„Kėdainių butų“ monopolijai – galas

 „Kėdainių butų“ monopolijai – galas

Didžiuosiuose šalies miestuose pasibaigus didesnės dalies daugiabučių administravimo terminui, tarp būsto administratorių užvirė nuožmi konkurencinė kova. Gyventojai, ieškodami geresnių paslaugų ar jų kainų, svarsto galimybę pasikeisti namą administruojančią įmonę. Kodėl šis procesas aplenkė Kėdainius? Ar mūsų rajono butų savininkai apskritai turi iš ko rinktis?

Dauguma tvarkosi patys

Kėdainių rajone yra beveik 700 daugiabučių namų, iš jų mieste – 344, kaime – 355. Daugumoje jų bendromis namo gyventojų reikmėmis rūpinasi patys daugiabučių gyventojai, sudarę jungtinės veiklos sutartis ar įsteigę bendrijas. Tik vos kiek daugiau nei septintadalis, apie 120 viso rajono daugiabučių namų yra administruojami turbūt vienintelio nemažai daliai rajono gyventojų žinomo administratoriaus – savivaldybei priklausančios bendrovės „Kėdainių butai“.

Panašu, kad iki šiol kone monopolinėmis sąlygomis dirbusi Kėdainių bendrovė ne tik menkai rūpinosi savo klientų gerove bei teikiamų paslaugų kokybe, beje, to neneigia ir dabartinis šios įmonės vadovas Alvydas Kleiva, bet ir galimai gerokai užkėlė įkainius.

Pasidomėjus, kiek už tokias paslaugas moka didmiesčių gyventojai, kaip reikiant atvipo žandikaulis. Paaiškėjo, kad bendrovės „Kėdainių butai“ klientai už namo administravimo paslaugas dažnai „suploja“ vos ne trečdaliu brangiau nei prašo kai kurios kitos tokias pačias paslaugas teikiančios bendrovės.

[quote author=“Aut. past.“]Nuo 2013 m. įsigaliojusios Civilinio kodekso pataisos leidžia butų ir kitų patalpų savininkams bet kada pasikeisti namo administratorių.[/quote]

Tačiau nepaisant ženkliai didesnio įmokų tarifo nei įprasta, bendrovei „Kėdainių butai“ buvo iškilusi net ir bankroto grėsmė, o ir toliau po rajono savivaldybės atlikto audito pagal finansinio stabilumo rodiklius bendrovė šioje srityje laikoma nesaugia.

Negana to, audito, atlikto kiek mažiau nei prieš metus, metu bendrovėje buvo pastebėta aibė ir kitų neigiamų aspektų – valdyba ir direktorius neužtikrino jiems pavestų funkcijų vykdymo, administracijos darbuotojų ir kitų tarnautojų darbo užmokesčio sąnaudos didelės, jos sudarė net 51 proc. visų darbo užmokesčio sąnaudų, bendrovės teikiamų paslaugų kainos buvo nustatomos nesivadovaujant teisės aktais ir t.t.

Tiesa, nors paaiškėjo, jog kainos greičiausiai buvo nustatytos neteisėtai, panašu, kad jos nei persvarstytos, nei atšauktos nebuvo, o tik pasirūpinta sutvarkyti dokumentaciją.

Pritrūko informacijos?

Galima daryti prielaidas, kad bendrovei „Kėdainių butai“ atiteko tie rajono daugiabučiai, kuriuose įsikūrę mažiau aktyvūs ar iniciatyvūs žmonės. Mat didžiojoje dalyje krašto daugiabučių jų gyventojai suskubo įsteigti savo namo bendrijas ar sudaryti jungtinės veiklos sutartis. Ir tik ten, kur minėtos veiklos sutartys sudarytos nebuvo savivaldybė administratorių paskyrė savo nuožiūra, t. y. savo kontroliuojamą bendrovę. Tiesa, kai kurie namai, anot savivaldybės Turto skyriaus atstovų, bendrovę „Kėdainių butai“ išsirinko patys.Naujasis bendrovės „Kėdainių butai“ vadovas, šias pareigas užimantis kiek daugiau nei pusmetį, greičiausiai dar nespėjo gerai susipažinti su savo vadovaujama įmone, mat nežino, kiek pavaldinių turi./ G. Minelgaitės nuotr.

Nuo 2013 m. įsigaliojusios Civilinio kodekso pataisos leidžia butų ir kitų patalpų savininkams bet kada pasikeisti namo administratorių, tačiau iki šiol nei vienas daugiabutis nei mieste, nei rajono gilumoje to padaryti nesuskubo. Ar bendrovė „Kėdainių butai“ teikia tokias puikias paslaugas, kad niekas geriau nė neieško, o gal tokia situacija susiklostė dėl informacijos stokos?

