Vyriausybė pritarė pensijų kaupimo sistemos pertvarkai

BNS nuotr.
Vyriausybė trečiadienį pritarė antros pakopos pensijų kaupimo sistemos pokyčiams, kuriais siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo, leisti pasitraukti iš sistemos, vieną kartą atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, o toliau kaupiantiesiems palikti 1,5 proc. valstybės įnašą. Šie teisės aktų projektai toliau bus svarstomi Seime.
Pensijų kaupimo įstatymo pataisomis, kurias parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, siūloma, kad sprendimą dėl pasitraukimo iš fondų žmonės galėtų priimti du kartus: 2026 metų ir 2027 metų sausį-rugsėjį, nes kiekvienų metų pabaigoje tris mėnesius būtų vertinamos paraiškos.
„Mūsų pasiūlyta sistema yra subalansuota ir tvari, nukreipta į didesnį skatinimą kaupti papildomai, didesnį pasitikėjimą papildomu kaupimu ir per lankstumą, per galimybę būti savo pinigų šeimininkais šita sistema bus daug patrauklesnė nei yra dabar“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė ministrė Ina Ruginienė.
Ji sakė besitikinti, kad Seimas priims sprendimą iki liepos 1 dienos.
Siūloma sudaryti galimybę pasitraukti iš kaupimo ir tiems, kurių netenkina atnaujintos sąlygos. Tada gyventojas galėtų atsiimti savo įmokas ir investicinį prieaugį.
Jeigu žmogus nuspręs likti sistemoje, ji bus lankstesnė – jis galės neribotai stabdyti įmokas dėl tam tikrų priežasčių, pasirinkti ir atlyginimo dalį, kurią skirs kaupimui.
Lietuvos darbdavių, Pramonininkų bei Verslo konfederacijų, Finansų analitikų, Investuotojų ir dar šešios asociacijos antradienį dar kartą pareiškė, kad tokie siūlymai griautų sistemą.
Konstitucinis Teismas (KT) pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
Dabar antroje pakopoje kaupia 1,42 mln. žmonių, o „Sodros“ 2024 metų gruodžio duomenimis, įmokas į savo pensijų kaupimo sąskaitas pervedė apie 774 tūkst. arba 54,5 proc. nuo visų pensijų kaupime dalyvaujančių žmonių.
