios pagalbos ji sulaukė.

Paaiškėjo, kad medikė visgi norėtų pabendrauti su psichologu, o tokį poreikį matanti ir su ja kontaktą palaikanti skyriaus vedėja.

Susitikimas realiai baigėsi be jokių konkrečių susitarimų. Nei susitikimą inicijavusios gydytojos-politikės, nei PSPC vadovė A. Rimkevičienė taip ir neįvardijo, kokios skubios pagalbos PSPC reikėtų iš rajono savivaldybės ar Seimo nario. Lieka neaišku, kokių priemonių ketina imtis PSPC vadovybė, kad jos pagaliau viešai įvardintos problemos būtų pradėtos spręsti.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content