Greičiausiai retas bendrovės „Kėdainių butai“ administruojamų daugiabučių namų butų savininkų žino, kad, be minėtos įmonės rajone, bendros paskirties objektų priežiūros paslaugas teikia ir daugiau bendrovių.

Tokiu nežinojimu stebėtis nereikėtų – savivaldybės interneto puslapyje tarp gausybės įvairiausių tarybos nutarimų, sprendimų bei aibės kitų dokumentų net ir pasinaudojus paieškos langeliu surasti informaciją apie pretendentus teikti butų ir kitų patalpų savininkų bendro naudojimo objektų administravimo paslaugas nėra paprasta. O be to, argi kas ieškos to, ko nepametęs?

Paslaugas siūlo ir kitos bendrovės

Tačiau, gera žinia gyventojams yra ta, kad jie bet kada turi teisę rinktis savo namo administratorių patys. Mat pagal įstatymą sprendimą dėl daugiabučių bendrojo naudojimo objektų administratoriaus pasirinkimo priima butų ir kitų patalpų savininkai. Ir tik tuo atveju, jei šie nepasirenka, dėl administratoriaus skyrimo sprendžia savivaldybė.

Ir dar, nors savivaldybė bendrojo naudojimo objektų administratorių skiria penkeriems metams, tačiau visais atvejais butų ir kitų patalpų savininkai balsų dauguma turi teisę priimti sprendimą pakeisti administratorių ir nesuėjus šiam terminui.

[quote author=“Aut. past.“]Kėdainiuose butų ir kitų patalpų savininkams administravimo ir kitas paslaugas, be UAB „Kėdainių butai“, jau nuo 2014 m. siūlo dar dvi įmonės – Kaune įsikūrusi bendrovė „Santermita“ ir Vilniaus įmonė „Inservis“.
[/quote]

Pasidomėjus paaiškėjo, kad Kėdainiuose butų ir kitų patalpų savininkams administravimo ir kitas paslaugas, be UAB „Kėdainių butai“, jau nuo 2014 m. siūlo dar dvi įmonės – Kaune įsikūrusi bendrovė „Santermita“ ir Vilniaus įmonė „Inservis“.

Susisiekę su visomis minėtomis įmonėmis domėjomės jų teikiamomis paslaugomis bei kainomis.

Aptarnauja bendrijas

Bendrovė „Santermita“, kurios centrinis biuras yra įsikūręs Kaune, Kėdainiuose dirba jau ketvirti metai. Nors įmonė yra oficialiame savivaldybės pretendentų teikti administratorių paslaugas daugiabučiams sąraše, kol kas savarankiškai ji neadministruoja nė vieno rajono daugiabučio.

Pagrindinis bendrovės „Santermita“ klientas mūsų rajone – daugiabučių namų bendrijos. Šios namą administruoja pačios, tačiau minėtai įmonei yra patikėję rūpintis bendro naudojimo objektų eksploatacija ar šilumos tinklų priežiūra. Taip bendrovė pagelbėja kelioms dešimtims Kėdainių daugiabučių namų.

„Kėdainiuose prižiūrime apie dvidešimt daugiabučių, juose veikia bendrijos, kurios ir atlieka administravimo funkciją, o mums šios bendrijos patikėjo šilumos tinklų, elektros ūkio ir kitų techninių objektų priežiūrą. Daugiabučių namų bendrijų pirmininkams reikalavimai kasmet auga. Jiems reikia vis daugiau žinoti, susipažinti su pasikeitusia įstatymine baze, nuolat sekti naujienas ir pan. Nemažai daliai bendrijų pirmininkų tam pritrūksta laiko ar kompetencijos, todėl vis daugiau bendrijų pagalbos kreipiasi į specializuotas namų ar kitų statinių priežiūros paslaugas teikiančias įmones. Džiaugiamės, kad Kėdainiuose mūsų klientų ratas auga, tad planuojame ir toliau čia sėkmingai dirbti“, – pasakoja bendrovės „Santermita“ pardavimų vadovė Vaida Garmutė.

Pagrindiniai klientai – komerciniai objektai

Kitas pretendentas Kėdainių rajone teikti daugiabučių namų administravimo paslaugas – bendrovė „Inservis“. Tiesa, ši įmonė mūsų mieste kol kas neadministruoja nė vieno daugiabučio namo. Vienintelė jos veikla Kėdainiuose – komercinių objektų, tokių kaip kai kurių tinklų vaistinės, prekybos centrai ir pan., priežiūra.

„Mūsų įmonė dirba visoje Lietuvoje. Teikiame paslaugas tiek komerciniams, tiek privatiems objektams. Per visą įmonių grupę mūsų prižiūrimų objektų plotas sudaro daugiau nei 2 mln. kvadratinių metrų, o visoje šalyje administruojame per 600 daugiabučių namų. Tačiau visik didžioji mūsų objektų dalis yra komerciniai, jie sudaro apie du trečdalius prižiūrimo ploto“, – apie savo vadovaujamos įmonės veiklą pasakoja Rimgaudas Ramanauskas.

