Verta perskaityti: „Simetrijos mokytojas“ ‒ ne lengva knyga prieš miegą

 Verta perskaityti: „Simetrijos mokytojas“ ‒ ne lengva knyga prieš miegą

Rūta Švedienė

Pasiilgusiems klasikos, leidykla „Vaga“ pristato vieno iš Rusijos postmodernistinės literatūros pirmtakų Andrejaus Bitovo paskutinįjį, keturis dešimtmečius rašytą romaną „Simetrijos mokytojas“.

Šiuo metu vienintelis, į lietuvių kalbą išverstas Andrejaus Bitovo kūrinys nėra skirtas tiems, kuriems norisi lengvo ir neįpareigojančio siužeto prieš miegą. Tai knyga, kurioje neišvengiamai teks leistis į siužeto gaudynes.

„Suprantate, gyvenimas yra tekstas. Gyvenančiojo iki galo neperskaitytas. Bet ir tekstas yra gyvenimas! Kiekvienoje eilutėje turi slypėti tolesnės eilutės slėpinys. Kaip ir gyvenime – kitos akimirkos neapreikštumas.“

Vieno postmodernistinės rusų literatūros pradininkų Andrejaus Bitovo (1937–2018) paskutinis romanas „Simetrijos mokytojas“ – tai daug metų rašyta šarada: autorius prisistato kaip nežinomo XX a. pradžios anglų rašytojo E. Tiredo-Boffino romano „The Teacher of Symmetry“ vertėjas. Fikcinio romano „originalo“ pagrindinis veikėjas – genialus, bet taip pat, kaip ir A. Bitovo išgalvotas autorius, užmirštas rašytojas.

Kūrinyje, autoriaus-„vertėjo“ pavadintame romanu aidu, žaismingu ir kartu daugybės prasmių prisodrintu stiliumi apmąstomas pats rašymo procesas, mėginama iš šalies, „užsieniečio“ akimis, per išgalvotų ir tikrų istorinių asmenybių likimus pažvelgti į Rusiją, jos kultūrą ir vietą pasaulyje, atspėti „visuotinės simetrijos“ – neregimų, bet kiekviename žingsnyje nujaučiamų viską valdančių dėsnių mįslę.

Intertekstualumas tekstą paverčia ilga kelione per pasakojimo vingius, nesusipratimus, kalambūrus, poeziją ir grafinius elementus, kuriuose norėdamas apčiuopti bent menamą siužetą, skaitytojas bus verste priverstas skaityti dar ir dar kartą, grįžti į pradžią, apmąstyti, o galbūt net pats pratęsti mintį.

Iš rusų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video