55-eri „Lifosos“ metai – nuo startuolio iki modernios „žalios“ gamyklos (FOTOGALERIJA)

 55-eri „Lifosos“ metai – nuo startuolio iki modernios „žalios“ gamyklos (FOTOGALERIJA)

Daugiau nei prieš pusę amžiaus Kėdainiuose savo veiklą pradėjusi pirmoji šalies trąšų gamykla šiais metais mini dar vieną solidžią sukaktį. Viena didžiausių rajono bendrovių „Lifosa“ šiemet pasitiko jau 55-ąjį jubiliejų.

Šia proga įmonė savo lėšomis pastatytoje ir miestui dovanotoje Kėdainių arenoje, praėjusį penktadienį surengė įspūdingą šventę. Ir tai buvo ne vienintelė proga švęsti – lifosiečiai tądien minėjo dar vieną gražų gimtadienį. Tiesa, nejubiliejinį, tačiau ne mažiau svarbų. Šiemet koncernas „EuroChem“, kurio dalimi AB „Lifosa“ yra nuo 2002 m., skaičiuoja 17-us savo darbo veiklos metus. Ši šventė minima visose „EuroChem“ grupės įmonėse.

Augo kartu su Kėdainiais

Bendrovė „Lifosa“ jau seniai tapo neatskiriama Kėdainių dalimi. Įmonė ne tik kone didžiausias rajono darbdavys bei mokesčių mokėtojas, bet ir svarbus miesto socialinis partneris, ir net turistinė įžymybė. Ne veltui į „lietuviškomis Alpėmis“ vadinamus bendrovės fosfogipso kalnus kasmet patekti veržiasi daugybė žmonių.

Tuo metu, kai prieš 55-erius metus kūrėsi dabartinė bendrovė „Lifosa“, tada vadinta Chemijos kombinatu, Kėdainiuose gyveno beveik perpus mažiau gyventojų nei vėliau po poros dešimtmečių. Augant ir stiprėjant bendrovei kartu plėtėsi ir Kėdainiai.

Per šiuos 55-erius metus įmonei teko patirti ir šilto, ir šalto. Trąšų gamykla išgyveno ne tik klestėjimo laikotarpius, būta ir sunkesnių laikų, kuomet pečius slėgė didžiulės skolos, taip pat nerimas bei nežinomybė dėl ateities.

Ir nors permainų laikus, kuomet žlugus Sovietų Sąjungai neišsilaikė daugybė tuo laikotarpiu kurtų įmonių, bendrovė „Lifosa“ pergyveno nesunkiai, tačiau po gero dešimtmečio įmonei teko patirti nelengvą išbandymą. 2002 metais bendrovę slėgė didžiulės skolos, dėl to jos savininkai nutarė įmonę parduoti. Nepabūgęs sudėtingos situacijos bendrovę „Lifosa“ įsigijo vos prieš metus, 2001-aisiais, įsikūręs koncernas „EuroChem“. Naujieji savininkai nuo pat pradžių rūpinosi bendrovės gerove – per 16 bendradarbiavimo metų bendrovė „Lifosa“ ne tik visiškai atsigavo, bet ir suklestėjo, vėl pradėjo dirbti pelningai, atsinaujino bei tapo viena geidžiamiausių rajono darbdavių, kur darbo atlygis gerokai viršija šalies vidurkį.

Itin džiugina, kad įmonė ir jos akcininkai savo sėkme mielai dalijasi ir su miesto bendruomene. Bendrovės 50-mečio proga miestui buvo padovanota naujutėlaitė moderni renginių arena, taip pat įmonė prisideda prie aplinkos apsaugos, nesitaiksto su korupcijos apraiškomis. AB „Lifosa“ aktyvi Kėdainių krašto bendruomenės narė, dalyvauja rajono visuomeniniame gyvenime, remia savivaldybės įgyvendinamas regioninės plėtros programas. Nepamiršti ir savo darbuotojai, kuriems stengiamasi sukurti kiek įmanoma geresnes darbo sąlygas, investuoti į juos.