Nors, anot R. Ramanausko, bendrovė „Inservis“ nesiekia Kėdainiuose plėsti savo veiklos, tačiau jei atsirastų pageidaujančių prisijungti, mielai priims:

„Kėdainiuose turime nemažai komercinių objektų, tad čia darbuojamės iš peties, nors ir neturime atskiro padalinio. Pagrindinė mūsų veikla – komerciniai objektai ir tuo kol kas esame patenkinti. Tačiau jei kas iš privataus sektoriaus pageidautų mūsų paslaugų – mes mielai po savo sparneliu priimtume ir daugiabučius.“

Žada konkuruoti

Bendrovėje „Kėdainių butai“ maždaug prieš pusmetį pasikeitė vadovas. Nežinia ar įmonės klientai sulaukė ženklių pokyčių paslaugų srityje, bet bent jau jų kainos kol kas daugeliui nesikeitė. Įmonės vadovas tikina, kad konkurencijos nė kiek nesibaimina.

„Konkurencijos mes nebijome, tai yra visada geras dalykas – ji verčia pasitempti. Stengiamės gerinti savo teikiamų paslaugų kokybę, žadame keistis į gerąją pusę, kelsime kokybės kartelę aukščiau. Ne paslaptis, kad iki šiol paslaugų kokybe „Kėdainių butai“ nepasižymėjo“, – pažadėjo bendrovės „Kėdainių butai“ vadovas Alvydas Kleiva.

Džiugu, kad mūsiškiai tobulėja ir planuoja, o gal jau ir vykdo, teigiamas permainas. Tačiau ar galima pasitikėti vadovo, kuris net nežino, kiek jo įmonėje dirba darbuotojų, bei negali informuoti apie teikiamų paslaugų kainas, žodžiais?

„Dabar taip iš karto negalėčiau pasakyti atmintinai, kokie jie ten (įkainiai – aut. past.) yra. Kiek darbuotojų šiuo metu dirba, negaliu dabar pasakyti. Reikia pasižiūrėti, kiek jų čia dabar yra, jie (darbuotojai – aut. past.) keičiasi čia. Vieni ateina, kiti išeina…“ – nežinojimu šokiruoja A. Kleiva.

Pašnekovas taip pat informavo, kad įmonės skolų bagažas kol kas nemažėja, panašu, kad ir finansinė padėtis čia išlieka stabiliai nesaugi.

Balsavimą organizuoja savivaldybė

Butų ir kitų patalpų savininkai, norintys inicijuoti bendrojo naudojimo objektų administratoriaus keitimo procesą, tai gali padaryti keliais būdais. Vienas jų rašyti prašymą (laisvos ar nustatytos formos, kurį galima gauti savivaldybėje, 101 kab.) savivaldybės administracijos direktoriui, po to bus pradėtos vykdyti teisės aktais nustatytos procedūros. Tai yra šaukiamas daugiabučio gyventojų susirinkimas, o vėliau organizuojamas balsavimas renkantis norimą namo administratorių iš pateikto sąrašo.

Tam, kad būtų pakeistas namo administratorius turėtų pritarti ne mažiau nei pusė visų namo gyventojų.

Priklausomai nuo namo ploto, butų skaičiaus, senumo ir kitų aplinkybių namo administravimo paslaugų kainos gali skirtis. Kiekvienos įmonės paprašėme pateikti komercinį pasiūlymą konkrečiam miesto daugiabučiui, kuriame yra 24 butai.

Vieno iš J. Basanavičiaus g. daugiabučio namo administravimo mokesčių palyginimas

UAB „Kėdainių butai“
Administravimo mokestis – 0,067 Eur/m2
Eksploatacinės išlaidos – 0,041 Eur/m2
Šilumos tinklų priežiūra – 0,072 Eur/m2
Viso kaina mėnesiui – 0,18 Eur/m2,
Butui, kurio plotas 60 m2 – 10,8 Eur/mėn.

UAB „Santermita“
Administravimo mokestis – 0,02 Eur/m2
Eksploatacinės išlaidos – 0,06 Eur/m2
Šilumos tinklų priežiūra – 0,03 Eur/m2
Viso kaina mėnesiui – 0,11 Eur/m2,
Butui, kurio plotas 60 m2 – 6,6 Eur/mėn.

UAB „Inservis“
Administravimo mokestis – 0,0381 Eur/m2
Eksploatacinės išlaidos – 0,0502 Eur/m2
Šilumos tinklų priežiūra – 0,0635 Eur/m2
Viso kaina mėnesiui – 0,1519 Eur/m2,
Butui, kurio plotas 60 m2 – 9,11 Eur/mėn.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video