Ar nefomaliajam ugdymui skirtos lėšos nukeliauja ten, kur reikia?
Rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba pateikė Kėdainių neformaliojo vaikų švietimo lėšų naudojimo patikrinimo ataskaitą. Joje buvo keli pastebėjimai apie galimai netinkamai atliekamą veiklą. Į pastabas dėmesį atkreipė ir savivaldybės Tarybos Kontrolės komitetas. Komiteto narių teigimu, tik pajudinus situaciją iš pamatų buvo pateikti konkretūs pasiaiškinimai.
Atkreipė dėmesį į neaiškumus
Kontrolės komiteto narys Darius Petrauskas „Rinkos aikštei“ teigė, kad dar balandžio mėnesį komitete buvo pristatyta minėta ataskaita, tačiau atsakingo asmens – Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo paaiškinimas buvo gautas po mėnesio.
„Balandžio mėnesio Kontrolės komitete savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba pristatė Kėdainių neformaliojo vaikų švietimo lėšų naudojimo patikrinimo ataskaitą. Joje pastebėjome keletą įtartinų dalykų. Matoma, kad kai kurios išlaidos galimai nesuderinamos su vykdoma veikla, taip pat nagrinėjome, ar tikrai programose dalyvauja tiek mokinių, kiek registruota – kitaip tariant, ar pasiteisina skirtos lėšos. Išlaidos nesuderintos su vykdoma veikla – pasidomėjome, kur buvo panaudoti skirti pinigai.
Pastebėjome, kad laisvasis mokytojas buvo pateikęs 2015-ųjų metų sąskaitas, nors turėjo pateikti 2016-ųjų. Taigi norėjome išsiaiškinti šiuos dalykus, ir nusprendėme sušaukti dar vieną Kontrolės komiteto posėdį bei į jį pakviesti Švietimo ir kultūros skyriaus vedėją Julių Lukoševičių“, – kalbėjo D. Petrauskas.
Tarybos narys teigė, kad būta ir daugiau pastebėjimų – tarkime, dėl darbuotojų darbo laiko apskaitos ar moksleivių lankomumo ataskaitų.
Po išvadų – susitvarkė
Į Kontrolės komitetą pakviestas J. Lukoševičius turėjo atsakyti į iškeltus klausimus bei pakomentuoti situaciją.
„Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras vykdė septynias neformaliojo švietimo programas. Programai „Gitara ir vokalas“ iš vienos įmonės buvo pirktas nešiojamasis kompiuteris, taip pat spausdintuvas, ausinės ir kiti daiktai, už daugiau nei 800 eurų. Tad mes ir klausiame, kam reikėjo tų daiktų?
Audito metu patikrinus atrankos būdu pasirinktas programas pastebėta atvejų, kai teikėjai pasiūlo netikslias problemas. Užsiėmimai nevyko, o apie tai nebuvo pranešta savivaldybės administracijai, arba užsiėmimus lankė labai mažas skaičius vaikų“, – pastebėjimus išsakė D. Petrauskas.
Tiesa, J. Lukoševičius Kontrolės komiteto posėdžio metu patikino, kad su audito pateiktomis išvadomis ir siūlymais buvo susipažinta ir nurodymų paisoma.
„Pagal Audito ir kontrolės tarnybos pateiktas rekomendacijas įstaigos susitvarkė. Tačiau manau, kad Kontrolės komiteto domėjimasis įnešė gero vėjo. Jie išties jaučia, kad juos kažkas kontroliuoja ir stebi – taip skatinamas sąžiningas darbas“, – svarsto Tarybos narys D. Petrauskas.
Yra ir kuo džiaugtis
Tuo tarpu J. Lukoševičius tikino, kad minėta audito ataskaita jau yra „žila praeitis“ – mat ataskaitoje aptarti praeitų metų pirmojo pusmečio rezultatai. Į rekomendacijas atsižvelgta, o neformaliojo švietimo ugdymo programos duoda ir džiuginančių rezultatų.
„Aš mačiau audito išvadą, mačiau, kad yra išvardinta keletas ugdymo įstaigų, kurios galimai dalį lėšų buvo panaudojusios ne pagal paskirtį. Tačiau tai yra požiūrio klausimas – kontrolieriams atrodo vienaip, o štai Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytas aprašas, kam gali būti panaudotos skiriamos lėšos, nurodo kitaip. Na bet tai – praeitis. Tai praėjusių metų pirmojo pusmečio reikalai.
Tačiau pagal rekomendacijas tikrai buvo susitvarkyta. Rekomendacijos buvo pateiktos ir mums, kaip savivaldybės padaliniui dėl priežiūros vykdymo – į viską yra sureaguota ir į pastabas atsižvelgta.
Aš Kontrolės komitete pasidžiaugiau mūsų mokinių pasiekimais. Įvairiuose nacionaliniuose konkursuose moksleiviai pasiekia labai gražių pasiekimų – tai būtent to neformaliojo švietimo ugdymo rezultatas“, – kalbėjo J. Lukoševičius.
Skyriaus vedėjas taip pat teigė, kad šių metų pabaigoje savivaldybės auditoriai pateiks naują ataskaitą apie neformalųjį ugdymą, tuomet ir bus žiūrima, ką dar galima patobulinti.