Bendrovės „Lifosa“ generalinis direktorius Jonas Dastikas (kairėje) šventės metu apdovanojo daugiau nei dvidešimt geriausių įmonės darbuotojų. Įmonės archyvo nuotr.  Jaučiasi dėkingi

Tad akivaizdu, kad kai 55-ąjį jubiliejų pasitinki atjaunėjęs, atsinaujinęs ir klestintis, svarbu tuo pasidžiaugti bei padėkoti prie šios sėkmės istorijos kūrimo prisidėjusiems įmonės kolektyvo nariams.

AB „Lifosa“ vadovai įsitikinę, kad įmonės sėkmę lemia ne tik palankios pasaulinės trąšų rinkos sąlygos, naujausios technologijos ar kiti akivaizdūs įmonės veiklos vertinimo rodikliai.

Šiandien galima vienareikšmiškai tvirtinti, kad įmonės sėkmės, puikios produkcijos kokybės bei finansinių rezultatų garantas yra profesionalūs ir motyvuoti darbuotojai. Todėl bendrovės vadovybė įvairiais būdais siekia padėkoti darbuotojams juos motyvuojant bei parodant, kokie jie svarbūs. Ir čia nesivadovaujama posakiu „koja kojon su laiku“, personalo politikoje siekiama, kad darbuotojo asmenybės, profesionalumo, pastangų įvertinimas, žmogiškųjų išteklių valdymo sistema visada būtų vienu žingsniu priekyje. Bendrovės „Lifosa“ vadovai pabrėžia, kad tik gerinant įmonės kolektyvo mikroklimatą, suteikiant optimalias galimybes materialinei bei dvasinei žmogaus saviraiškai, įmonė lemia savo, kaip verslo subjekto, plėtrą ir ilgaamžiškumą.

„55-ojo bendrovės jubiliejaus ir 17-ojo „EuroChem“ gimtadienio šventė pirmiausia yra skirta visiems įmonės darbuotojams. Šios šventės pagrindinis tikslas yra pagerbti bei padėkoti patiems pačiausiems kolektyvo nariams, kurių dėka tiek mūsų įmonė, tiek visas koncernas „EuroChem“ auga, stiprėja ir yra vis konkurencingesnis pasaulyje. Šventės metu pirmiausia norėjome visiems darbuotojams padėkoti už atsidavimą ir jų pastangas dirbant savo darbą, siekiant įmonės tikslų. Tačiau ypatingai pagerbti tądien siekėme tuos darbuotojus, kurie įmonėje išdirbo po 40 ir daugiau metų, taip pat tuos, kurie atlikdami savo pareigas dažnai padaro daugiau nei iš jų yra tikimasi, visada žengia žingsnelį daugiau negu kiti, rodo iniciatyvą, ugdo naują kartą, perduoda savo patirtį jiems. Na, ir, žinoma, jau tradicija tapo išrinkti metų darbuotoją, kuris ypač nusipelnė įmonei ir jos gerovei. Džiugu, kad turime puikų profesionalų kolektyvą, kurio dėka įmonė dabar yra moderni ir klestinti“, – švente džiaugiasi bendrovės „Lifosa“ viešųjų ryšių specialistė Indrė Mažeikienė.

55-ojo bendrovės jubiliejaus iškilmėse 2018 m. „Eurochem“ nusipelniusio darbuotojo vardas buvo suteiktas Sidui Kalnaičiui – sieros rūgšties cecho (SRC) technologui. Na, o koncerno „EuroChem“ garbės raštus gavo Erikas Novikas, amofoso cecho (AC) gamybos meistras, Rolandas Beker, energetikos cecho(EC) elektros įrengimų remonto elektromonteris, Vilimantas Lipinskas, fosforo rūgšties cecho (FRC) šaltkalvis-remontininkas, Ričardas Lukoševičius –mechanikos cecho (MC) rankinio virinimo elektrosuvirintojas.

