Naujoji egzaminų pasirinkimo tvarka išgąsdino abiturientus
2018 metų vasaros pabaigoje tuometė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė patvirtino naują tvarką dėl egzaminų pasirinkimo abiturientams. Joje numatyta, kad ilginamas brandos darbo atlikimo laikas abiturientams bei sudaroma galimybė rinktis brandos darbą III gimnazijos klasės mokiniams. Taip pat ankstinamas visų likusių brandos egzaminų pasirinkimo laikas. T.y. jie turėjo būti pasirinkti iki 2018 metų spalio 24 dienos. Tiesa, atsižvelgiant į tai, kad pasirinkti brandos egzaminus IV gimnazijos klasės mokiniams iki spalio 24 dienos teko pirmą kartą ir tai galėjo sukelti jiems nepatogumų, su Lietuvos moksleivių sąjungos atstovais apsvarstyta galimybė iki lapkričio 6-osios kreiptis į mokyklos vadovą ir turimus pasirinkimus papildyti vienu ar kitu egzaminu.
Naujoji tvarka – naudinga abiturientams
Kaip „Rinkos aikštei“ teigė Kėdainių rajono mokinių tarybos pirmininkė Karolina Pralgauskytė, šiais mokslo metais pasikeitusi egzaminų pasirinkimo tvarka mūsų rajono abiturientams sukėlė įvairių jausmų bei minčių.
„Didžiajai daliai abiturientų egzaminų rinkimasis mokslo metų pradžioje sukėlė labai daug streso ir panikos. Kai kurie abiturientai teigė, kad stengėsi rinktis kuo didesnį egzaminų skaičių, nes nebuvo užtikrinti, kuriuos brandos egzaminus laikys“, – pasakojo mergina.
Tiesa, anot jos, dėl paankstintos egzaminų pasirinkimo tvarkos jaudinosi ne visi.
„Taip pat buvo tokių mokinių, kurie visiškai nesijaudino, nes jau 11-tos klasės metu buvo nusprendę, kokius egzaminus laikys“, – teigė Karolina.
Tarybos pirmininkė taip pat pažymėjo, jog 2018 metų pasirinkimas nebuvo išskirtinis ir populiariausi išliko tų pačių mokomųjų dalykų egzaminai.
„Kaip ir kiekvienais metais, populiariausi tarp abiturientų išliko lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos, matematikos, istorijos, biologijos brandos egzaminai“, – apie dvyliktokų pasirinkimus kalbėjo Karolina.
Jos nuomone, naujoji tvarka yra naudinga ir abiturientams padės pasiekti geresnių rezultatų.
„Tikiuosi, kad ši naujovė abiturientams padėjo susidėlioti savo tikslus, prioritetus ir dėl to jie galės tikslingiau ruoštis brandos egzaminams. Esu įsitikinusi, kad nuoseklus ir kruopštus darbas visuomet atneša gerų rezultatų“, – tvirtai kalbėjo dvyliktokė.
[quote author=“K. Pralgauskytė“]Tikiuosi, kad ši naujovė abiturientams padėjo susidėlioti savo tikslus, prioritetus ir dėl to jie galės tikslingiau ruoštis brandos egzaminams. Esu įsitikinusi, kad nuoseklus ir kruopštus darbas visuomet atneša gerų rezultatų.[/quote]
Rinkosi maksimalų egzaminų skaičių
Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Jaunimo politikos koordinatorė Greta Zaburaitė taip pat teigė, jog naujoji tvarka sukėlė dvejopų jausmų esamiems dvyliktokams. O situaciją apsunkino ir tai, jog apie pasikeitimus moksleiviai sužinojo tik atėję į mokyklą.
„Abiturientai, kurie jau žinojo, ką nori veikti po mokyklos, pasirinko lengvai, tačiau sudėtingiau buvo tiems, kurie dar nebuvo apsisprendę, ir tokiu atveju rinkosi didžiausią galimą laikyti egzaminų skaičių – šešis – arba tuos egzaminus, kurių dalykai sekėsi geriau, negalvodami apie karjeros planavimą, – kalbėjo Greta. – Apskritai pasirinkimą apsunkino papildomas stresas – mokiniai tik rugsėjį atėję į mokyklas sužinojo, kad pasikeitė tvarka, ir egzaminus galės rinktis ne iki vasario pabaigos, o iki lapkričio pradžios.“
Nors naujoji tvarka ir įnešė nemažai sumaišties ir nežinios, tačiau, pasak LMS atstovės, ji didelės įtakos moksleiviams nepadarė.
„Didelė dalis abiturientų nebuvo apsisprendę ir tikrai rinkosi dėl to, kad reikia. Tačiau kai kurie moksleiviai patys pastebi, kad galimai ir vėliau, net ir laikydami egzaminus nežinos, ką nori veikti po mokyklos, tad didelės reikšmės paankstinta egzaminų pasirinkimo tvarka neturėjo“, – sakė pašnekovė.
Paklausta, kaip apskritai moksleiviai (abiturientai) vertina minėtą tvarką, G. Zaburaitė teigė, jog jų vertinimai dvejopi.
„Dėl pakeitimų jau dabar moksleiviai tvirčiau, tikslingiau mokosi tuos dalykus, kurių egzaminus laikys. Taip pat ir mokytojai laikantiesiems skiria daugiau užduočių kartojimui, o į nelaikančiuosius žiūri atlaidžiau. Tai leidžia geriau susikoncentruoti ir pasiruošti laikomiems egzaminams“, – pasakojo LMS atstovė.
Leis pasitaisyti
Ji taip pat pažymi, kad jau dabar kai kurie moksleiviai suprato klaidingai pasirinkę egzaminus, kuriuos norės laikyti.
„Kita vertus, tokie skubūs pakeitimai sukėlė daug streso ir nerimo moksleiviams: kai kurie jau galimai pakeistų savo pasirinkimus, nes nespėjo tinkamai įvertinti visų dominančių studijų programų ir jų reikalavimų. Taip pat pastebėta, kad, prieš pasirenkant egzaminus, trūko informavimo apie pasikeitusias stojimo sąlygas, kas irgi turėtų įtakos apsvarstant savo pasirinkimų galimybes“, – abiturientų problemas vardijo mergina.
Tačiau ji ragina nenusiminti tuos, kurie galbūt tik dabar atsipeikėjo ir norėtų kažką keisti.
„Norėtumėm akcentuoti, kad pagal Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo 148 straipsnį, daryti pakeitimus galimybė yra suteikta, tik reikia pateikti prašymą Nacionalinio egzaminų centro direktoriui, kurį išnagrinės speciali komisija“, – moksleivius ramino Greta.
Brandos atestatui gauti mokinys ir buvęs mokinys turi išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieną dalyko brandos egzaminą (išskyrus tuos atvejus, kai nuo pasirinkto brandos egzamino direktoriaus įsakymu bus atleistas) ar brandos darbą. Kandidatai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – rinksis laisvai. Pasirinkto dalyko brandos egzamino ir jo tipo vėliau keisti negalima.
Organizuojamos dvi brandos egzaminų sesijos – pagrindinė ir pakartotinė. Pagrindinė sesija vyks balandžio 24–birželio 20 dienomis, pakartotinė – birželio 21–liepos 11 dienomis. Per pakartotinę sesiją bus galima laikyti dėl pateisinamos priežasties iš pagrindinės sesijos atidėtus valstybinius ir mokyklinius brandos egzaminus ir mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, jei per pagrindinę sesiją nepasisekė išlaikyti mokyklinio ar valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino.