5 patarimai, kaip palaikyti tvarką savo sode bei darže kiekvieną sezoną

 5 patarimai, kaip palaikyti tvarką savo sode bei darže kiekvieną sezoną

Daug kam šiltų orų norisi ne tik dėl to, kad danguje šviečianti saulė kelia ūpą. Vasaros ir šiltojo pavasario nemaža dalis lietuvių laukia ir dėl to, kad tada vėl galima užsiimti sodais, daržais, gėlynais bei gyvosios gamtos puoselėjimu. Tačiau nepriklausomai nuo to ar esate pradedantieji, ar užkietėję profesionalai, sodo ir daržo priežiūra kiekvienais metais kelia nemažai iššūkių. Visgi, yra ne vienas dalykas, ką galite padaryti, kad jūsų žaliosios erdvės žydėtų ir tvarkingai atrodytų ištisus metus. Pažvelkime, kuo sodininkams bei daržininkams gali būti naudingos žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės, kuo svarbus mulčiavimas ir kokie kiti dalykai padeda palaikyti tvarką.

Sezoninis valymas ir genėjimas

Kiekvieną sezoną reikėtų pradėti nuo kruopštaus sodo ir daržo valymo. Pašalinkite susikaupusias šiukšles, sugrėbkite nukritusius lapus ir negyvą vėlėną.

Taip ne tik palaikysite tvarką savo sklypo žaliajame plote, bet ir gerokai sustabdysite kenkėjų ir ligų plitimą.

Ne mažiau svarbus ir genėjimas – jis skatina sveiką augimą ir palaiko gražią augalo formą. Kiekviena augalų rūšis turi laiko tarpą, kada galima genėti, tad prieš tai darydami pasidomėkite, kad darbas būtų naudingas, o ne kenksmingas. Reguliari priežiūra užtikrins, kad jūsų sodas gražiai atrodytų ištisus metus.

Pradėkite kompostuoti

Kompostavimas yra puikus būdas kone vienu ypu pašalinti bet kokį galvos skausmą, susijusį su žaliosiomis atliekomis. Augalinio maisto likučius, vaisių krituolius, nupjautą veją ir augalų atraižas paversdami kompostu ne tik sumažinsite atliekų kiekį, bet ir patys pasidarysite sau trąšų.

Patogioje vietoje pastatykite komposto dėžę ir reguliariai ją papildykite. Laikui bėgant žaliosios atliekos suirs ir taps maistingomis medžiagomis, kurios patiks jūsų augalams. Kompostuojant prisidedama prie dirvožemio sveikumo ir produktyvumo bei išvengiama perteklinių atliekų generavimo. Na, o jeigu kompostavimu užsiimti nėra galimybės, minėtas atliekas Kauno regione visada priims Kauno regiono atliekų tvarkymo centro žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės.

Nepamirškite mulčiavimo

Mulčiavimas yra paprasta, bet veiksminga metodika lysvių priežiūrai. Aplink augalus paberkite organinio mulčio sluoksnį, kad išnaikintumėte piktžoles, sulaikytumėte daugiau drėgmės dirvoje ir reguliuotumėte jos temperatūrą.

Tai ne tik sutrumpina ravėjimui ir laistymui įprastai reikalingą laiką, bet ir pagerina bendrą sodo, daržo estetiką. Be to, skaidantis mulčiui, dirvožemis gauna daugiau organinių, maistinių medžiagų.

Nereikalingas žaliąsias atliekas atvežkite į žaliųjų, ne didelių gabaritų atliekų aikšteles

Jau minėjome apie tai, kokią naudą turi šios atliekų aikštelės. Bendrai vertinant, jeigu sodo atliekų negalima vietoje kompostuoti ar panaudoti mulčiui, geriausia išeitis yra žaliųjų atliekų aikštelės.

Šios atliekų aikštelės kartais maišomos su didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėmis (DGASA), bet yra visai kitas atliekų tvarkymo taškas. Žaliųjų atliekų aikštelės priima bioskaidžias atliekas, pavyzdžiui, šakas, lapus ir kitas augalinės kilmės organines medžiagas. Daugiausiai jų susidaro būtent prie sodo, daržo. Daugiausiai čia pristatoma tai,  kas netelpa į komposto dėžę ir ko nepavyksta panaudoti buityje.

Užsukę į žaliųjų atliekų aikšteles galite atsakingai atsikratyti sodo atliekomis, neužgriozdindami savo sodo ir nekenkdami aplinkai, ką darytų pūvanti bioskaidžių atliekų krūva. Atliekas į aikšteles galite vežti nemokamai.

Organizuotai laikykite savo daiktus

Genialumas – paprastume. Niekaip nepasislėpsime nuo to, kad sodą ir daržą reikia reguliariai prižiūrėti. Tam reikia laistytuvų, trąšų, kauptukų, kastuvėlių, žoliapjovių, matuoklių, kirptuvų ir daug kitų daiktų. Jie užima vietą, tačiau visų jų reikia. Dėl to būtina organizuotai laikyti savo daiktus.

Patogiausia – pasidaryti po dedikuotą zoną ar daiktadėžę skirtingai sodo veiklai. Įrankius galite laikyti specialiose dėžėse arba stelažuose. Trąšas, malkas ar kitus, didelį tūrį užimančius reikmenis susidėkite į stoginę, cheminių medžiagų turinčius sodo produktus atskirkite nuo likusių daiktų.

Taip ne tik visada būsite pasiruošę rūpintis sodu bei daržu, tačiau ir sutaupysite vietos.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video