[quote author=“I. Mažeikienė“]Šventės pagrindinis tikslas yra pagerbti bei padėkoti patiems pačiausiems kolektyvo nariams, kurių dėka tiek mūsų įmonė, tiek visas koncernas „EuroChem“ auga, stiprėja ir yra vis konkurencingesnis pasaulyje.[/quote]

Koncerno „EuroChem“ padėkos raštais buvo apdovanoti: Birutė Meižienė, AC skaičiuotoja-operatorė, Valdas Siniauskas, aliuminio fluorido cecho (AFC) – džiovinimo operatorius, Rolandas Stonkus, EC šaltkalvis-remontininkas, Arūnas Kochanskas, geležinkelio transporto cecho (GTC) kelio monteris, Nijolė Lipniuvienė, FRC gamybos meistrė, Jušinskienė Rasa – SRC katilų-utilizatorių operatorė, Kęstutis Stankevičius, ūkio transporto cecho (ŪTC) vairuotojas, Anatolijus Solovjovas, MC šaltkalvis-remontininkas-brigadininkas

Bendrovėje „Lifosa“ 40 ir daugiau metų išdirbę darbuotojai taip pat sulaukė išskirtinio dėmesio bei padėkos už savo darbą. Jų nusipelnė: Laimutis Adomėnas, EC elektromonteris rėlininkas, Antanas Alekna, FRC rankinio virinimo elektrosuvirintojas, Eugenijus Kambaras – ŪTC autopakrovėjo vairuotojas, Violeta Litvinienė – FRC transporterininkė, Satkauskas Povilas – EC el. įrengimų remonto elektromonteris, Vytautas Tanzegolskis – MC šaltkalvis-remontininkas, Nijolė Važgauskienė – kokybės kontrolės skyriaus (KKS) cheminių analizių laborantė, Birutė Žukienė – SRC gamybos operatorė

[#gallery=1509#]

Dėmesys aplinkosaugai

Bendrovės „Lifosa“ komanda ypač didžiuojasi, kad sulaukusi šio gražaus jubiliejaus gali ranką prie širdies pridėjusi pasakyti, kad daro ne tik viską kas būtina, bet ir gerokai daugiau, kad gamyklos technologijos bei procesai kuo labiau tausotų krašto aplinką.

„Bendrovė „Lifosa“ 55-ąjį jubiliejų pasitinka būdama brandi, bet kartu ir jauna, labai moderni, žalia, taip pat drąsiai žvelgianti į ateitį – nuolat besikeičianti ir tobulėjanti. Ypač daug dėmesio ir investicijų skiriame aplinkosaugai. Elgiamės atsakingai, siekiame, kad visos technologijos, kurias diegiame, procesai, kuriuos modernizuojame būtų kaip įmanoma draugiškesni aplinkai, taip pat, kad diegiant minėtas naujoves būtų pagerintos darbo sąlygos mūsų darbuotojams“, – pabrėžia I. Mažeikienė.

Bendrovė, planuodama ūkinę veiklą, nuolat taiko geriausias gamybos technologijas ir pažangiausius aplinkos apsaugos būdus, kurie leidžia mažinti žalingą poveikį aplinkai. 
Kasmet apie 30 % investicinių lėšų skiriama naujų aplinkosauginių projektų įdiegimui, technologijų tobulinimui ir gamtinių išteklių racionaliam naudojimui.

Bendrovė „Lifosa“ 55-ojo gimtadienio proga savo darbuotojams bei partneriams surengė įspūdingą šventę, kurios metu savo pasirodymais kėdainiečius džiugino garsūs šalies atlikėjai. Įmonės archyvo nuotr. Nauji cechai

Koncernas „EuroChem“ į bendrovę „Lifosa“ kasmet investuoja kelias dešimtis milijonų eurų. Per paskutinius 10 metų į „Lifosą“ buvo investuota per 160 mln. eurų.

„Kai bendrovę „Lifosa“ įsigijo „EuroChem“, gamykla buvo labai sudėtingoje situacijoje. Iš tiesų jei ne šie akcininkai, dabar būtų galima tik pasvarstyti, koks būtų įmonės likimas. Neabejotinai nuo tada, kai „Lifosą“ įsigijo „EuroChem“ grupė, įmonė pradėjo dėl gaunamų solidžių investicijų bei didelio dėmesio sparčiai keistis teigiama linkme. Štai jau šį rudenį ir vėl atidarome dar vieną naują modernių tirpių trąšų gamybos cechą“, – džiaugiasi viešųjų ryšių specialistė.

Primename, kad pagrindinę bendrovės „Lifosa“ produkciją sudaro diamonio fosfato biriosios trąšos, jos sudaro per 80 proc. visos gamykloje pagaminamos galutinės produkcijos.

Prieš metus „Lifosoje“ gamybą pradėjo naujas cechas, kuriame gaminamos modernios vandenyje visiškai tirpios monoamonio fosfato trąšos. Į naująjį trąšų gamybos cechą kompanija „EuroChem“, valdanti bendrovę „Lifosa“, investavo maždaug 24 mln. eurų ir sukūrė 16 naujų darbo vietų.

Šiemet jau visai netrukus bendrovė ruošiasi atidaryti dar vieną naują gamybos cechą, kuriame taip pat bus gaminamos inovatyvios tirpios trąšos – tai itin paklausios karbamido fosfato trąšos. Šio investicinio projekto vertė siekia 15 mln. eurų, čia įdarbinta dar papildomai 16 naujų darbuotojų.

Kol kas naujųjų trąšų gamybos apimtys nėra didelės, monoamonio fosfato per metus pagaminama apie 30 tūkst. tonų, karbamido fosfato trąšų ceche bus pagaminama apie 25 tūkst. tonų produkcijos per metus, tačiau įmonės vadovybė pastebi, kad naujos kartos tirpių trąšų paklausa nuolat auga.

[quote author=“Aut. past.“]Tuo metu, kai prieš 55-erius metus kūrėsi dabartinė bendrovė „Lifosa“, tada vadinta Chemijos kombinatu, Kėdainiuose gyveno beveik perpus mažiau gyventojų nei vėliau po poros dešimtmečių. Augant ir stiprėjant bendrovei kartu plėtėsi ir Kėdainiai.[/quote]

Produktyvus laikotarpis

Bendrovė „Lifosa“ nuolat atsinaujina ir modernėja. Net ir imant praėjusius penkerius metus jaučiamas pokytis yra ženklus, ypač daug dėmesio buvo skiriama, kaip jau minėta, aplinkosaugai, o taip pat pačios gamyklos teritorijos, kuri užima bemaž 360 ha aplinkos tvarkymui.

Taip pat per pastaruosius metus augo gamyklos gamybos apimtys bei gaminamos produkcijos įvairovė.

Nuostabią šventinę programą dovanojo ir šių metų Lietuvos atstovė „Eurovizijoje“ Ieva Zasimauskaitė. Įmonės archyvo nuotr.„Atrodo neseniai šventėme 50-metį, o štai ir dar penkeri metai prabėgo. Laikas iš tiesų labai greitai eina, tačiau per šiuos metus buvo padaryta tikrai daug svarbių darbų. Diegėme naujas modernias, aplinkai draugiškas technologijas. Pastatėme du naujus gamybos cechus, kurių vienas jau visai netrukus pradės veiklą. Kasmet į gamyklą būdavo investuojama milijoninės lėšos. Džiugu, kad ir gamybos apimtys šiek tiek augo. Mūsų planuose ir toliau numatomas gamyklos augimas, plėtra. Žadame investuoti į dar vieno gamybos cecho statybas, šis gamintų kalio trąšas.  Tikimės, kad planus pavyks įgyvendinti. O kol kas labai džiaugiamės, kad galime žmonėms mokėti neblogas algas, prisidėti prie rajono ir šalies gerovės. Tai tiek“, – šypsosi bendrovės „Lifosa“ generalinis vadovas Jonas Dastikas, bendrovėje dirbantis jau 48 metus, iš jų 20 vadovo poste.

Bendrovė „Lifosa“ per sekundę pagamina 40 kg sieros rūgties, 35 kg trąšų, per metus tai sudaro apie 1 mln. tonų įvairių trąšų.

Įmonės vadovas pripažįsta, kad paskutiniai pora metų bendrovei nebuvo itin pelningi, pelningumas buvo gana kuklus, pernai jis siekė 2,4 proc. (apie 7 mln. Eur), o užpernai buvo dar kuklesnis ir siekė vos 1,6 proc. (apie 6 mln. Eur), tačiau šiemet tikimasi net 7–10 proc. pelningumo, nes per praėjusius septynis 2018 m. mėnesius bendrovė jau uždirbo maždaug 22 mln. grynojo pelno.

Šventinio vakaro metu buvo pagerbti ne tik daugybė įvairių grandžių įmonės darbuotojų, bet ir pats ilgametis įmonės vadovas bei administracijos direktorius Juozas Baniota. Pastarasis Kėdainių rajono savivaldybės atstovų buvo apdovanotas „Sidabro ženklu“ už nuopelnus Kėdainių kraštui. Na, o Kėdainių krašto garbės pilietis Jonas Dastikas buvo pagerbtas „Aukso ženklu“  taip pat už nuopelnus mūsų kraštui.

Ąžuolo tvirtybė

Bemaž tūkstantis esamų bendrovės darbuotojų penktadienį sugužėjo į Kėdainių areną paminėti gražaus jubiliejaus. Kartu su lifosiečiais gražia sukaktimi džiaugėsi ir įvairių miesto įstaigų, savivaldybės vadovai bei įmonės partneriai.

Šventės vadinosi „Vieno ąžuolo istorija“, tad veiksmas sukosi būtent apie šį medį – tvirtumą, ilgaamžiškumą bei pergales simbuolizuojantį augalą.

Ne veltui dar vasaros pradžioje, birželio 5 d. minėdami Tarptautinę aplinkosaugos dieną lifosiečiai „Neregėtos Lietuvos“ Tūkstantmečio ąžuolyne pasodino 55 ąžuolus.

Tad ir rengiant 55-ojo jubiliejaus iškilmes dėl šventės scenarijaus daug galvos sukti neteko.

„55-erių metų šventės simboliu pasirinkome ąžuolą – stiprybės, ilgaamžiškumo, nepalaužiamos galios simbolį. Per 55-erius gamyklos egzistavimo metus ji pasikeitė neatpažįstamai. Šiandien „Lifosa“ – moderni, efektyvi, socialiai atsakinga ir draugiška aplinkai gamykla, o ąžuolas yra tarsi ženklas, kuris simbolizuoja stiprią, 55 metus išgyvenusią įmonę, kuri pergyveno ir sunkesnius, ir lengvesnius laikus, kur būta tiek pakilimų, tiek nuopuolių, bet nepaisant visko išliko stipri, tvirta ir po kurios laja yra saugu ir gera gyventi“, – palygina I. Mažeikienė.

[#gallery=1508#]

Šventės metu lifosiečiams ir jų svečiams nuostabią šventinę programą dovanojo garsūs šalies atlikėjai – Merūnas Vitulskis, „Lietuvos balso“ nugalėtoja Monika Marija, šio projekto finalininkas Gražvydas Sidiniauskas, taip pat šių metų Lietuvos atstovė „Eurovizijoje“ Ieva Zasimauskaitė, scenos grandai Steponas Januška, Romas Dambrauskas ir kiti. Atlikėjams akompanavo  instrumentinė Mariaus Leskausko gyvo garso grupė.

Neišdildomą įspūdį paliko ne tik muzikantų pasirodymai, bet ir scenos instaliacijos, kurios kūrė tikro stebuklo iliuziją bei būtų vertos net ir atskiro šou.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video